Richard Dawkinsin kiehtova dokumentti siitä, kuinka uskonto vielä nykyäänin pitää ihmiskuntaa kuristusotteessa. Suositeltavaa katsottavaa kaikille (myös uskiksille ;) )
http://www.youtube.com/watch?v=hgRn9Fi48Rc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=hgRn9Fi48Rc&feature=related
Vastaukset 15
Vanhimmat
Inhimillisen pahuuden juuri on egoismissa, ei uskonnollisuudessa. Itseasiassa jonkinlainen uskonnollisuus ja henkisyys on luonteenomaista kaikille ihmisille, jotka tarkkailevat maailmaa ennakkoluulottomasti, uteliaasti ja rehellisesti.
Maailmankaikkeus on valtavan laaja kokonaisuus ja rehellinen ja riittävän nöyrä ihminen tiedostaa ainakin oman tietämättömyytensä monien asioiden suhteen - ja oman pienuutensa maailmankaikkeuden suhteen. Sellainen henkilö ei luonnollisestikaan sulje pois esim. Jumalan ja korkeampien voimien olemassaolon mahdollisuutta - päinvastoin.
Uskonnollisuus sinänsä ei edusta pahaa, vaikka kaikki uskonnolliset käsitykset eivät olekaan todellisuutta vastaavia ja totuudenmukaisia. Uskovienkin joukossa on kuitenkin monenlaisia ihmisiä (hyvään tai pahaan suuntautuneita):
http://www.netikka.net/mpeltonen/darwinismi.htm
Uskonnollisuus ei sinällään ole pahaa, se on vain yksinkertaisesti typerää. Kun ihminen pystyy järjellään selittämään maailman toimintaa, niin minkä ihmeen takia vielä nykyäänkin täytyy ilmiöt selittää jumalien, henkien tai tonttujen aikaansaannoksiksi. Ettei vaan johtuisi siitä, että suurin osa maailman ihmistä on lapsesta asti aivopesty taikauskoisiksi. Ihmiseksi ei nimittäin synnytä, vaan kasvetaan.
Uskonto ei puolestaan ole mitään muuta kuin muiden ihmisten ajatusten hallitsemista. Se onkin seksin, väkivallan ja mammonan ohella tärkein vallankäytön väline. Uskonto saa hyvät ihmiset tekemään pahaa.
on uskonnoissa eli luulemuksissa.
siihen ei tarvita dokumentteja eikä linkkejä. ei edes mitään kirjallista. terve järki riittää osoittamaan kaiken pahuuden sikiävän luulemuksista.
>>terve järki riittää osoittamaan kaiken pahuuden sikiävän luulemuksista>>
Epäterveen egoismin eräs ilmentymä on juuri se, että ihminen USKOO TIETÄVÄNSÄ, mutta EI TIEDÄ USKOVANSA. Aito uskonnollisuus ja henkisyys tarkoittaa mm. sitä, että ihminen ei luule tietävänsä, jos hän ei tiedä - hän USKOO.
Usein ainoastaan omakohtaiset kokemukset muuttavat uskon tiedoksi, ymmärrykseksi
- ja joskus viisaudeksi.
Millä perusteilla ateistit eivät siis usko jumalolentojen ja henkiolentojen olemassaolon mahdollisuuteen? - Eivät ainkaan todellisuuteen perustuvilla tiedollisilla perusteilla.
Olisi attejenkin helpompi uskoa jumalolentojen ja henkiolentojen olemassaoloon, jos Jumala edes auttaisi jotain.
sata uskovaista päivässä menettää uskonsa, ja eroaa kirkosta. Niin "hyvä" on Jumala, heistäkin.
en kyllä pysty uskomaan Jahveen, Allahiin, Thoriin, Perkeleeseen, Osirikseen, Quetsalcoatliin, Cthulhuun, menninkäisiin, Xenuun, Zeukseen, Lentävään Spaghettihirviöön, Tsathogguaan, Tsernobogiin, Kaliin, harmaisiin, Ereshkigaliin tai Nanabojoon jolleivat tyypit henk.koht. ilmesty mulle. Tällöinkään en voisi olla täysin varma, sillä kyseessä voisi olla skitsofrenia-kohtaus.
,,lainkaan kristinuskoa.
>>sata uskovaista päivässä menettää uskonsa, ja eroaa kirkosta. Niin "hyvä" on Jumala, heistäkin.
näitä kaikenmaailman jumalia, demoneita, taruolentoja ja muita on niin jumalaton määrä, että edes nimien opetteluun menisi elinikä, niin taitaa vaan olla parasta luottaa siihen terveeseen maalaisjärkeensä.
>>...jolleivat tyypit henk.koht. ilmesty mulle. Tällöinkään en voisi olla täysin varma, sillä kyseessä voisi olla skitsofrenia-kohtaus.
ateismi odottaa aina tieteen virallisia vastauksia
aivan kuin tiede kulkisi ihmeiden kanssa samassa
ajassa. Vaikka tiede näkee ihmeitä tapahtuvan, on
se voimaton niiden edessä. Lisäksi ateismi selvästikin odottaa Jumalan olevan rukousautomaatti tai toivomuslähde, joka
otetaan esiin toimivana, aina hädän hetkellä tai suuren palkinnon toivossa. Eli viikonloppu Isä,
osa-aikatyöläinen, joka palvelee materialistista
haavemaailmaa ihmisen käskystä. Kun vastauksia ei tule, tämä koskettaa egoa ja viha ja ryöpytys voi alkaa.
ufojen, mothmanin, isojalan, Loch Nessin hirviön tai vaikkapa lohikäärmeiden ilmestyneen lukuisille ihmisille samaan aikaan. Et kai epäile heidän sanaansa?
että uskikset olettavat jumaliensa olevan rukousmaattejat, kun ovat jatkuvasti rukoilemassa, ihmisiä uhraamassa, kuolemassa uskonsa vuoksi ja osoittamassa roskaa veljensä silmässä.
elävät omassa fantasiamaailmassaan ja koko elo on valmistautumista kuolemaa varten. Reaalimaailma samaistetaan Saatanan houkutuksiin ja esim. tieteen antama todellinen kuva maailmasta koetaan jonkinlaisena uskonkoetuksena, johon ei saa langeta. Pistää kyllä miettimään miten ihmeessä ovat näinkin kauan sinnitelleet täällä muiden riesana.
ole mitään epäselvyyttä, lääkärit todistivat sen tapahtuneen, ihmeparantumisen.
USKOO TIETÄVÄNSÄ= luulee tietävänsä
jos hän ei tiedä - hän USKOO. eli luulee.
"Usein ainoastaan omakohtaiset kokemukset muuttavat uskon tiedoksi, ymmärrykseksi
- ja joskus viisaudeksi. "
eli luuloja ja uskoja ei enää tarvita, koska on tietoa.
"Millä perusteilla ateistit eivät siis usko jumalolentojen ja henkiolentojen olemassaolon mahdollisuuteen?"
shiva ei ole auttanut ja bastet on pysynyt turpa kiinni jatkuvasti. jeesiä ei ole herunut.
"Eivät ainkaan todellisuuteen perustuvilla tiedollisilla perusteilla."
todellisuus..hmm.. näytä jokin jumalolento tästä todellisuudesta. missä on? meen heti mulgaseen..
>
terve järki riittää osoittamaan kaiken pahuuden sikiävän luulemuksista.
miten tuohon liittyy muka luulemuksien tai kokemuksien muoto tai tyyli tai mikään? pahuutta sikiää juuri luulemuksista ihan tyylistä riippumatta. kaatuile tai ulvo, palvo tai uhraa. kaikella sama efekti.