Aloitin nuvaringin käytön viime lokakuussa, ja samaan aikaan lopetin mielialalääkkeiden syönnin. Nyt olen hämmennyksen kourissa, koska saan itkuraivareita ja masennuskohtauksia päivittäin, enkä tiedä johtuuko oikeasta masennuksesta joka ennen pysyi hallinnassa lääkkeillä vai Nuvaringista.
Nuvaringissahan pitäisi olla hyvin pieni hormonipitoisuus - mutta voiko se silti pistää mieleni aivan sekaisin? Muita sivuoireita en ole pahemmin huomannut.
Parisuhde koetuksella... APUA!
Nuvaringissahan pitäisi olla hyvin pieni hormonipitoisuus - mutta voiko se silti pistää mieleni aivan sekaisin? Muita sivuoireita en ole pahemmin huomannut.
Parisuhde koetuksella... APUA!
Vastaukset 7
Vanhimmat
mielialalääkkeiden lopettamisesta vaiko hormonilääkityksestä.
Sen uskomuksen haluan kuitenkin korjata, että matalahormoninen ehkäisy ei aiheuttaisi masennusoireita joillekin. Matalahormoninen ehkäisy pitää naisen hormontasapainon luonnottoman matalalla, mikä monella vaikuttaa myös mielialaan. Useimmilla myös libidoon. Miehet eivät moiseen suostuisi.
pisti mut aikoinaan aivan sekaisin :O karmein ehkäisy mikä mulla on ikinä ollut. itketti, huusin ja meuhkasin, saatoin hermostua todella pienistä asoista...
Miten ihanaa kuulla että muillakin on huonoja kokemuksia Nuvaringistä koska luulin jo muuttuneeni muuten vain "hirviöksi". Olen käyttänyt Nuvaringiä nyt neljättä kuukautta ja saan aivan kamalia itkukohtauksia ja raivareita, kaiken lisäksi nyt on alkanut tulemaan kuumia aaltojakin. Luulen että hormonitasapainoni on tippunut vaihdevuositasolle ja se ajaa luonteeni aivan kamalaksi.
Juttelin yhden gynen kanssa ja hän sanoi, että joillekin naisille keltarauhashormoni aiheuttaa masennusoireita. Vaikka hormonia on vähän, niin oireita saattaa tulla.
Kertomuksesi on kuin toisintoa omasta elämästäni. Loppujen lopuksi hormonikierukka vaihtui pillereihin ja mieliala nousi saman tien. Samalla lähti melkoinen määrä nestettä kropasta.
Mieti, josko olisi joku muu vaihtoehto...
Kiitoksia kaikille avusta, rohkaistuin ja varasin gynelle ajan! Ajattelin aina, että eihän nyt MINULLE mitään sivuoireita tule, joten olen todellakin ollut hämmennyksissä. Ja jotenkin aina odottaa vaan sitä pahoinvointia ja jotain enemmän "konkreettista" sivuvaikutusta. Vaikka raivonpuuskahan se konkreettinen on, jos mikä ;)
En tiedä uskallanko muita hormonivalmisteita.. Voi olla että kondomilla jatketaan.
Nyt tämän luettuani tajusin, että minullakin on ollut tavallista enemmän itkukohtauksia Nuvaringin käytön aloitettuani. En ole koskaan sairastanut masennusta, joten olen laittanut ne stressin piikkiin. Itkukohtaukia ei ole koskaan ollut päivittäin eikä nyt vähään aikaan, mutta Nuvaringilla saattaa olla vaikutusta asiaan. Pinna palaa herkemmin poisto- ja laittopäivien läheisyydessä.
Suosittelisin puhumaan asiasta lääkärillesi, ja tarkistapa myös Nuvaringin selosteesta yleisimmät sivuvaikutukset.
..joka kärsi myös itkuraivareista Nuvaringiä käytettyään. Vaan en käytä enää, eilen lähti roskiin... taitaa olla edessä kondomiehkäisy ja sen jälkeen ehkä minipillerikokeilu, jolloin mielialahäiriöt saa toivottavasti hallintaan.