Hei!
Tämä on ehkä hieman tyhmä kysymys, mutta kysynpä kuitenkin. Olen nyt syönyt pari liuskaa e-pillereitä ja jalkoihini on alkanut ilmestyä rumia sinertäviä verisuonia näkyviin. Onko teillä käynyt samoin, ja onko kyseinen verisuonien esilletuleminen loppunut elimistön totuttua pillereihin? Outoa on, ettei minkäänlaisia oireita, kuten särkyä, jaloissa ole.
Suuri kiitos niille, jotka vaiuvautuvat vastaamaan :)
Tämä on ehkä hieman tyhmä kysymys, mutta kysynpä kuitenkin. Olen nyt syönyt pari liuskaa e-pillereitä ja jalkoihini on alkanut ilmestyä rumia sinertäviä verisuonia näkyviin. Onko teillä käynyt samoin, ja onko kyseinen verisuonien esilletuleminen loppunut elimistön totuttua pillereihin? Outoa on, ettei minkäänlaisia oireita, kuten särkyä, jaloissa ole.
Suuri kiitos niille, jotka vaiuvautuvat vastaamaan :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
poikkeuksellisen tarkasti pillerien aloittamisen yhteydessä. Luultavasti nuo suonet ovat olleet sinulla esillä jo aikaisemmin, et vain ole niitä huomannut. Mitään yhteyttä e-pillereihin niillä tuskin on.
Voit toki ottaa asian esille seuraavan kerran kun käyt gynekologilla tai muulla lääkärillä, jos se sinua häiritsee.
Katkenneet verisuonet ovat pääsääntöisesti punaisia. Sen sijaan ohuen ihon alta näkyvät verisuonet vaikuttavat yleensä sinisiltä. Mitään kipua niihin ei liity, sillä suonten näkyminen on täysin normaalia. Suonikohjut voivat olla kivuliaat, mutta niistä tuskin on tässä kyse.