Luomisen muistelupäivä raamatullisesti

Muistellaan sitä kun Jumala teki päivän, yön, veden eläviä olentoja, siemeniä, meren, lintuja ja kaikkia matelijoita.
5143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Valitettavasti on liian paljon adventtikirkossa uskonnon uhreja.

Äänestä

yhtään mitään: mitä ovat itse lukeneet ja toisilta näiden lukemia juttuja kuulleet.

Äänestä

Adventtikirkossa voisi olla teemana matelijoiden luomisen muistopäivä.

Äänestä

Niin - milloin A-kirkossa muistellaan sitä, että
Herramme loi suussa sulavan PIHVIKARJAN?

Onko tämä vertauskuvallinen lupaus helluntaista -
tuosta 7. sunnuntaista? Hyvää se ainakin lupaa!

Jes. 25:6
Tällä vuorella Herra Sebaot valmistaa pidot kaikille kansoille, herkkuruokien aterian, valioviinien juhlan:
ydinrasvalla maustettuja herkkuja, kypsiä, kirkkaaksi seestettyjä viinejä.
[Ps. 22:27-32; Ilm. 19:9]

Herra on minun paimemeni, ei minulta mitään puutu

Äänestä
  • Meidän adventistien on vaikea laittaa lihaa, kahvia, viiniä jne.. suuhun, koska Ellen White on sanonut, että terveysuudistus kuuluu kolmen enkelin sanomaan, kuin käsi ruumiiseen.

    Ilmestyskirja kyllä kieltää itse tällaiset lisäykset:

    Ilm.22: 18 Jokaiselle , joka kuulee nämä ennussanat, minä vakuutan: jos joku panee niihin jotain lisää, panee Jumala hänen kärsittäväkseen ne vitsaukset, joista tässä kirjassa on sanottu.

    19. Jos joku ottaa pois jotakin tämän ennuskirjan sanoista, ottaa Jumala pois hänen osallisuutensa elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, josta tässä kirjassa on kerrottu.

    Mitä mieltä Jeesus oli ruuasta? Mark 7.18- Hän sanoi heille" Oletteko tekin noin ymmärtämättömiä? Ettekö käsitä, ettei mikään ulkoapäin ihmiseen tuleva voi saastuttaa häntä"

    19 " Eihän se mene hänen sydämeensä. vatsaan se menee, ja sieltä sitten ulostuu." Näin Jeesus teki selväksi, että kaikki ruoka on puhdasta.

    Paavali. " Pyhä Henki sanoo selvästi, että lopunaikana tulee ihmisiä, joiden omassatunnossa on polttomerkki, he kieltävät menemästä naimisiin, ja nauttimasta ruokia...

    Paavali ": Sillä kaikki mitä Jumala on luonut on tarkoitettu nautittavaksi, kun se kiitoksella vastaanotetaan"

    Tässä on hyvä esimerkki jälleen Ellenin Enkelien tuoman lisävalon harhasta.


    NEW AGE liikkeikken tyyliä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


milloin A-kirkossa? kirjoitti:

Muistellaan sitä kun Jumala teki päivän, yön, veden eläviä olentoja, siemeniä, meren, lintuja ja kaikkia matelijoita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu