Poliitikot pelastaa

ja koko maailman saasteista kun autoilu tehdään niin kalliiksi että vain pienellä joukolla on varaa enää ajella, heistäkin 200 on kansanedustajia joille annetaan tietenkin "vapaakortti" (joka jatkuu kuolemaan asti) sekä rikkaat joille ei ole paskankaan väliä paljonko saastuttavat mutta palopuheissa ollaan niin ekopingviiniä kuin vain voidaan olla.

kaksinaamaiset paskan jauhajat pitäisi viedä saunan taakse ja....

mitä tulee tähän JÄTTIVALTIO suomen MAAILMAN PELASTUS OPERAATIOON voinen sanoa sen olevan niin pieni räkäpallo koko muussa atmosfäärissä että vaikutukseen ei ole edes ilmeisesti desimaalilukua olemassa?

meidän hurjasta autokannastamme ilmeisesti nyt vallassa olevien typerääkin typerämpien poliitikkojen mielestä tulee 80% maailman saasteista? ja mikään muu ei tällä vaalikaudella saastuta kuin yksityisautoilu, hurjista ruuhkista puhumattakaan...

ps.onkohan nämä meidän "kansanedustajat" ihan oikeasti koskaan nähneet ruuhkaa? epäilen.
ja milloin nimitys kansanedustaja muutetaan KANSANNUJERTAJAKSI?
13421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ne kansanedustajat ovat kyllä ihan tavallisia pulliaisia, joita tavalliset pulliaiset ovat äänestäneet keskuudestaan päättämään, koska kaikki 5 miljoonaa eivät voi olla yhtä aikaa päättämässä.

Eduskunnassa on nytkin miehiä ja naisia vähän yli 20-vuotiaista yli 70-vuotiaisiin. On suurperheellisiä, yksinhuoltajia, lapsettomuudesta kärsiviä ja sinkkuja. On heteroita ja homoja, etelästä, idästä, lännestä ja pohjoisesta vieläpä keskeltäkin Suomea ja jopa Ahvenanmaan autonomisesta maakunnasta.

On yrittäjiä, maanviljelijöitä, juristeja, opettajia, lääkäreitä, sairaanhoitajia, ay-toimitsijoita, urheilijoita, virkamiehiä, toimihenkilöitä, poliiseja, muusikoita, sähköasentajia, toimitusjohtajia, rakennusinsinöörejä, tutkijoita, opiskelijoita, liikunnanohjaajia, professoreita, näyttelijöitä, toimittajia, metsäneuvojia, sosionomeja, hammaslääkäreitä, pappeja, psykologeja, perheterapeutteja, runoilijoita, upseereita, koneistajia, hierojia, päihdetyön ohjaajia, lastulevytyöntekijöitä, nuorisotyön ohjaajia, asentajia, pääluottamismiehiä...

Mitä vielä pitäisi olla?

Edellisessä eduskunnassa oli samalta telakalta sekä hitsari että toimitusjohtaja.

Eiköhän kansaa edusta ihan edustava otos kansasta. Se, ettei valituista kukaan edusta Sinun kanssasi samanlaisia arvoja ja samanlaista maailmankuvaa, johtuu vain siitä, että olet mielipiteinesi kovin yksin.

Ja mitä tulee tuohon laillisesti valitun päätöksentekokoneiston uusimiseen "saunantakana"... Kehotan kertaamaan vuoden 1918 tapahtumat. Silloin sitä yritettiin. Seuraukset olivat surkeat.

Äänestä
  • mutta kun niillä tapaa olla taipumus keskittyä vain yhteen asiaan, mikä on tälläkertaa yksityisautoilun rajoittaminen.

    Äänestä

  • muoti-ilmiö kirjoitti:

    mutta kun niillä tapaa olla taipumus keskittyä vain yhteen asiaan, mikä on tälläkertaa yksityisautoilun rajoittaminen.

    Jos näin olisi, asialle täytyisi tietenkin olla jokin syy. Miksi tavallisten ihmisten keskuudestaan valitsemat tavalliset ihmiset keskittyisivät vain yksityisautoilun rajoittamiseen? Näin voisi olla, jos se olisi kiireellisin ja välttämättömin asia maailman tai Suomen pelastamiseksi, mutta eihän näin ole.

    Katsotaanpa, mihin kansanedustajat ovat viimeksi keskittyneet:

    6.3.2008
    Laaja tuki lakialoitteelle vaikeavammaisten oikeudesta avustajaan

    6.3.2008
    Kansliatoimikunta päätti kehittämis- ja talousasioista

    5.3.2008
    Eduskunta hyväksyi evankelis-luterilaisen kirkon eläkelain

    4.3.2008
    Vihkimisoikeuslaki lähetekeskustelussa

    29.2.2008
    Energiapuun haketustuki jatkuu vuoden 2012 loppuun

    28.2.2008
    Kyselytunnilla aluepolitiikkaa ja työllisyysvaroja

    28.2.2008
    Arktisen alueen kansanedustajat ja tutkijat pohtivat ilmastonmuutosta Rovaniemellä

    28.2.2008
    Manninen: Arktisen alueen puhuttava yhdellä äänellä

    28.2.2008
    Perustuslakivaliokunta antoi lausunnon tilatuesta

    27.2.2008
    Eduskunnan hallinnon kehittämisen esiselvitys on valmistunut

    26.2.2008
    Eduskunnan kanslia antoi lausunnon vaaliajankohdan muuttamisesta

    26.2.2008
    Eduskunta hyväksyi lait velkajärjestelystä ja velan vanhenemisesta

    26.2.2008
    Energiakysymykset esillä Latvian puhemiehen vierailulla

    22.2.2008
    Uusiutuvat energianlähteet esillä suuressa valiokunnassa

    22.2.2008
    Niinistö tapasi Itävallan parlamentin puhemiehen

    21.2.2008
    Metsäteollisuuden puunsaantiin haetaan uusia ratkaisuja

    20.2.2008
    Eduskunnan turvatoimista halutaan säätää lailla

    20.2.2008
    Lakialoite rintamaveteraanitunnusten hakuajan jatkamisesta

    20.2.2008
    Etyjin parlamentaarikot keskustelevat Kosovosta ja Tae-sopimuksesta

    19.2.2008
    Eduskunta aloittaa EU:n ilmasto- ja energiastrategian käsittelyn

    19.2.2008
    Kiinteistön omistajia kannustetaan myymään maata kunnalle

    19.2.2008
    Hallitukselle luottamus äänin 105-59

    15.2.2008
    Kosovon tilanne esillä suuressa valiokunnassa

    Katso lisää: www.eduskunta.fi

    Äänestä

Suustani, vituttaa tämä kaikki rahastus ja kusettaminen. Joka asiassa pumpataan kuluttajilta rahat pois. Vittu mua huvita enää mikään!

Äänestä
  • Tyhmimmän eväät syödään ensin.

    Äänestä

mutta iskusanana se on vuosisadan mainioin käärepaperi paketoida eilaisia rahastus- ja oman eturyhmän tavoitteita hyväksyttävältä kuulostavaksi paketiksi.

Äänestä

niin ota yhteyttä kansanedustajaan jota äänestit ja juttele asiallisesti hänen kanssaan asiasta.

Käytännössä kaikki edustajat asuvat Hkin alueella ja jos et ole huomannut eduskunta on aikas keskeisellä paikalla Hkiä ja varmastin yhden ruuhkaisimman kadun varressa.

MUTTA kaupunkien ruuhkien suhteen eduskunta on väärä osoite mutinalle. Ota yhteyttä kaupungin valtuutettuihin.

Ei se asia parane täällä jupisemalla. Pitää itse tehdä jotain konkreettista. Mutta ota huomioon, että meitä on maassa suurin osa joiden mielestä tuo uusi veromalli on loistava ja vois olla jopa vielä progressiivisempi päästöjen suhteen.

Taitaa vaan olla niin, että eniten melua tääll äpitää ne nuoret joille yleiset tiet ovat vain leikkipaikka jossa leikkiä rallikuskia.
Osta traileri ja tee/osta kilpuri. Radalle pääsee ajamaan, eikä kukaan kyseenalaista päästöjä tai kulutusta. Jos sinulla ei ole rahaa, hanki työpaikka ja/tai koulutus. Vaan voipi että kun olet vähän opiskellut ja hannkinut perheen, sinua ei enää se kohnaaminen kiinnosta.

Ole siis rauhassa tuo liittyy nuoruuteen ja menee useimmilla ohi muutamassa vuodessa.

Äänestä
  • Kolahtaa pahasti. Oletko kenties jokin virkamies/päättäjä?
    Nämähän ovat niitä asioita joita ei saa sanoa ääneen..

    Äänestä

  • Totuus.. kirjoitti:

    Kolahtaa pahasti. Oletko kenties jokin virkamies/päättäjä?
    Nämähän ovat niitä asioita joita ei saa sanoa ääneen..

    Minusta ei saa valtion duunaria edes kirveellä. Nehän ei saa edes palkkaa. Mutta vähän kun asioita selvittää niin alkaa tajuamaan miten tämä sirkus pyörii.

    Montakos kertaa olette soittaneet kaupungille ja ilmoittaneet asfaltissa olevasta reiästä sen sijaan, että vingutte yksinään että kukaan ei huolehdi mistään :-)

    Äänestä

  • Totuus.. kirjoitti:

    Kolahtaa pahasti. Oletko kenties jokin virkamies/päättäjä?
    Nämähän ovat niitä asioita joita ei saa sanoa ääneen..

    "Nämähän ovat niitä asioita joita ei saa sanoa ääneen."

    Mitä tarkoitat?
    Kuka on kieltänyt?

    Äänestä

....seisomaan kiväärikomppanian eteen.

Äänestä
  • Senkin päivän vielä nähdä...

    Äänestä

  • Seuraukset olivat surulliset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


meidät perikadolta? kirjoitti:

ja koko maailman saasteista kun autoilu tehdään niin kalliiksi että vain pienellä joukolla on varaa enää ajella, heistäkin 200 on kansanedustajia joille annetaan tietenkin "vapaakortti" (joka jatkuu kuolemaan asti) sekä rikkaat joille ei ole paskankaan väliä paljonko saastuttavat mutta palopuheissa ollaan niin ekopingviiniä kuin vain voidaan olla.

kaksinaamaiset paskan jauhajat pitäisi viedä saunan taakse ja....

mitä tulee tähän JÄTTIVALTIO suomen MAAILMAN PELASTUS OPERAATIOON voinen sanoa sen olevan niin pieni räkäpallo koko muussa atmosfäärissä että vaikutukseen ei ole edes ilmeisesti desimaalilukua olemassa?

meidän hurjasta autokannastamme ilmeisesti nyt vallassa olevien typerääkin typerämpien poliitikkojen mielestä tulee 80% maailman saasteista? ja mikään muu ei tällä vaalikaudella saastuta kuin yksityisautoilu, hurjista ruuhkista puhumattakaan...

ps.onkohan nämä meidän "kansanedustajat" ihan oikeasti koskaan nähneet ruuhkaa? epäilen.
ja milloin nimitys kansanedustaja muutetaan KANSANNUJERTAJAKSI?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu