Mistäkö ? No suoraan sanoen ikuiselta kadotukselta = helvetiltä. Johon tämä koko maailama on lujaa vauhtia menossa, ihmiskuntaa johdetaan ja ohjaataan surmaamaan toisiansa, tuhoamaan ja turmelemaan elinmahdollisuuksiaan, ympäristöään, toisiaan, ja myös itseään. Jopa ihmisten itse valitsemien ja valtuuttamien hallitsijoidensa toimesta. Eikä kukaan muka näe mitään hälyttävää tai epänormaalia, ei siis mitään epäilyttävää, joka pysäyttäisi edes vähän miettimään ja tutkimaan, mistä tässä nykyisessä maailman menossa on kysymys. Miksi noita sotia ja pahoja onnettomuuksia, nälänhätiä, sairauksia, väkivaltja, röyhkeätä riistoa, vääryyksiä, petoksia / riitisuuksia, tappamisia, ryöstöjä, varastamisia, turvattomuutta, avioeroja / lasten heitteillejättöjä ym. on niin valtavasti, lisäksi kaikki muu henkinen pahoinvointi, teressit, tuskat, yksinäisyydet.
Eikö kukaan yhtään ihmettele miksi elämä tässä maailmassa on suurelle enemmistöllä niin vaikeaa ja raskasta. Eikö kukaan ole kiinostunut tasapuolisesta hyvinvoinnista ja varmasta yksinkertaisesta turvallisesta tulevaisuudesta.
Vaikka kaikki kyseiseen hyvinvointiin ja turvalliseen tulevaisuuteen tarvittavat opit ja ohjeet ovat olleet tarjolla jo lähes 2000 vuotta.
Eikö kukaan yhtään ihmettele miksi elämä tässä maailmassa on suurelle enemmistöllä niin vaikeaa ja raskasta. Eikö kukaan ole kiinostunut tasapuolisesta hyvinvoinnista ja varmasta yksinkertaisesta turvallisesta tulevaisuudesta.
Vaikka kaikki kyseiseen hyvinvointiin ja turvalliseen tulevaisuuteen tarvittavat opit ja ohjeet ovat olleet tarjolla jo lähes 2000 vuotta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen samaa mieltä kirjoittajan kanssa.Olen itsekin ihmetellyt samaa,että mihin tämä koko maailma on oikein menossa..Ajan merkit ovat hyvin selviä: elämme todellakin lopun aikoja,kuten se Raamatussakin monesti määritellään.Ihmiskunta elää tällä hetkellä hyvin nopeatempoista ja syntien sävyttämää elämää;maailmassa tapahtuu koko ajan kaikenlaista pahuutta,jotka aikaan saa itse saatana apureineen.Ihmissielut ovat täysin sokeita tämän asian suhteen,josta Raamattu vakavasti varoittaa...Puhutaankin ns.suruttomuuden unesta,johon nykymaailman ihmiset ovat vaipuneet.Vain usko Jeesukseen pelastaa kadotukselta!
Asiasta puhut, se on selvä, mutta minä en usko "kadotukseen, enkä helvettiin" (koska se on jo täällä maan päällä), vaikka uskon korkeimpaan henkiseen älyyn (Jumala), joka on meissä kaikissa jo olemassa, mutta kaikki sitkeä kuona: itsekkyys, viha, rakkaudettomuus, ahneus, välinpitämättömyys, estää sen ilmentämisen jokaisessa meissä. Se tulee esiin vain tietoisen ajattelun kautta, rakkaudellisen ajattelun kautta, koska kaikki teot syntyvät ja aineellistuvat energiasta, ajatteluenergiasta, sekä pahat että hyvät teot. Mitä enemmän negatiivisia ajatuksia, esen enemmän ne tuottavat samanlaisia tekoja, sen seurauksia ym. Mutta, jos positiivinen ajattelu, rakkaudellinen ajattelu lisääntyy, alkaa maailma välittömästi puhdistaa kuonaa ympäriltään ja alkaa vähitellen puhdistua.