Minkä meren ylitse

Israelin kansa kulki?

Tuntuu perin oudolta ja käsittämättömältä miten
Ranta ja Meller selittivät Radio-Deissä, että Israelin kansa olisi kulkenut Akaban lahden yli.

Tutkikaapa Raamatusta:

Se leiripaikka, ennen meren ylitystä oli vasta kolmas Israelilaisten leiripaikka. 4 Ms 33 mainitsee tarkasti nuo paikat järjestyksessä.

Kun Israelilaiset lähtivät Ramseksesta, Egyptin orjuudesta, vuotensa 1. kuukauden 15. päivä
ja tulivat seitsemännelle leiripaikalle 2. kuukauden 15.päivä, on meren ylityksen täytynyt olla n. 1-3 viikkoa Israelista lähdön jälkeen.

Pii-Hahirot nimistä paikkaa ei mainita Akaban lahdella vaan siellä on Esjon Geber, joka 4. Ms
33 luvun perusteella on vasta paljon myöhäisempi leiripaikka ja kun Aaron kuoli Hoorin vuorella oli jo 40 vuotta kuljettu erämaassa.

Jos karttaa katsoo, linnuntietä Ramseksesta, josta Israelilaiset lähtivät Esjon Geberiin on kaiketi 350-400 km. Niinpä monituhatlukuisen kansan olisi karjoineen kaikkineen pitänyt kulkea salamavauhtia yli Siinain, että parissa viikossa olisi ehtinyt Akaban lahdelle.

Mitä onkaan tuollaisen Ranta/Mellerismin takana?

Ohjelmassa mainittiin että Siinain vuori on Arabiassa ja vedottiin galatalaiskirjeeseen. Niinhän sen voi suomenkielisen Raamatun mukaisesta käännöksestä kyllä käsittääkin, mutta esim. The Living Bible sanoo: By the way arabiansa call Sinai as Haagar eli arabit kutsuvat Siinaita Haagariksi eikä siis Siinain vuori olisi sen perusteella sijoitettavissa Alaban lahden itäpuolelle.

1

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raamatussakin

      on käännetty:
      (Levande Bibeln)

      24-25Det finns en djupare mening i detta. De två kvinnorna representerar två olika förbund. Hagar, Abrahams slavkvinna, som föder sitt barn som slav, är en bild av lagen som Gud gav till Mose på berget Sinai. Det kallas förresten Hagars berg av araberna.

      Eli arabit kutsuvat Siinain vuorta Haagariksi, mutta käännös ei suinkaan väitä, että Siinain vuori, jolla Jumala antoi Moosekselle lain, sijaitsisi Arabiassa Akaban lahden itäpuolella.

      Eikö Pii-Hahirot, jonka kohdalta Israelin kansa meni Mooseksen johdolla meren ylitse, ollut Baal- Sefonin vastapäätä ja Migdolin ja meren välissä.

      Hesekielillä on profetia, jonka mukaan Egypti tulee kerran autioksi ja asumattomaksi Migdolista Seveneen. Eihän sekään tarkoita, että Egypti ulottuisi Akaban lahdelle asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      72
      2698
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2672
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      107
      2322
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      34
      1619
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      239
      1553
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      40
      1475
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1270
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1216
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe