Hiiva miehellä?!

Hiivallinen kutitus.

Huomenta!

Nuppi punertaa, pieniä haavaumia, nahka ikäänkuin irtoilee ja esinahan alle kerääntyy pahan hajuista valkoista "tahnaa" (onkohan irronnutta nahkaa?).

Tämä on ilmeisesti hiivatulehdus?

MISTÄ olen tämän saanut? Se ei ole varsinaisesti sukupuolitauti, mutta olenko voinut saada sen tapaamanltani naiselta? Voiko olla muita syitä miksi hiiva iskee? Seksiä olin harrastamatta 3-4 kk ja heti kun harrasti, tuli tämä.

Mistään en löydä kunnon selitystä miesten hiivasta, tartunnasta, syistä ja hoidoista. Nyt ainakin viikonlopun pidän vehkeestä huolen ja pesen muutaman kerran päivässä. Jos ei maanantaina ole ohi, niin sitten lekuriin... vai?

Kiitos kaikille asiallisille vastaajille jo etukäteen!

5

1026

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Voi olla hyvinkin mahdollista että on hiivasienitulehdus :) Tietääkseni miehille pitäisi olla rasvaa/salvaa hiivaan. Ja googlen kautta löytyy ihan mukavasti tietoa kun laittaa hakusanaksi hiivasienitulehdus. Ihminen voi kantaa hiiva bakteeria elimistössään kauan ennen kuin se puhkeaa. Voi parantua itse tai sitten pysyä. Mutta suosittelen lääkärissä käyntiä tai labraan suoraa :) siellä osaavat auttaa parhaiten!

    • millanoora

      hiivalta. Apteekista saa ilman reseptiä tahnaa, joka auttaa, jos on hiiva. Muuten vois mennä lääkäriin.

    • Peseminen vaan lisää sitä. Etgän käytä saippuaa? Käy apteekista ostamassa hiivavoidetta. Jos ei poistu, ni lekuriin.

    • Anis

      Sinulla taitaa olla hiivasienitulehdus. Käy ostamassa apteekista vaikka Canesten-voidetta. Käytä sitä pari kertaa päivässä viikon ajan.

      Oletko ollut antibiottikuurilla lähiaikoina? Hiivatulehdus tarttuu tuolloin herkemmin. Jos sulla on nyt vakisuhde myös kumppani täytyy hoitaa samaan aikaan.

      Voitte tukea hiivatulehdushoitoa myös suun kautta nautittuna kaikkia maitohappobakteereja sisältäviä tuotteita koska ne puolustavat kehon omaa bakteerikantaa (Asidofilus-, Gefilus- ja Bifilustuotteet).

    • mies 88

      mulla samat oireet. aina välillä ikäänku punotus häviää ja sit taas jossai vaihees taas osa terskasta punottaa ja on kellertävää tahnaa ja haisee pahalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1626
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      55
      1278
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      186
      1043
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      51
      1006
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      76
      988
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      37
      935
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      57
      841
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      206
      824
    9. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      153
      793
    10. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      111
      783
    Aihe