Niin kun ootte alottanu pillerit esim. nyt sit aknen takia. Niin onko tullu eka ihan kamalasti näppyjä? vai onko jokin allergia.. ihan kun jostain olisin kuullu et tulee eka näppyjä enemmän ja sit ne hävii vai oonko nyt ihan väärässä?
Pillereitten alotus ja näppyjä..
Törrö
4241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole itsellä kokemusta vaikutuksesta akneen, mutta tietoa on. Pillerit voivat sekä auttaa että pahentaa aknea. Aloituksen yhteydessä tosin on ihan normaalia, että tulee yhtä sun toista oiretta, kun kroppa totutteleee pillerihormoneihin. Voi olla, että menee useampia kuukausia ennen kuin huomaat pillereiden auttavan, jos ne sitä tulevat ollenkaan tekemään.
niin mulla on ainakin paljon vähemmän näppyjä kuin sillon ku en käyttänyt pillereitä. käytän yasminia
oliko pillerisi yasmin tai yasminelle?
mulla yasminellesta tuli ensin vyöruusu, ja sitten allerginen ihottuma joka puolelle kroppaa, sen aiheuttaa noissa pilsuissa oleva nesteenpoistolääke, ihottuma hävis kolmessa päivässä, kun lopetin yasminellet.
antihistamiini voi auttaa, jos ihottumaa on vartalolla, mut menisin lääkäriin tarkistamaan asian, voi tulla vaikeampikin allerginen reaktio sille diureetille( näissä on 25 mg vastaava määrä spirolaktoonia).
kauppanimillä spirix, spiresis löytyy lisäinfoa.
Yasmineja syön... kahtelen tilannetta pari liuskaa ja sit menen lekurille jos jatkuu ihmeelliset näppylät.