vetodieseli

Neuvokaa joku viisaampi, minkä merkkinen auto olisi hyvä vetoautoksi. Siis ihan oikeaksi vetoautoksi. Mulla on raskas hevosenkuljetusvinkka, iso, yli 600 kiloa painava polle ja toinenkin, joka tosin ei paina kuin ehkä puolet siitä. Mitään lelua en siis halua, vaan auton, jossa on oikeita (työ)hevosvoimia. Ja sen pitää olla diesel, jossa halpa vero. Farmarivolvomme on jo vanha. tv. Tuulilasia lukematon
81325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

No paras vaihtoehto lienee joku 4-vetoinen lavaauto, joita löytyy kaikilta autonvalmistajilta, siis Fordilta, Toyotalta, Mazdalta(sama laiten kuin Ford, mutta halvempi) Nissanilta etc.
Niillä saa kait jarrullisena vetää lähes parin tonnin vaunua, jote saa olla vaikka kahden hevosen kärry perässä. Pitkällä ohjaamolla kun ottaa, niin kyllä sinne porukaakin tarvittaessa mahtuu.Maavara niissä on mahtava ja kunnon renkaat kun on alla, ei ole talviaurausten kanssakaan niin nöpön nuukaa, menee aika hyvin jopa umpihankeen.Dieselvero on kevyempi, kuten toivelistallasi oli.

Äänestä
  • Muuten hyvä, mutta pitkä ohjaamo ja pieni diesel-vero ei mahdu samaan autoon. Pitää rekisteröidä kuorma-autoksi jos tuota tarvitsee, joskaan ei sekään mikään ongelma ole. Kaikki 250/2500-sarjan (HD-malliset) jenkki-pickupit menee kuorma-autoksi ilman mitään kikkailuja (?), ja varmasti riittää puhti hevoskärryn vetoon.

    Äänestä

  • AAAKK kirjoitti:

    Muuten hyvä, mutta pitkä ohjaamo ja pieni diesel-vero ei mahdu samaan autoon. Pitää rekisteröidä kuorma-autoksi jos tuota tarvitsee, joskaan ei sekään mikään ongelma ole. Kaikki 250/2500-sarjan (HD-malliset) jenkki-pickupit menee kuorma-autoksi ilman mitään kikkailuja (?), ja varmasti riittää puhti hevoskärryn vetoon.

    hevoskopin vetoon vähintään C1E-luokan kortin. Mutta jos kortti on niin sitten ei ongelmaa.

    Äänestä

  • vaatii kirjoitti:

    hevoskopin vetoon vähintään C1E-luokan kortin. Mutta jos kortti on niin sitten ei ongelmaa.

    nii osta chevy vani.

    Äänestä

  • Picupia en tullut edes ajatelleeksi. Tavaratilaakin tarvitsisi enkä viitsi pressun alle piilottaa. Pikku-e on tullut hommmattua onneksi jo ennen EU:ta.

    Äänestä

  • Tuulilasia lukematon kirjoitti:

    Picupia en tullut edes ajatelleeksi. Tavaratilaakin tarvitsisi enkä viitsi pressun alle piilottaa. Pikku-e on tullut hommmattua onneksi jo ennen EU:ta.

    Noissa malleissa on erilaisia ohjaamoita ja sellaiseen keskipitkään ohjaamoon mahtuu kyllä penkin taka melkoisesti tavaraa.Lisänä sitten lava, jolle mahtuu varmaankin hevosmiehelle tärkeitä varusteita kuten valjaita esim.
    Ja lavalla voi hyvinkin kuskata vaikkapa heinä- ja pahnapaaleja, hakea rehua kaupasta, mielestäni erittäin monikäytöinen auto.Kuormaa saa lavalle varmaankin pistää lähes tuhat kiloa.

    Äänestä

SILLÄ EIKÖS NOIDEN MEETWURSTIEN TAVARATKIN PIDÄ JONNEKIN MAHTUA?....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuulilasia lukematon kirjoitti:

Neuvokaa joku viisaampi, minkä merkkinen auto olisi hyvä vetoautoksi. Siis ihan oikeaksi vetoautoksi. Mulla on raskas hevosenkuljetusvinkka, iso, yli 600 kiloa painava polle ja toinenkin, joka tosin ei paina kuin ehkä puolet siitä. Mitään lelua en siis halua, vaan auton, jossa on oikeita (työ)hevosvoimia. Ja sen pitää olla diesel, jossa halpa vero. Farmarivolvomme on jo vanha. tv. Tuulilasia lukematon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu