Vain ne jotka ovat kuuliaisia Jumalan sapatille voivat ymmärtää Raamatun totuuksia puhtaasti. posttoseurakuntien papit ovat sokeita sokeiden taluttajia, mutta Jeesuksen pyhän adventtiseurakunnnan paimenet ovat taidollisia ymmärtämään Raamatun totuuksia. profetian hengen kautta Jeesus on ilmoittanut seurakunnalleen viimeisen totuuden. Adventistit ovat totuuden seurakunta ja sekös raivostuttaa palstan pikkusaatanoita!!
Miksi VAIN adventistit uskovat kaikessa
Raamattua?
792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan päinvastoin.Ellen g. White kirjoitti Raamatun kertomukset uusiksi ja muutti asiat siten kuin ne nyt ovat adventismin uskonnossa.
Hyvä läpileikkaus Raamatun muunteluun löytyy adventistien ikiomasta raamatusta Clear Word Biblestä.
Adventistit eivät antaudu vertailemaan heidän oppiensa erheitä Raamattuun uskovien kanssa.
Heillä on vain pikaiset vastaväitteensä ilman todisteluja ja sitten he pakenevat pois.
http://millennium.fortunecity.com/lincoln/666/clearwordbible/clear-word.htm
http://www.tagnet.org/adventist.fm/articles/clear.htm
http://www.sdanet.org/atissue/clearword/clearword.html
http://www.watchman.org/reltop/clearwordbible.htm
http://www.amazon.ca/Clear-Word-Bible-OE-Jack-Blanco/dp/0970011156
On erittäin merkillepantavaa, että adventistit puhuvat raamatunväärennöksestään kahdella tavalla!
Toisaalta he väittävät ettei kirja ole "bible", mutta netissä silti käytetään mainoksissa heidänkin toimestaan bible-nimitystä.
Mitä enemmän olen oppinut tuntemaan adventisteja, sitä kierompina ihmisinä minä heitä pidän.
Aiheen siihen he antavat päivittäin ihan itse!
Minä olen ollut adventisti jo vähän yli 30 vuotta, enkä vielä ole edes nähnyt parafraasia nimeltään "Clear word bible". Enkä sitä tule koskaan tarvitsemaankaan, kuten ei koko paikallinen seurakuntamme.
Minä olen uskossa Jeesukseen liittynyt Adventtiseurakuntaan nimenomaan siitä syystä, että tämä kirkkokunta pitäytyy kaikessa yksin Raamattuun (käytetään siinä sivussa sitten mitä tahansa hengellisiä lukemistoja aivan kuten muissakin suunnissa).
Uskomme me kuitenkin perustamme yksin Kristukseen ja yksin hänen Sanaansa, Pyhään Raamattuun.
En edes uskaltaisi liittyä kirkkokuntiin, joissa hyväksytään tuo spiritistinen näkemys ihmissielun luontaisesta kuolemattomuudesta.
Enkä voi koskaan hyväksyä sellaisia Raamatun vastaisia oppeja kuin loppumaton helvetin kidutuksen oppi tai Jumalan lain lepopäiväkäskyn muuttaminen tai jopa koko lain hylkääminen kun ymmärretään Raamattua täysin harhaisesti.
Uskon Raamatun mukaan, Room. 3:20, että Jumalan laki on voimassa muuttumattomana, Matt. 5:17, 18, ja osoittaa meille synnin, jonka kautta me syntisinä tarvitsemme päivittäin Kristuksen veriuhria puhdistuaksemme.
Tällainen usko vain voi olla sitä todellista raamatullista, Kristuksen evankeliumiin perustautuvaa pelastavaa uskoa, joka perustuu Jumalan koko Sanaan ja hänen pyhään tahtoonsa.
Muunlaisissa suuntauksissa on mukana erilaisia ihmisoppeja, jotka johtavat harhaan.
Mistä sinä tähän otat muut opit?
Raamattu yksin riittää ilman adventtikirkon tulkintoja.
Mikä siinä on noin vaikeaa?
Clear Word Biblestä senverran, että joka ikinen adventismin oppi on myös Clear Word Biblen julistusta, sillä sehän on kirjoitettu niin, että adventismin opit ovat sen sisältönä selkokielisesti.
Opetat siis Clear Wod Biblen mukaan kun opetat adventtikirkon julistusta.
Te olette kummia kieroilijoita kun väännätte kaikki asiat kieroon. Te opetatte Jumalan sanoiksi sellaisia sanoja joita Jumala ei ole koskaan sanonut.
Kun Jeesus sanoo, ettei Hän muuttanut mitää Mooseksen opetukseta, tarkoittaa se sitä, että mitä Mooses opetti Israelilaisille, on vieläkin israelilaisia varten. Näinhän muuttamattomuus juuri on kirjaimellisesti mitään muuttamatta.
Siksi Jeesus sanoo itse myös sen, että Hän on tullut opettamaan Israelia.
Mikäli näin ei olisi ollut, ei Jeesus olisi samarialaiselle naiselle sanonut koirien syöttämiseksi heidän opettamistaan.
Adventtikirkon oppi ei kuulu kenellekään muulle kuin adventisteille, jotka haluavatkin olla harhaanjohdettuina.Silpokaa vielä pilinnekin, jooko!
Jeesus tuli lihallisesti vain lihallista Juudaan kansaa varten, mutta jumalallisella Uhrillaan hän liittää siihen todelliseen hengelliseen Israeliin Uuden Liiton kautta kaikki pelastuvat, kuuluvat sitten mihin kansakuntaan tahansa ja ne, vaikka olisivat sitten lihallisesti juutalaisia, mutta jotka eivät usko Jeesukseen, joutuvat totisesti kadotukseen kuten muutkin uskomattomat.
Minä en ole esittänyt mitään tulkintoja vaan selviä Raamatun tekstejä ja oppeja, jotka tulee ymmärtää aivan sellaisenaan ilman mitään tulkintoja.
Jos et näin voi Raamattua ymmärtää, niin tiedä, että sielunvihollinen on jo onnistunut kohdallasi melko pitkälle.
Mutta ettehän te tunnusta vanhaa ettekä uutta liittoa sellaisina kuin Raamattu ne opettaa!
Se käy selville teidän kirkkonne tunnustuksestakin.
Te opetatte toisin kuin Paavali tässäkin asiassa, sillä teillä ei näin opeteta;
Room.3:21 Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
Galatalaiskirje:
3:19 Mitä varten sitten on laki? Se on rikkomusten tähden jäljestäpäin lisätty olemaan siihen asti, kunnes oli tuleva se siemen, jolle lupaus oli annettu; ja se säädettiin enkelien kautta, välimiehen kädellä.
Paavali kirjoittaa selvästi sen, että laki on annettu jälkeenpäin Mooseksen kautta.
Ja Mooses viittasi Jeesukseen tuossa maininnassaan tulevasta siemenestä.
Samoin Paavali kertoo, että laki annettiin 430 vuotta Aabrahamin jälkeen ja lupaus on annettu ennen lainantamista.
Paavali osoittaa asioiden kertomisjärjestyksen todistavan lupauksen olevan voimassa, sillä Jumala ei peru lupauksiaan.
Mooseksen kautta tuli myös se kirjoitus säädöksineen, jonka Kristus teki voimattomaksi.
Mutta teillä opetetaan toisin!
Te jopa väitätte, että Jeesus poisti fariseusten tekemät säädökset ristillä, mutta eihän ihmisten sääntöjen vuoksi ole tarvis syntejä sovittaa!
Ei myöskään paavin sääntöjä kuolemalla poisteta!
Te olette oppinne kanssa ongelmissamutta ette sitä tunnusta. ETTE TIETENKÄÄN! Ettehän te muuten valehtelijoina ja sanan vääristelijöinä voisi pysyäkään!
Te olette samalla tavalla oppienne lumoissa kuin mormoonit!
Käyppä katsomassa heidän väittelymenettelyään niin löydät teidän tyylinne väittää päivänselvää totuutta vastaan.
Teidän menettelynne on yhtäläistä myöskin ateistien ja evoluution kannattajien väittelyjen kanssa.
Pelkkää piiri pieni pyörii touhuilua.
kysymys.
Olen oikiasti ruvennu ajattelemaan että onko se pahuksen paholainen niin kiero, että ok
sapatti on okay, mutta että valitutkit eksyy on sekottanut adventtikirkoon kaikkea muuta harhaa
esim pyhäkköoppi ja vääräprofeetta
Tämäpä alkaa käydä mielenkiintoiseksi loppuhuipennukseksi.
katsotaan!
Sapatista pidän kiinni! Mutta kumminki uskon Jeesusta kun sanoi että lopunaikana meitä vainotaan hänen nimensä tähden. Ei koskaan sanonut että sapatin.
Sapatti voi olla merkki. Mutta akirkossa on niin paljo mätää että tämä ei kyllä ole vielä lopunajan seurakunta.
Jumalanlapsia on joka seurakunnassa! Kun me löydämme toisemme ja ylistämme yhteistä Herraamme, niin silloin maailma uskoo että Jeesus on Taivaallisen isän lähettämä (Joh 17).
Tsiikataan jos vaikka uusi uskovien yhteisä muodostuu!
Herralle ei mikään ole mahdotonta!
T