bussi seinään mannerheimintiellä

..............................

11

4118

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maikkarin mukaan ainakin...
    • päinseinää

      ja joskus mennään päin seinää. Tässä tapauksessa ilmeisesti päin näyteikkunaa made in windows. Kuskit ajatetaan piippuun ja sitten he saavat näitä kohtauksia. Ei kestä peruskunto. Ikäkin tulee vastaan. Se on stressaava duuni.

    • aina näin

      Heti kun Hesassa jokin bussi ajaa kolarin, niin se saa näkyvyyttä aivan kohtuuttomasti. Mutta jos jossain muussa Suomen kaupungissa tapahtuu jotain tällästä niin ei siinä tällästä hötkyilya ole. Se on taas sitä liiallista pääkaupungikeskeisyyttä.

      • ei voi olla totta

        Hesassa sattuneelle bussionnettomuudelle, harmi ettei se sattunut sinun kotikunnassasi ja bussille jossa juuri sinä olet matkustajana.
        Olisit saanut kaipaamaasi julkisuutta.

        Pokaa poliitikko ja ala sen kanssa textari suhteeseen, tai tsättäät netissä? silläkin saa julkisuutta.


    • miettijä7

      jos sen autosa oli jotain rasvaa ja tratti oli liukas ja auto karkas alta?

      • se,

        tratti liittyy asiaan? Tratistahan kaadetaan nestettä läpi.


    • wsx999

      oliko kuski ulkomaalainen? Käsittääkseni niille sattuu ja tapahtuu, koska ajokokemus on heikko Suomen talvella. Muutenkin on sellainen käsitys, että ovat töppäilleet tavallista useammin.
      Suomalaiset eivät pääse enää n. 50 vuotiaina bussikuskikoulutukseen, ja tästä minulla on kokemusta. Tuttava yritti, ei huolittu. Opettajan hommia tekee, ja vain pätkätyötä on saanut. Hän on muodollisesti pätevä lukion opettaja, mutta opettajana vasta aloittelija, pari vuotta nyt työkokemusta.

      • sgxfag

        Eikös siinä puhuttu sairaskohtauksesta...


      • Haloo!

        Ei voi olla totta, että ihmiset edes kehtaa kirjoittaa yleiselle keskustelu palstalle tällaisia kommentteja. Onko tosiaan niin, että meistä Suomalaisista löytyy näin umpimielisiä ihmisiä?? Jos luit uutisen, niin varmaan tajusit, että siinä todellakin puhuttiin sairaskohtauksesta. Siinä tilanteessa on kyllä yksi lysti, onko kyseessä ollut suomalainen vai ulkomaalainen kuljettaja. En voi muuta sinulle sanoa kuin, että harmi tuttavasi puolesta mutta kyllä saisit hävetä.


      • sgxfag kirjoitti:

        Eikös siinä puhuttu sairaskohtauksesta...

        Olenko ymmärtänyt oikein:

        Helsinkiläiset ovat niin itsekeskeisiä, että ajavat vaikka bussin näyteikkunaan saadakseen huomiota. Lohdun sana: Kukaan ei ole kieltänyt ei-helsinkiläisiä ajamasta bussejaan päin seinää.

        Maahanmuuttajakuskit ajavat busseja seiniin. Onneksi voimme valita, menemmekö ajotaidottoman maahanmuuttajakuskin kyytiin. Ymmärsin yhdestä viestistä, että he ovat ajotaidottomia. Korjatkaa jos olen ymmärtänyt väärin.

        Jos autossa on rasvaa ja tratti, niin kuski ajaa sen seinään. Kannattaa kysyä bussiin astuessaan, onko autossa rasvaa ja tratti. Sitten harkita haluaako mennä kyytiin. Suisidaalisten kannattaa ehdoin tahdoin oikein pyrkiä busseihin, joissa on rasvaa ja tratti.

        Ja lukion opettajan ystävälle: Voisitko välittää osanottoni lukion opettajalle, joka ei päässyt yli viisikymppisenä bussikuskiksi eikä ajanut seinään.

        Jos ajattelemme onnettomuutta matkustajien kannalta - tai kuskin kannalta - niin on yhdentekevää, oliko rasvaa ja tratti tai alkuperäisasukas vai maahanmuuttaja ja ajettiinko seinään Helsingissä vai Periferiassa. Halloo! Ihminen sai sairaskohtauksen (ilmeisesti) kaupunkiliikenteessä. Kuinka hän voi? Kuinka voivat ne kuusi loukkaantunutta? Ja luojankiitos ketään ei kuollut tai enemmän loukkaantunut.


      • ulkomaalainen
        Haloo! kirjoitti:

        Ei voi olla totta, että ihmiset edes kehtaa kirjoittaa yleiselle keskustelu palstalle tällaisia kommentteja. Onko tosiaan niin, että meistä Suomalaisista löytyy näin umpimielisiä ihmisiä?? Jos luit uutisen, niin varmaan tajusit, että siinä todellakin puhuttiin sairaskohtauksesta. Siinä tilanteessa on kyllä yksi lysti, onko kyseessä ollut suomalainen vai ulkomaalainen kuljettaja. En voi muuta sinulle sanoa kuin, että harmi tuttavasi puolesta mutta kyllä saisit hävetä.

        sairastuu ennen kuin on päässyt työmaalle,loppuu hyvä tuki,joten tässä tapauksessa ei ollut tumma poika.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      240
      1553
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      304
      1179
    3. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      71
      835
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      51
      748
    5. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      663
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      642
    7. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      40
      636
    8. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      586
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      49
      555
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      535
    11. 45
      527
    12. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      505
    13. 32
      501
    14. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      33
      487
    15. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      78
      463
    16. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      432
    17. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      427
    18. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      19
      417
    19. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      7
      412
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      401
    Aihe