lääkärini totesi ettei minulla ole tarpeeksi hammasluuta implanttiin, voiko hammasluuta kasvaa lisää ajan myötä vai onko tuomio lopullinen? kertokaa pliis jos jollakin sama ongelma tai asiantuntija liikkuisi palstalla?????
Kasvaako hammasluu
implantti?
54188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tavallisessa luussa on osteoblasteja, eli soluja jotka vastaavat luun kasvusta ja uudismuodostuksesta.
Hampaiden kohdalla ongelmana on se, että uutta hammasluuta eli dentiiniä muodostavia soluja (odontoblasteja) on ohuena kerroksena vain hampaan ydinontelon (pulpan) sisäpinnalla. Tästä johtuen kiillevauriot tai vauriot hammasluussa eivät korjaannu itsestään -> tarvitaan porausta ja paikkausta.
Eli valitettavasti uutta hammasluuta ei muodostu lisää ajan kuluessa.
Epäilen, että ap. tarkoitti liian vähäistä alveoliluun määrää eikä hammasluun määrää.
No, uutta luutakaan ei niin helposti kasva; poistetun hampaan kohdalla luu surkastuu. Uutta luuta voidaan tietyissä tapauksissa saada kasvamaan puoliläpäisevien goretex-kalvojen avulla, mutta tämä luumäärä on niin vähäistä, että yleensä turvaudutaan luusiirteeseen. Luuta voidaan muualta siirtää, mutta esteettisessä puolessa on kovat haasteet.
lonkasta. Kysyisin ap:ltä ,minkä ikäinen henkilö ja kuinka aikoo ikäänkuin rahoittaa "lonkkaleikkauksen" jos ei ole julkiselle puolelle menossa?
"Eli valitettavasti uutta hammasluuta ei muodostu lisää ajan kuluessa."
Ei ainakaan luonnollisesti, mutta tulevaisuudessa on mahdollista, että kantasoluhoidolla saadaan kasvamaan uusia hampaita.
Tämä onnistuu ainakin rotille nykyään.
Aiheesta artikkeli:
http://www.illvid.dk/polopoly.jsp?d=157&a=2965
(Tilanne kantasolujen osalta on muuttunut siten, että kantasoluja voidaan eristää muualtakin kuin alkioista).
Epäilen myös, että viestin aloittaja tarkotti leukaluuta. Mitenkäs mä olen kuullut, että pitkään jatkuneen tulehduksen yhteydessä hampaan juuressa leukaluu tuhoutuu vähitellen, mutta juurihoidon jälkeen ja jos tulehdus saatu poistettua ja pysäytettyä, luuta kasvaa ajan kanssa takaisin..
Lukekaas tuosta. Itse hammashan ei kasva takaisin jos reikä tulee. Senhän varmaan kaikki tietää.
http://www.hammaskulma.com/artikkeli_juurihoito.shtml