Evoluutio haastaa älyn

Hulk

Monasti törmää väittämään että elämä näyttää älykkään olennon suunnittelemalta. Miten älykäs olento sitten suunnittelisi, synnyttäisi elävissä olennoissa olevan geneettisen informaation. Mietitäänpä ensin mitä suunnittelijat tekevät: Rakennuksia, elektronisia kytkentöjä, mekaanisia kojeita, esineiden muotoilua.. Synnyttävätkö suunnittelijat informaatiota tehdessään näitä asioita? Jos suunnittelija tekee esimerkiksi radion käyttää hän siinä oppimaansa tietoa elektroniikasta eli hän vain kopioi informaatiota, ei luo uutta. Informaatio radion rakentamisen syntyyn on lähtenyt aikoinaan havaituista tyhjiöputkien ja puolijohteiden ominaisuuksista.

Miten sitten tapahtuu uuden informaation luominen? Esimerkiksi suunnittelija voi muotoilla sen radion uudella tavalla, mutta mistä hän tietää menestyykö sellainen radio? Ei hän tiedäkään. Se selviää vasta sitten kun asiakkaat joko ostavat tuotetta niin että se menestyy tai eivät osta jolloin tuotteen valmistaminen joudutaan lopettamaan. Tuote oli siis _testattava_ ennekuin _tiedetään_ menestyykö tuote vai ei. Mitä oli sitten informaatio jonka suunnittelija "loi" tehdessään uuden tuotteen ennekuin tiedettiin menestyykö tuote vai ei? Aivan samanlaista informaatiota joita mutaatiot ja rekombinaatiot tuottavat ennenkuin luonnonvalinta testaa sen menestyykö eliö vai ei.

Miten sitten suunnittelija voisi suunnitella elävän olennon geneettisen informaation? Suunnittelijahan kopioi tietoansa jonka tietää toimivaksi sekä muokkaa tai lisäilee informaatiota jonka alistaa testattavaksi. Vasta testin jälkeen ilmenee onko uusi informaatio hyödyllistä vai ei. On oltava siis jonkinlainen valmis toimiva DNA johon suunnittelija tekee muutoksia tai lisäyksiä joka sitten testataan elinympäristön olosuhteissa. Jos muokattu/uusi informaatio havaitaan hyödylliseksi oppii samalla suunnittelija käyttämään tätä tietoa pohjana johon edelleen tehdään muutoksia/lisäyksiä.

Miten tehokasta olisi tällainen suunnittelu? Yksi eliö kerrallaan, odottaa sen täysikasvuiseksi kasvamista jne. Suunnittelija häviäisi surkeasti evoluutiolle joka käyttäisi samaa algoritmia paljon tehokkaammin kopioimalla eliöitä miljoonittain ja tuottamalla aina uusia rekombinaatioita luonnonvalinnan testattavaksi.

Korvaako evoluutio sitten kokonaan älykkään suunnittelun? Älyn vaikutus on asioiden yhdistäminen. Eli jokin asia voidaan ottaa käyttöön jossain aivan eri yhteydessä, esimerkkinä teflon. Evoluutio ei pysty hyödyntämään informaatiota näin lajirajojen yli, vaan joka lajin on kehitettävä omat ratkaisunsa (jotka saattavat joskus muistuttaakin toisen lajin ratkaisua). Tästä havaitaankin että luonnosta nimenomaan puuttuu älykkään olennon suunnittelusignaali.

0

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

        Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
        Maailman menoa
        650
        7981
      2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

        Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
        Maailman menoa
        466
        2267
      3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

        Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
        Kotimaiset julkkisjuorut
        233
        2183
      4. Poliisi otti Stefun kiinni!

        Seiska tietää kertoa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        146
        1756
      5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

        Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        25
        1246
      6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

        Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
        Viihde ja kulttuuri
        51
        1233
      7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

        Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
        Kotimaiset julkkisjuorut
        110
        1146
      8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

        nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
        Ikävä
        65
        842
      9. Steppuli veressä

        Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        58
        795
      10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

        Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
        Suhteet
        7
        746
      Aihe