HS: Yhä nuoremmat teettävät...

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Yh%C3%A4 nuoremmat teett%C3%A4v%C3%A4t kauneusleikkauksia/1135234758048

Jutussa käy ilmi, että erään tallinnalaisen klinikan asiakkaista 90% on suomalaisia. Ihmekö tuo... Suomalaisille leikkaukset ovat halpoja ja eestiläisille kalliita.

Jännä havaita, että moni perustelee kauneusleikkauksiaan työelämän paineilla. Itse en sen paineen takia menisi veitsen alle.
184518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

>> Jännä havaita, että moni perustelee kauneusleikkauksiaan työelämän paineilla. Itse en sen paineen takia menisi veitsen alle.

Äänestä
  • Minusta kyllä tuntuu siltä että usein kauneus syö uskottavuutta. Kaunista ihmistä pidetään usein tyhjäpäänä.

    Äänestä

  • Pööh kirjoitti:

    Minusta kyllä tuntuu siltä että usein kauneus syö uskottavuutta. Kaunista ihmistä pidetään usein tyhjäpäänä.

    Suorastaan alkaa olee tällä saralla.Esim. mieslentäjä on uskottava ammattitaitonsa eikä mahdollisten silmäpussiensa takia.Kohta aletaan varmaan viiltelee jo päiväkoti ikäisiä lapsia, niin hulluksi tämä "lääketieteen" alue näyttää menevän ?

    Äänestä

  • Pööh kirjoitti:

    Minusta kyllä tuntuu siltä että usein kauneus syö uskottavuutta. Kaunista ihmistä pidetään usein tyhjäpäänä.

    Samaa mieltä. Mitä kauniimman ihmisen näen, sitä helpommin saan ensivaikutelmaksi sen, että hän on turhamainen ääliö. Kun paremmin tutustuu, voi käsitys muuttua - mutta joka tapauksessa ajattelee stereotypisesti niin, että kauniit keskittyvät olemaan kauniita ja vähemmän kauniit ovat niitä työnTEKIJÖITÄ.

    Äänestä

  • Tai sitten kyse on siitä, että leikkelemällä itseään itsetunto nousee ja haastattelut sujuvat paremmin. Pitäis luottaa enenmmän itseensä, jos jotain elämältään haluaa. Eivät hiiret pääse töihin, ku eivät anna itsestän hyvää kuvaa, vaan hiljaisen ja pelokkaan. toimistoon sellainen kai sopiikin, mutta henk.koht. ottaisin itsekin sosiaalisemman tyypin töihin.
    Joissain töissä saatta kieltämättä esiintyä tällaista, että otetaan se parempi tissi töihin, joka on kyllä väärin. Tälle ei yksittäinen henkilö taas mahda mitään. Sen takia en kyllä lähtisi itseäni leikkaamaan, vaan menisin parempaan duuniin. Ei se hyvä duuni ole naamasta kiinni. En meinaan usko, että niin pinnallinen työpaikka voi olla kovinkaan miellyttävä pidemmän päälle.

    Äänestä

kuulemma esim. hammaslääkärit ottavat aika kovaa taksaa. Jos pystyy hoitelemaan Viron eteläosissa asiansa, tulee aika paljon halvemmaksi.

Muuten, tuo vanha ukko kuvassa:
Sanonta sopii kuin nenä päähän ei oikein tuohon tapaukseen sovi. Mielestäni nokka on kyllä kuin kaupasta ostettu, ei miehen oma.

Äänestä
  • suurinosa jenkkiläisistä vanhemmista ämmistä.Naama kiristetty jo niin jotta häpykarvat tulee kaulaaukosta esiin.
    90v.eukko ja LUONNOLLISET pystytissit=ovat friikkejä.

    Äänestä

On se vaan sairasta tämä nykyajan meno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PERKELE ON OTTANUT VALLAN KANSASTAAN :)

Äänestä

Ihminen saa olla sellainen kun luonto hänet teki.Hutsun lailla meikkaava nainen on yhtä kuin huonon itsetunnon omaava ihmisparka.

Äänestä

Ihminen saa olla sellainen kun luonto hänet teki.Hutsun lailla meikkaava nainen on yhtä kuin huonon itsetunnon omaava ihmisparka.

Äänestä

..käsittelyyn.
Mut en mene sinne kauneuden takia vaan oman itseisarvoni vuoksi.
Viron hinnat on vertailujeni mukaan noin puolet Suomen (helsingin )hinnoista.
Minulle tehdään rasva-imu vatsan ja kylkien alueelle.
Myös hiusten siirto on harkinnassa,kunhan löydän paikan...Nordström hospital on tiedossa kylläkin mut hinta on kova.

Äänestä

Kaikki on vaan mukavampi pistää mieluummin joksikin muuksi kuin oman turhamaisuutensa syyksi.

Äänestä

... ennen riitti kuin nuoli johtoportaan persettä tarpeeksi uutteraan nyt panostetaan jo silikoonirintoihin ja ties mihin. Enää avioero pomon takia on pientä, ainakin kuopiossa. Hävettää noiset elostelijat.

Äänestä
  • Tovottavasti saisivat pahan tulehduksen ja kivun kun menevät leikkausiin , voispa sinne joku vaikka kuollakin kun vapaaehtoisesti mennään. Lääkärit on sanoneet jotta riskitöntä leikkausta ei ole olemassakan jos vai joudutaan menemään ihon alle yhtään.

    Äänestä

  • turhaa kirjoitti:

    Tovottavasti saisivat pahan tulehduksen ja kivun kun menevät leikkausiin , voispa sinne joku vaikka kuollakin kun vapaaehtoisesti mennään. Lääkärit on sanoneet jotta riskitöntä leikkausta ei ole olemassakan jos vai joudutaan menemään ihon alle yhtään.

    mieluummin kuolisi kuin kokisi itsensä koko loppuelämän ajan rumaksi tai harmaahiirulaiseksi. Esimerkiksi minä olen tällainen ihminen.

    terveisin nainen 26-v.

    Äänestä

Useimmat kauneusleikkaukset eivät edes näy.Itse työskentelen työpaikassa jossa n.20 % on korjauttanut rintansa. Kukaan ei ole ottanut luonnottomia silikoneja vaan esim. b tai c-kupin. Kun tytöt on hoikkia ja edelleen kohtalaisen pienirintaisia niin ei kukaan edes tajua että täällähän on korjailtu. Rasvaimut ym.eivät myöskään mielly "leikkelyksi". Ajat ovat muuttuneet,muistakaa että mikä on kaunista ja mikä ei on omasta itsestään kiinni. Minä tulen kohottamaan rintani takuuvarmasti kun se 1.5 l jaffapullo jämähtää sinne alle ja tissit on kun kansallispuvuntaskut.Ei se ainakaan ole kaunista katteltavaa.

Äänestä
  • että sinua noin painostetaan työelämän taholta.

    Äänestä

Eilen kotiuduin sairaalasta. Rintsyöpäleikkaus. Sitten täällä törmää tällaiseen soopaan!!! No, elämässä sattuu ja tapahtuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauneusleikkauksia kirjoitti:

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Yh%C3%A4 nuoremmat teett%C3%A4v%C3%A4t kauneusleikkauksia/1135234758048

Jutussa käy ilmi, että erään tallinnalaisen klinikan asiakkaista 90% on suomalaisia. Ihmekö tuo... Suomalaisille leikkaukset ovat halpoja ja eestiläisille kalliita.

Jännä havaita, että moni perustelee kauneusleikkauksiaan työelämän paineilla. Itse en sen paineen takia menisi veitsen alle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu