rekisteriote

mitä tehdä kun rekisteriote häviää?? paljon uusi maksaa??
118505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ajoneuvon omistaja tekee katoamisilmoituksen rekisteröinti pisteeseen (katsastusasemalle) ja todistaa henkilöllisyytensä. Tulostetaan uusi ote. Maksaa 10,20€.

Äänestä

Esitit itsekin epäillen "paljon uusi maksaa??"

Ei maksa viranomaistodistusten yleiseen nykyhintatasoon nähden paljon.

Äänestä
  • juu mut kyl maksaa sittenkin en muista vain nyt tällä hetkellä summaa olen tuohon tilanteeseen joutunut joskus.

    Äänestä

ilmoitus poliisille ja sen kanssa sitten uutta hankkimaan.

Äänestä
  • Juuri ilmoitusosan saa katsastusasemalta, kunhan vain käy hakemassa ja maksaa säädetyn maksun.

    Äänestä

  • löpön kirjoitti:

    Juuri ilmoitusosan saa katsastusasemalta, kunhan vain käy hakemassa ja maksaa säädetyn maksun.

    jossa selvitetään miten katosi ja sillä sitten hakee uutta ja vain auton rekisteriin merkitty omistaja voi kyseisen tehdä.

    Äänestä

  • joutuu tekemään sinne ensin... kirjoitti:

    jossa selvitetään miten katosi ja sillä sitten hakee uutta ja vain auton rekisteriin merkitty omistaja voi kyseisen tehdä.

    ilmoituksia yhtään minnekään. Jos auton myynnissä tarvittava ilmoitusosa on hukkunut, niin menet vain katsastusasemalle ja lyöt teknisen osan tiskiin ja sanot haluavasi uuden ilmoitusosan hävinneen tilanne.
    Tulostavat sulle heti koneelta kokonaan uudet - 10,20 euroa, kiitos ja näkemiin.

    Äänestä

  • tehdä mitään... kirjoitti:

    ilmoituksia yhtään minnekään. Jos auton myynnissä tarvittava ilmoitusosa on hukkunut, niin menet vain katsastusasemalle ja lyöt teknisen osan tiskiin ja sanot haluavasi uuden ilmoitusosan hävinneen tilanne.
    Tulostavat sulle heti koneelta kokonaan uudet - 10,20 euroa, kiitos ja näkemiin.

    heittämällä rahat tiskiin sori vaan.sen autoon tungettavan osan saa noin kun kerrottu.

    Äänestä

  • sitä ei todellakaan saa tos... kirjoitti:

    heittämällä rahat tiskiin sori vaan.sen autoon tungettavan osan saa noin kun kerrottu.

    Vai oli kysymys teknisestä osasta? Ehkä joskus oli, mutta tämä keskustelunhaara lähtee viestistä: "kunhan et ilmoitusosaa kadota".

    Lukutaidosta on etua ja varsinkin luetun ymmärtämisestä. Suosittelen!

    Äänestä

Ajoneuvon omistajan on tehtävä rekisteriotteen katoamisesta tai turmeltumisesta kirjallinen selvitys katsastustoimipaikalla. Selvityksen perusteella omistajalle tulostetaan uusi rekisteriote. Myös ajoneuvon haltija voi tehdä otteen katoamista tai turmeltumista koskevan ilmoituksen. Tällöin rekisteriotteen ilmoitusosa lähetetään postitse omistajalle ja tekninen osa luovutetaan haltijalle. Mikäli omistaja haluaa, että uusi ote annetaan haltijalle, tulee omistajan tehdä asiasta kirjallinen pyyntö.

Äänestä

kysyisin että eikö ole näin että kaikista pysäköineistä saa sakot jos on kieletylle alueelle pysäköity auto tai jätetty auto yöksi,ehdotankin että laitaisitte sellaisille alueille selvän STOP - PYSÄHTYMIS MERKKIN ETTÄ AUTOILLA KIELETTY koska en näe mitään järkeä siinä että harmillisesti toisten parvekkeiden viereen tuodaan auto( PASILASSA).Olen seuranut kun asun tässä vieressä ja yksi auto on nytkin parhaillaan siinä tälläinen kun XUP-130 tähän voisi melkeimpä laittaa raha-automaatti pysäköinti laite niin pääsevät siitäkin ja valtio saa ainakin omansa pois jos viitsivät kukakin maksaa sen , muistan tässä pari kesää taaksepäin että tultiin autolla ja huudettiin ja soitettiin musiikkai niin kovaa että häiritsi asukkaita yöllä sekä päivällä ,kyllä sitä kuuntelen minäkin musiikkia matkalla autossa mutta miksi niin kovaa täytyy kuunella että korvat särkyy ja kuulo menee vain huonoksi ,ei kuule mitään,ha-ha-ha, ihmettelen sitä miksi ei ole PASILASSA tehty enempiä parkkipaikkoja ne ovat aika harvassa täällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiipero.taapero kirjoitti:

mitä tehdä kun rekisteriote häviää?? paljon uusi maksaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu