Ateistit, Hirvas ja Luopiot laskevat täällä leikkiä vakavasta asiasta, Jeesuksen Kristuksen kuoleman muistonvietosta!!!!No, mitä muuta heiltä voi odottaa!
Muistonvietto antaa tilaisuuden mietiskellä vakavasti sitä, mitä Jehova ja Jeesus ovat tehneet puolestamme. Tällainen mietiskely voimistaa rakkauttamme heitä kohtaan ja vaikuttaa käytökseemme (2. Kor. 5:14, 15; 1. Joh. 4:11).
Muistonvietto antaa tilaisuuden mietiskellä vakavasti sitä, mitä Jehova ja Jeesus ovat tehneet puolestamme. Tällainen mietiskely voimistaa rakkauttamme heitä kohtaan ja vaikuttaa käytökseemme (2. Kor. 5:14, 15; 1. Joh. 4:11).
Vastaukset 34
Vanhimmat
tuolla muistonvietollanne, joka on omitunen teeskentelyä täynnä oleva Jeesuksen pilkka-ateria.
Kun oikein hairahtuu niin seuraamukset ovat senmukaiset.
Nauttisitte vain ateriaanne kaikki yhdessä niin tekisitte juuri niinkuin Jeesus sen tehtäväksi tarkoitti.
Eihän teidän keskuudessanne ole ollut eikä ole tälläkään hetkellä ketään voidelluksi kelpaavaa.
Siksi tuo vain voidelluille tarkoitettu ateria on johtajienne täydellinen harha.
Kukahan senkin aikanaan päästi suustaan ja kirjoitti ohjeeksi lehtiin?
Että Jeesus sovitti keskimmäisellä ristillä kaikkien
ihmisten synnit Joh 3:16.
Jeesus ei kuollut ainoastaan ystäviensä puolesta Joh 15:13, vaan koko ihmiskunnan syntien puolesta
mitä on ollut ja mitä tuleva on.
Jeesus rakastaa kaikkia ihmisä, kaikki eivät vaan
halua tehdä parannusta elämässään eivätkä myöskään
usko että Jeesus kuoli nimenomaan ristillä.
Eikä ainoastaan kuollut vaan hän nousi myös
kuollesta ja otettiin ylös taivaaseen. Apt 1:11.
Jeesus tulee pian noutamaan omansa. Onko "matkalippu" kunnossa. Vain Jeesuksen verellä
pestyt pääsevät tuohon joukkoon. Ilm 3:18-22 ja
Ilm 12:11 - voitto tulee Karitsan (Jeesuksen) veren kautta. Tahdotko olla tuossa joukossa?
uskomaton vääristelijä. Mutta minun puolestani saat olla, minä uskon Jeesukseen Kristukseen.
Se on ainoa nimi taivaan alla, jossa on pelastukseni.
Kierrättele sinä sitä limppua ja pikaria pitkin penkkirivejä, kuten VT-seuran rituaalisääntö käskee. Siinähän se sinun aikasi kuluu - turhuuteen. Ja Jeesus oli siitä samaa mieltä:
8 'Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana,
9 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä'."
Sitäpaitsi en minä laske leikkiä ehtoollisella, silloin kun se on raamatullinen Herran ehtoollinen. Eri asia on amerikkalaisen järjestön keksimä oma "muistonvietto".
Lisäksi kyseenalaistin happamattoman leivän käytön, sillä se koski vain silloisia israelilaisia. Mielestäni sillä ei ole raamatullista merkitystä kun ollaan pakanakansoista tulleita kristittyjä.
Menossa taivaaseen joten, en nauti ehtoollista, juo sinä vain karjalanviiniä ja syö ruisleipää!
minä en tarvitse mitään järjestöä kuten sinä.
Ne jotka ovat Jeesuksen seuraajia ovat myös hänen ystäviään ja haluavat olla hänen kanssaan
myös taivaassa, sanoohan Jeesus.
Minä menen valmistamaan teille sijaa. Joh 14:1-4.
Ja Jeesus on myös ovi Joh 10:1-18.
Ja Jeesuksen seuraajat haluavat nauttia myös
ehtoollista niinkuin Raamatussa on kirjoitettu.
I kor 11: 23-27.
Oletko oikeasti Jt?
>Vastineesi ei kyllä edusta sitä ilmaisumuotoa, mtä minun aikanani opetettiin nöyristelijöille??
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000033522498
Liekö sinusta ottamaan kantaa noin selvään raamatun opetukseen?
Vietät syntymäpäivää, nimipäivää, Joulua? Kerran viikossa?
historia kertoo että alkuseurakunta vietti herran ehtoollista viikottain.
Mistä sen tiedämme?
Siitä että he säästivät leivän ja jopa viinin seuraavaa kertaa varten.
Tuskin seuraavaa vuotta varten.
Niinpä ei ollut epätavallista että he viettivät Herran ehtoollista jopa kahdesti viikossa.
Eihän viini pysy kunnossa avatussa leilissä montaa päivää.
Tavallinen uskovan viikkokokous ylösnousemuksen päivänä olikin:
-todistuskokous
-kirjeiden lukemista(Paavalin,Klementsin,y.m.)
-Herran ehtoollinen
Ei:esitelmä,vartiotornin tutkistelu,teokraattinen palveluskoulu -kokous.
Miten syntymäpäivien tms. vietto asiaan liittyy?
1.Korinttolaiskirje:
11:25 Samoin hän otti myös maljan aterian jälkeen ja sanoi: "Tämä malja on uusi liitto minun veressäni; NIIN USEIN kuin te juotte, tehkää se minun muistokseni."
Vastaava ajatus määrästä:
1:3 Minä kiitän Jumalaani, NIIN USEIN kuin teitä muistan,
1:4 aina kaikissa rukouksissani ilolla rukoillen teidän kaikkien puolesta,
>>>Ateistit, Hirvas ja Luopiot laskevat täällä leikkiä vakavasta asiasta, Jeesuksen Kristuksen kuoleman muistonvietosta!!!!No, mitä muuta heiltä voi odottaa!
Fundamentalismi teettää kaikenlaista, mutta suvaitsemattomuus on eräs yhteinen tekijä.
En tiedä mitä otsikkosi hauvelit ovat siellä saaneet aikaan, mutta täällä Espoon kaupunki poisti betoniset liikenteenohjausporsaat, koska islaminuskoiset maahanmuuttajat vaativat sellaista. Mulla on sellainen tunne luissa, että emme täällä Pohjolassa vielä arvaakaan ongelmia, joita islaminuskon myötä on tulossa.
Oman kokemuspiirini suvaitsemattomimpia ovat islaminuskoiset ja hyvänä kakkosena tuleekin sitten Vt-seuran asenteet. Oli karmaisevaa lukea aikoinaan kun kaksi entistä jehovantodistajaa kertoi omista äideistään, jotka olivat ääneen sanoneet, että tappaisivat luopiotyttärensä, jos Vt-seura näin määräisi.
Kyseinen asenne on 1:1 islaminuskon kanssa, siellähän uskon hylkääminen tarkoittaa samalla kuolemantuomiota.
>>>En tiedä mitä otsikkosi hauvelit ovat siellä saaneet aikaan
Kanssa;
Koraanin Suura;
"..Viettele äänelläsi ne heistä, jotka voit, ja hyökkää heidän päällensä ratsuillasi ja sotamiehilläsi, tee heidät osallisiksi tavaroista ja lapsista, ja anna heille lupauksia!
Mutta älä pidä kuolleina niitä, jotka on tapettu Jumalan tieltä;". Tuo kaikki on yhteneväistä JT;Opin -Saarna-sodan kanssa.
Tuo viimeinen; Mutta älä,;-" on sekin JT;Opissä yht; Islamin kanssa , Ns;"Luopioita houkutellaan Erottamisella, eli "Hengellisellä tappamisella",Takaisin Seuran komennon alle;
SE on taas raamatun vastaista, koska UT; sanoo, ettei eronnutta voi kääntää takaisin; "; ..On Mahdotonta kääntää,.." Ja n,pp;
lasketko minua tuohon joukkoon minkä mainitset mutta meillä vietetään ehtoollista perheen parissa pääsiäisenä. Syömme pääsiäisaterian jonka alkuun rukoilemme ja siunaamme leivän ja viinin. Jokainen halukas saa meillä ottaa ehtoollista.
erittäin alkuseurakunnallisena käytäntönä, sillä silloin kokoonnuttiin kodeissa.
Ap. t. 2:46
Ja he olivat alati, joka päivä, yksimielisesti pyhäkössä ja mursivat kodeissa leipää ja nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella,
Ap. t. 5:42
Eivätkä he lakanneet, vaan opettivat joka päivä pyhäkössä ja kodeissa ja julistivat evankeliumia Kristuksesta Jeesuksesta.
Ja kokoontumisista sana ilmoittaa näin:
Matt. 18:20
Sillä missä kaksi tahi kolme on kokoontunut minun nimeeni, siinä minä olen heidän keskellänsä."
Minun "kirkkoni" on siinä, missä minä käteni ristin, näin olen sen kokenut.
Minä pyyhin muistonvietolla perseeni. Tiedätkö miten se tapahtuu? Otetaan se Raamatun sivu irti missä lukee "tehkää tämä toistuvasti minun muistokseni" ja pyyhitään sillä se perse.
Toivottavasti paperi on niin kovaa ettet istu pariin viikkoon!
Oletpa mitä mielä tahansa asioista, niin tuo on loukkaavaa, asiatonta ja jopa prutaalia tekstiä. Mitenkään ei tuollaiseen voi asiallisesti edes vastata. Sama koskee poikkeuksetta kookoon juttuihin. Opetelkaa keskustelemaan teinit. Ei "onneksi" kaikki ole samaamieltä kuin te.
Tällä hetkellä ei ole pukamia ja muitakaan ongelmia persereikäni ympärillä, joten eiköhän se kestä yhden paskaa levittävän Raamatun sivun.
Mä katos olen prutaali tyyppi. Luulisi sinun "fiksuna" ihmisenä jättävän nämä omaan arvoonsa kommentoimatta niihin, vai kiinnostaako kuitenkin sen verran=)
Et löydä muistonviettoa Raamatusta, et edes siitä uudenmaailmankäännöksestäsi. Siihen tarvitset vartiotorniseuran ihan itse sepitämää materiaalia.
Kylläpäs se Brooklyn on keksinyt metkan muistoateriakäytännön Uuden Maailman raamatunväärennöksen pohjalta. Meillä kristityillä, jotka tukeudumme kirkkoraamattuun, on Herran Pyhä ehtoollinen. Siinä on todellinen Kristuksen ruumis ja veri, jotka on annettu ja vuodatettu meidän syntiemme sovitukseksi.
Raamattu! siinä onkin pojulle pyyhkimistä!
Nytpä myönsit, että koko raamatussa (tarkoitat tietysti Uuden maailman väärennöstä) on pyyhkimisainesta. Niin, UM:n käännös on väärennös, joten se hyvin joutaa pyyhkimistrkoitukseen.
Raamatun sivut ovat huonoa jopa paskapaperiksi ja minä olen puhunut vain yhden sivun käyttämisestä perseen pyyhkimiseen. Loput paskat kannattaa pyyhkiä sitä varten valmistetulla vessapaperilla.
Niin mitä teet sitten? Vihaat raamattua!
,että pyyhi. Nytkö ole vaihtanut mielipidettäsi. Onko valo lisääntynyt takapuolen pyyhkimispaperin suhteenkin?
Opettele sinä olemaan puuttumatta kirjoitustyyleihin. Usko nyt vihdoin, että sinä et ole mikään ajatuspoliisi-opettaja. Ylläpidon tehtävä on puuttua kirjoituksiin, ei sinun.
Niin. Kyllä se varmaan kismittää uskista, kun ei pysty vastaamaan jutun asiasisältöön, muuten kuin käymällä henkilöön. Esim.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000033231140
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000033183535
Kyllä silloin on peli menetetty.
alias Jeesus,miksei vois olla Mikaelin muistonvietto??
sitä näkee ja kokee kaikenlaista....
Mitkä ominaisuudet tekevät jehovantodistajista kristittyjä? Luettuani kristityn ominaisuuksia raamatusta, niin en ole huomannut noita ominaisuuksia tuntemissani jehovantodistajissa. Jehovantodistajathan ovat samanlaisia kuin parjaamansa luopiot ja ateistit.
Kuitenkin pitää muistaa, että me luopiot emme usko Vt oppeihin--- ikinä.