Miten on voiko ajoneuvon haltija viedä auton romutettavaksi, vai tarviiko pakosta olla haltijan mukana myös ajoneuvon omistaja? Omistaja autossa eri, mutta rekisteriotteet on haltijalla.
Auton
romutus
6696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voiko haltijalle antaa jonkin näköisen luovutusdokumentin, jotta haltijalle annetaan lupa auto romuttaa? Asia kiperä, koska auto on täysin toisella paikkakunnalla haltijalla kun on auton omistaja ja tulee paljon vaivaa jos omistajan pitää olla mukana.
Jos olet haltija, ja romuksi menossa, niin varmuudella onnistuu ainakin näin, ja silloin ei omistajan tarvii sitä kauheeta matkaa ajella:
eli rekisteöi auto omiin nimiisi. Muistaakseni 10,70€ maksaa omistajan muutos rekisteröinti (liitteetön). Eli siis omistaja lähettää ilmoitusosan sinulle vaikkapa postissa allekirjoitettuna tiedoillesi täytettynä, ja sitte vaan konttorille marssit.
Vastaavasti jos ilmoitusosa on jo sinulla ilman sitä omistajan allekirjoitusta, niin lähetä se hänelle allekirjoitettavaksi (,koska itsehän et voi sitä tehdä... sehän on väärennös).
Olen auton omistaja, mutta haltija on toinen. Asia selvisikin kun etsin tietoa eli onnistuu ilman minun läsnäoloa.
http://www.kuusakoski.fi/inet/Kuusakoski/FI/AKPMedia.nsf/Resources/Valtakirja.pdf/$file/Valtakirja.pdf
FAKJUU
ENTÄ SAANKO AUTON MITENKÄÄN POIS PELISTÄ,JOS OLEN VAIN HALTIJA\?
SIIS JOS EN OLE VÄLEISSÄ OMISTAJAN KANSSA.