Ruotsi oli valmis taistelemaan viimeiseen suomalaiseen saakka....
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=124366
Kyllä nämä länsinaapurimme ovat aika håååkkaneita. Ei siitä mihinkään pääse.
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=124366
Kyllä nämä länsinaapurimme ovat aika håååkkaneita. Ei siitä mihinkään pääse.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi tavallisen ruotsalaisen köyhän pakko-otto Ruotsin suurvalta-armeijaan olisi ollut jotenkin vähemmän väärin kuin tavallisen suomalaisen köyhän pakko-otto? Ruotsalainen köyhä ja suomalainen köyhä ovat lähempänä toisiaan kuin suomalainen rikas ja suomalainen köyhä. Kansallismielisyys on tässä suhteessa paskapäitten keksimää kusetusta.
Älkää unohtako, että suomalaiset syyllistyivät rikokseen ihmiskuntaa vastaan Prahassa vuonna 1648.
Syyllinen oli Ruotsi. Ei suomalaiset.
..vähän noista arvioista minkälaisen miehistötappion sai suomalaiset kantaa noissa yhteisissä talkoissa kun maamme oli eurooppalainen suurvalta. Laitan lainauksen "Suomen taloushistoria " - kirjasarjan ykkösniteestä , jossa käsitellään tätä suurvalta-aikaa...
"KOKONAISTAPPIOT SODISSA
Siitä huolimatta että väestönkasvu oli luultavasti suunnilleen pysähtynyt jo 1500 luvun lopulla, asetti Suomi 1600 luvun puolivälissä kaksin verroin enemmän sotilaita ja ratsumiehiä vakinaiseen palvelukseen kuin joitakin sukupolvia aikaisemmin. Suomi auttoi näin yli 10 000 miehen vakinaisen väen voimalla rakentamaan ja ylläpitämään Ruotsin suurvalta-asemaa.
Voi laskea että 30- vuotisessa sodassa tappiot olivat n.40 000 miestä ja että sotaväenotot raskaimpina vuosina yltivät 2 600-2 800 mieheen. Näiden lisäksi tulivat ne kolminkertaiset armeijat , jotka Kaarle XII kulutti taistelukentillä tai tarvitsi maan puolustukseen. Hornborg on arvioinut vuosien 1700-21 tappiot n. 60 000 mieheksi. Puolan sota 1650-luvulla sekä samalla vuosikymmenellä käyty Venäjän sota , jota kutsutaan ruptuurisodaksi, vaativat myös uhrinsa. Lisäksi täytyy ottaa huomioon tanskan sota 1675-78 johon Suomesta osallistui erityisesti ratsuväkeä sekä Baltian kasarmeissa samaan aikaan kuolleet jalkaväenmiehet.
On esitetty arvioita 150 000 kaatuneesta suomalaisesta ruotsin kruunun palveluksessa, tuntuu kenties liian korkealta arviolta kun koko väestö arvioitiin samoina aikona n. 400 000."
--Aikamoisen veriuhrin sai näköjään itäisen maakunnankin miehet kantaa noissa talkoissa, jos nuo arviot ovat oikean suuntaiset...?
Ehkä hyvinkin todenmukainen luku, sen noin 700 vuoden aikana, minkä Suomi Ruotsiin kuului.
SIIS: n. 600 vuoden
..tuo noin suuri ollakin. Tietysti täytyy muistaa että tuolle ajalle lasketut väestömäärätkin lienee kuitenkin arvioita?
Joka tapauksessa näyttää siltä että suomalaiset oman osansa kyllä kantoivat valtakunnan puolesta.