Mikä auttaa levottomiin ja kipeisiin jalkoihin??
Kun olen kärsinyt tästä vaivasta muutaman viikon särkylääkkeet kyllä auttaa mutta en viitsisi kokajan niitäkään syödä..
Kun olen kärsinyt tästä vaivasta muutaman viikon särkylääkkeet kyllä auttaa mutta en viitsisi kokajan niitäkään syödä..
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oletkos käynyt asian tiimoilta lääkärissä? Siis onko sinulla todettu tuo levottomat jalat?
Itselläni todettiin moinen onkelma kymmenisen vuotta sitten ja sain siihen Tramal lääkettä...niitä en kyllä enää popsi, kun oli suht tujuja. Niitten kanssa vaan oppii elämään...itse käytän magnesiumia, siis ihan pillerinä popsin, se auttaa...samoin urheilen ja venyttelen paljon. Shokkihoito on myös hyvä apu, jos jalkoja oikein kovasti särkee...eli suihkussa ollessa jalkoja kastellaan vuoroin kylmällä ja vuoroin kuumalla vedellä...pistää verenkierron toimimaan. Myös kylmävoide autata minulle...toisille autaa taas lämpö.
Mutta suosittelisin menemään lekurille jos vaiva jatkuu...
Tietenkin parasta olisi mennä lääkäriin, tarkistamaan, ettei ole kyse mistään muusta sairaudesta. Mutta minä olen todennut, että magnesium on tähän vaivaan melkein paras lääke, ainakin minuun on auttanut. Sitten kannattaa välttää illalla mm. alkoholin, kahvin sekä kofeiinipitoisten juomien käyttö. Olen lukenut jostain lehdestä edellisen tekstin ja sitten iltakävely on aika hyvä juttu myös.
Minulla kans oli tossa syksyllä levottomat jalat,eli niitä särki jatkuvaan ja oli suonenvetoja,pohkeet kramppas,olen käyttänyt mangnesiumia vuosia,mutta ei auttanut,sit kävin lääkärissä,ja sain resepti lääkkeitä..crampiton,ja sifrol,nämä auttoi sit,nyt on ollut jalat kunnossa,joskus tulee suonenveto...mutta harvoin.
perusvikaa lantiosta, luulen että ei.
se että jollakin on levottomat ja joillakin ei ei johdu suinkaan mg puutteesta vaan vaiva argumentoituu syvemmältä. usein muutama kerta kansanparantajalla riittäää
Viimonen vartti ohjelmassa ei eikun kelaamaan.
http://areena.yle.fi/toista?id=1111545
Ja sain avun Sifrol-lääkkeestä.
Ei auttaneet magnesiumit eikä villasukat.
Lisäksi syön rautaa tabletin päivässä.
Ja olen myös huomannut että alkoholi ei sovi ollenkaan. Lääkkeen teho tuntuu häipyvän jos ottaa pari lasillista.
eikä yleensäkään lääkkeiden kanssa. Olen syönyt magnesiumia ja inkivääriä tukihoitona.Rauta-arvot ok http://www.levottomatjalat.com/mista_apua.html
http://www.boehringer-ingelheim.fi/do.xsp?viewType=viewinfoview&objectType=complextype&directoryType=newsitems&complextypeOID=1205391882_359_38f2