Törppöjä

Kyydissä

Nähtiin tuossa la-su välillä TIE 25:lla muutamia autoilijoita, jotka olisivat voinneet käydä verestämässä autokoulun oppeja.
Lauantai-aamu; Kiireinen Opel-kuski YBG-51? ( Omega farmari tumma ) Ohitti keltaisilla viivoilla rekkaa vastaa
Kaksi vastaan tulijaa ohitti rekkaa uhmaten vastaan tulijoita ja melkein aiheutti 5 auton ketjukolarin.
Musta A-mersu TXF-49? Riski ohitus.
Palatessamme sunnuntaina edelleen TIE 25
Piikki "mopo" UH-25? Ei antanut tietä, vaikka kulki satasen alueella 70km/h
Tumman sininen (lilahtava) WW Polo CBV-24? Varmaan umpitunnelissa. Nopeus seilasi 70 -100 välillä jarruttaen välillä rajusti.
Hopean värinen Primera teki elämää viisaamman eteentulon risteyksestä.

Näin meillä viikonloppu. Entäs teillä?

8

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pässi

      mikäs rotta sä oot? voi urpompaa olla ku julkasta edes osia rekkarista täällä? Toivottavasti joku julkasee sun puhelinnumeron vahingossa päästään täällä jossain ja pistää perään vielä että tästä numerosta persettä. Toivottavasti saat rekan kyljestä sisään jos tarkemmin ajatellaan.

    • OlisinPoliisi

      Minä ajan varmuuden vuoksi aina vähän nopeusrajoitusten alle. Ja voi mitä törppöjä liikenteessä näkyykään, aina joku ohittamassa ja vaarantamassa siksi liikennettä niin kuin säästäisivät siinä aikaa.

      Kirjoittelen rekisterinumeroita ylös ja julkaisen täällä, olenhan itse oikeassa ja ne muut väärässä.

      Jos kaikki ajattelisivat ja toimisivat niin kuin minä maailma olisi täydellinen.

    • sun rekkari

      kerro toki esimerkillisesti oma rekkarisi, niin voimme sinut nähdessämme ottaa sinusta mallia

    • fiksu

      Osta halpaa narua.

    • Tkk

      Itsekin kannatan rekisterinumeroiden julkaisemista jossain yleisessä paikassa, jos on tullut törttöiltyä!

      Pitäisikin ottaa käyttöön sellanen systeemi, että törttöilleet autoilijat julkaistaisiin päivittäin kymmenen uutisten lopussa nimen ja kuvan kera, niin kyllä alkais liikennekäyttäytyminenkin parantua ihan silmissä.

      Ideahan on se, että jos mokailee tahalleen, niin siitä joutuu maksamaan! Eli lisää vaan rekisterinumeroita nettiin, ja vieläpä ihan täydellisenä!!

      • fiksu

        ajetellut kuinka paljon maailma olisi parempi ilman sinun juttujasi. Etkö päässyt poliisikouluun?


    • Jussi

      Joo. Lähdin lauantai-aamuna Mikkelistä kohti Turkua. Pertunmaalla tuli yksi sininen Vito sulkuviivojen yli mun puolelle ohitustilanteessa. Aivan sikatörkeästi. Sunnuntai-aamuna Paraisilla oli yksi stanan tummansininen Volvo V70 2.4T rek nro ???-388. Piti vissiin vähän kokeilla kiihtyvyyksiä. Aivan silmittömän törkeitä ohituksia 60/80 km/h rajoitusalueilla ja puskurissa roikkumista. Minkä helvetin kiven alta nää liikenteen vaarantajat ryömii? Lisääkin olisi esimerkkejä, mutta olkoon tämän kerran.

    • Markus

      Loistavaa!

      Kyllä kaikkien tuollaisten itsensä ja muiden turvallisuuden vaarantajien rekkarit pitäisi laittaa esille.

      Tottakai rajansa kaikella, ei pikku asioihin pidä puuttua, mutta jos on oikeasti tötöillyt ja ollut vaaraksi, niin tänne vaan. Suomen liikenne tuntuu olevan nykyisin mitä sun sattuu eikä poliisit kaikkialle millään ehdi.

      Päättäjät ovat jo kehittelemäässä nopeuksien pudottamista entisestään ja luultavasti pähkivät muitakin kuningas-ideoita ammatti-autoilijoiden kiusaksi; julkinen nolaaminen olisi huomattavasti parempi vaihtoehto! Mitä sitä turhaan kaikkia rangaista, jos muutamat harvat tuolla liikenteessä riskeeraavat.

      En edes yritä sanoa, että itse ajaisin täydellisesti, mutta jos ei yhteispeli muutoin suju ja parane liikenteessä, niin olkoon vaikka rekkareiden julkaisu lääke murheeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2721
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2521
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe