pedofilia on

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200803107368377_ul.shtml

"Niihin kuuluvat kuitenkin ylettömän omaisuuden haaliminen, ympäristön saastuttaminen, geenimanipulaatio, huumeiden käyttäminen ja kauppaaminen, abortti, pedofilia sekä köyhyyden aiheuttaminen."

Tässä teille, jotka väittävät, että kirkko ennenpitkää hyväksyisi pedofilian.
5139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ehkä se on kiellettyä vain, jos sitä ei harrasta katolinen pappi poikien kanssa?

Äänestä

Siis hyväksyykö kirkko ja siunaako mannerheimit avioon ? Saavatko mannerheimit adoptoida lapsia ?

Äänestä

Eli ennen tätä julistusta on pedofiilitkin pääseet taivaaseen?

Äänestä
  • jossa pääsevät sitten neitseiden luo pilvenhattaralle jatko hommiin.

    Äänestä

  • islaminuskossa, kirjoitti:

    jossa pääsevät sitten neitseiden luo pilvenhattaralle jatko hommiin.

    "Useimmissa maissa seksuaalinen kanssakäyminen alaikäisen kanssa on ankarasti rangaistava teko, vaikkakin suojaikäraja saattaa vaihdella useita vuosia suuntaan tai toiseen eri maissa, ja eroja saattaa myös esiintyä sen mukaan, onko kyseessä samaan sukupuoleen vai eri sukupuoleen kohdistuva seksuaalisuhde.
    Suomessa rajana on 16 vuoden ikä tai riittävän pieni henkinen kypsyysero. Perhepiirissä suojaikäraja on 18 vuotta. Ruumiillinen seksuaalinen kypsyys ei ole ratkaisevaa, siis ei myöskään se, onko kyse pedofiliasta tai efebofiliasta. Katsotaan, että vaikka nuori olisi vapaaehtoinen, hän ei ymmärrä tekonsa hänelle myöhemmin aiheuttamia psyykkisiä tai sosiaalisia haittoja.
    Lapsia varoitellaan pedofiileistä usein puhekielisellä nimityksellä "namusetä", ja nimitystä käytetään ajoittain myös tiedotusvälineissä. Namusetä on terminä sinänsä harhaanjohtava, että pedofiili voi olla myös naispuolinen henkilö. "(wikipedia)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuolemansynti kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200803107368377_ul.shtml

"Niihin kuuluvat kuitenkin ylettömän omaisuuden haaliminen, ympäristön saastuttaminen, geenimanipulaatio, huumeiden käyttäminen ja kauppaaminen, abortti, pedofilia sekä köyhyyden aiheuttaminen."

Tässä teille, jotka väittävät, että kirkko ennenpitkää hyväksyisi pedofilian.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu