JALKATERÄSSÄ KAMALAPATTI

nuori91

hei haluaisin tietää onko kelläkään muulla ollu vastaavaa. elikkäs mulla on vasemman jalan pikkuvarpaan vieressä aivan kamala patti ja pikkuvarvas on poikittais ja se luu muodostaa sen patin ja ei meinaa parantua millään ollu jo puoli vuotta tämä ja pahenee ja lääkärit ei tehe mitään anto vain antibiootti kuurin mutta on nykyään liila ja tosi kipeä ja levossa pakottaa ja kipu säteilee nilkkaan päin luuta myöten tai miten tuon nyt selittäis:) kumminki haluaisin kuulla jos jollain on vastaavaa tai tietoa tästä mikä se voisi olla ja mistä johtuu. niin ja kengät ei mahdu enään jalkaan ja jos laitan kengän jalkaan niin se patti vastaa kenkään ja kamalat tuskat.

5

1995

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menemään uudelleen

      lääkärille sitä jalkaa näyttämään ja kiireesti. Siihen saattaa muodostua kuolio jos se lilan värinen jo on. Varaa aika terveyskeskukseen päivystykseen ja vaadi että lääkäri katsoo sen heti ja antaa lähetteen erikoislääkärille joka osaa hoitaa tällaisia vaivoja. Ei se millään lääkekuurilla parane, vaan se vaatii jotain muuta toimenpidettä parantuakseen.
      Eipä ole ihme jos on kipeä, mutta kyllä se kuntoon tulee kunhan siihen ensiksi apua haet ja löydät. Huomenna päivystysaika varaa heti aamulla. Jalkasi voi mennä muuten ihan pilalle jollei sitä hoideta kuntoon.

      Jollei sinulla ole rahaa, niin pyydä laskulle ja vie se sosiaalitoimistoon maksettavaksi.

    • nuori91

      lääkäri laitto minun röntkeniin ajan joka on 2kk päästä ja alan piettään paksumpia jalkapohjallisia. epäilen vähän kun ei kengät varmasti sen jälkeen mahu jalkaan ja pitäis ostaa varmaan 2koko isommatki. ja alan käymään fysioterapeutilla kokeilee jos se varvas suoristuis ja patti lähtis.

      • nalle22

        jos nyt oikein käsitin sun selostuksesta, niin mulla oli TÄYSIN sama ongelma, tosin oikeassa jalassa. se pikkuvarvas alkoi pikkuhiljaa menemään poikittain tohon jalkapöydän päälle, kun kaaduin töissä portaissa, ja oli siis ihan poikittain. sain ortopediltä lähetteen sairaalaan leikkaushoitoa varten, fyssarit ja yksilölliset pohjalliset siis jo kokeiltu ennen tätä. kävin sit sairaalassa ja pääsin leikkausjonoon, ja heti sanottiin että menee ensi kesään, tää siis tapahtu viime vuonna. no, sitten tein päätöksen että lainaan rahaa ja leikkautan jalan yksityisellä. niin sitten tein ja en vois olla tyytyväisempi!
        nyt jalka on jokseenkin kunnossa, leikkauksesta vajaa 4kk. leikkauksen "nimi" oli siis pikkuvarpaan tyvinivelen muovausleikkaus, ja siinä jouduttiin katkasemaan jänne että varvas suoristui, sitten se pidettiin metallipiikillä paikoillaan 4vk, jonka jälkeen sidoin sitä itse vielä usean viikon. mutta kyllä kannatti! ja kepit oli käytössä niin kauan kuin toi metallipiikki törrötti mun varpaasta, ja pikkusen sen jälkeenkin vielä. sairaslomaa tuli vajaa 8vk.
        ja kantakorotuskenkä oli käytössä.


      • menemään uudelleen

        että menit sinne lekurille ja sait alkuun sen hoidon sille jalalle. Ei se pelaa joka pelkää ja nykyisin saa kaiken vaan kun VAATII eikä anna periksi. Käyttävät röyhkeästi hyväkseen tätä ihmisten vaatimattomuutta ja ujoutta jotkut mokomat jotka itseään hoitajiksikin kehua retostelee.
        Mutta kivaa kuulla että jalan suhteen on sentään alkuun päästy. Voimia elämääsi toivottelen.
        Mukavaa Pääsiäistä!


      • nuori91
        menemään uudelleen kirjoitti:

        että menit sinne lekurille ja sait alkuun sen hoidon sille jalalle. Ei se pelaa joka pelkää ja nykyisin saa kaiken vaan kun VAATII eikä anna periksi. Käyttävät röyhkeästi hyväkseen tätä ihmisten vaatimattomuutta ja ujoutta jotkut mokomat jotka itseään hoitajiksikin kehua retostelee.
        Mutta kivaa kuulla että jalan suhteen on sentään alkuun päästy. Voimia elämääsi toivottelen.
        Mukavaa Pääsiäistä!

        jalan tila on vain pahentunu ja se on aivan tuli punanen ja kipu on levinny nilkkaan/kantapäähän asti ja liila väri on ympäröiny pikkuvarpaan, isäntä osti mulle semmosen joka piettää pikkuvapaan pystyssä mutta käy kipeä piettää sitä ja osti liikavarvas laastareita. ja terkkari soitti lääkäri että sais lähemmäks aikaa kun työ kengätkään ei enään mahu jalkaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      105
      6358
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      222
      3575
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3405
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3328
    5. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      33
      2721
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2555
    7. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2524
    8. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2373
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2181
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1786
    Aihe