Panssarilaiva

Potemkin, loistavaa

Just äsken näin ensimmäistä kertaa. Meni kyllä kerta heitolla parhaimpien näkemieni elokuvien joukkoon. Vakavia haastajia on korkeintaan Chaplinin diktaattori tai jotkut muut harvat.

Edes kommunistinen vallankumouspaatos ei häirinnyt. Kerronta oli väkevää, Odessan porraskohtaus ehkä ahdistavinta mitä ikinä olen elokuvissa nähnyt ja loppuratkaisussa Potemkinin purjehtiessa lippu partion läpi tunsin aitoa riemua yhdessä Potemkinin miehistön kanssa.

Tämän jälkeen olen yhä vahvemmin sitä mieltä, että ääni tappoi elokuvan. Dialogi on elokuvassa turhaa.

Vaikuttava elokuva.

3

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Potemkin on hyvä leffa. Oletko nähnyt D.W.Griffithin "Birth of a Nation"/"The Clansman" -mykkäleffan, joka myös on elokuvataiteen merkkiteoksia, vaikka siinä esitetään rasistijärjestö Ku Klux Klan positiivisessa valossa (vähän niinkuin kommunismi Potemkinissa)? "Kansakunnan synty" kai suomeksi.

      • vielä nähnyt

        mutta on ladattuna tietokoneelle. Tässä pääsiäisen aikana tarkoitus katsoa. Nyt tulee vielä yle teemalta joka perjantai elokuvaklassikoita, tänään covered wagon.


    • niin luulin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4898
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      158
      2814
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2399
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1578
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      48
      1554
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1530
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      86
      1372
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1105
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      157
      1090
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1032
    Aihe