Kellään kokemuksia rasvansiirrosta kasvoihin? Silmien alle pitäs saada täytettä mut onko rasvansiirto yhtä tyhjän kanssa vai pitäskö mennä suoraan alaluomileikkaukseen jossa lopputulos varmempi? Tekis mieli kokeilla ensin tota "miedompaa" toimenpidettä kun toipumisaika on lyhyempi eikä jää arpia.
Rasvansiirto
vai leikkaus
122960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Rasvan siirto on monimutkainen, vaativa toimenpide silloin kun se tehdään oikein.
Ensinnäkin paikallispuudutteet eivät ole hyväksi siirrettäville rasvasoluille. Toimenpiteet olisi parempi suorittaa yleisanestesiassa.
Rasvan "poimiminen" yleisesti rasvaimun avulla ei ole hyvä vaihtoehto.
Rasvasolut pitäisi imeä erityisellä imuneulalla, ettei solut vaurioidu.
Toimenpiteen joutuu hyvässäkin onnistumisessa uusimaan 2-3 kertaa, sillä vain osa soluista kiinnittyy uuteen paikkaan ja jatkaa eloa siinä.
Toimenpide vaatii siihen harjaantuneen lääkärin, joita meiltä ei taida Suomesta löytyä.
Toki rasvaa voi siirtää , jos ei ole väliä kuinka usein sitä tehdään, aina ja aina uudestaan onnistumatta .
Minulle on tehty kaksi kertaa rasvansiirto kasvoihin (vuoden välein poskiin ja huuliin) ja toisen kerran jälkeen lopputulos on ollut ihan pysyvä. Toisella kerralla rasvaa laitettiinkin melko paljon. . Tehtiin paikallispuudutuksessa ja molemmilla kerroilla rasvaa otettiin reisistä. Rasvansiirrosta on aikaa kaksi vuotta
Missä tämä rasvansiirto tehtiin, kuka oli kirurgi ja paljonko maksoi? Harkitsen samaa operaatiota, mutta hiukan epäilyttää Suomalaisten kirurgien taidot.
Kiva saada kommenttia joltain rasvansiirron läpikäyneeltä! Sitten seuraa kysymystulva:
Millainen jälki oli heti toimenpiteen jälkeen? Kuinka pian turvotus ja mahdolliset mustelmat häipyi?
Oliko ensimmäisen kerran jälkeen lopputulos ihan olematon vai miksi päädyit uusintakertaan? Maksoitko toisesta kerrasta täyden hinnan?
Onko lopputulos luonnollisen oloinen eli ei ole mitenkään kovettunut tai vastaavaa..?
Ja tietysti kiinnostaisi tietää missä sinulle tehtiin tuo rasvansiirto... Itse olen ollut yhtyedessä Siluettiin.
Rasvansiirto tehtiin Siluetissa, sen teki Kai Lassila. Tosiaan eka kerralla ei jäänyt oikein rasvaa, joten toisella kerralla lisättiin enemmän ja nyt minulla on ekaa kertaa suht ok poskipäät! Enää en poskiin ole ajatellut rasvaa laittaa ja on mukava, että tulos on pysyvä. Huuliin toimenpidettä en ole ajatellut enää teettää, siellä ei rasva pysy. Tällä hetkellä mietin rasvansiirtoa juonteisiin, koska tulee halvemmaksi kuin nopeasti poistuvat Restylane. Tosin ehkä rasva pysyisi paremmin, jos tehtäisiin yleisanestesiassa. Lassila osasi tehdä rasvansiirron sekä siistin yläluomileikkauksen (taitaa tällä hetkellä toimia muualla, hakusanalla löytyy googlettamalla) Rasvansiirto on minusta suhteellisen luonnollinen tapa ja tuo kasvoihin pehmeyttä. Tarkkaa hintaa en muista, koska minulle tehtiin muitakin toimenpiteitä samaan aikaan.
Mustelmia ei oikeastaan tullut poskiin, mutta huulet olivat ihan hirvittävän turvonneet muutaman viikon(ulos ei voinut mennä). Poskien kohdalta huomasin ihon sileytyneen, koska sai "täytettä". Luonnollinen ja pysyvä tulos. Olen tyytyväinen poskiin. Huuliin ei kannata rasvaa siirtää.
Vuosia nuoremmaksi -ohjelman Ronjalle tehtiin koko kasvojen rasvansiirto. Hieno!
Olisi kiinnostavaa nähdä minkä näköinen hän on nyt (kuvauksethan tehtiin viime kesänä). Muutaman vuoden kuluttua näkee lopputuloksen, eli paljonko rasvaa jäi siirtokohtiin.
Tuolla on tuoreempi kuva jossa ainakin turvotus on laskenut. Ohjelman kuvauksissahan turvotusta oli vielä melkoisesti.
http://www.mtv.fi/lifestyle/ohjelmat/vuosia-nuoremmaksi/uutiset/artikkeli/vuosia-nuoremmaksi-muuttuja-ronja-saikahti-hiustenleikkuuta-hetkeksi-laitoin-pidennykset-paahan/6365990
Tuossa uudemmassa kuvassa kokonaisuus näyttää toki nätiltä edelleen mutta kyyneluran tuntumassa on juovaisuutta ja oikean silmän alla pikkuruinen kohouma.
Muuten tulos on kyllä luonnollinen ja tasainen, iho näyttää kuulaalta.
Onkohan hänen kulmat nostettu botoksilla, vai kirurgisesti...
Aikamoinen ero nimittäin kuvissa.
Hänelle tehtiin ohjelmassa pelkkä koko kasvojen rasvansiirto. Ylemmän kuvan kulmat tehtiin myös henna-tatuoinnilla ohjelmassa, ja nehän kuluvat pois reilussa kuukaudessa...kasvot, otsa ja kulmien alue myös vielä turvoksissa, mikä vaikuttaa myös kulmiin.
Eli alemmassa kuvassa kulmat on varmaan itse piirretty, ja sen takia näyttää vähän eriltä.
Rasvansiirtomenetelmät tuotiin Suomeen 80-luvun lopulla. (Robert Ersek, Austin Tx) Aluksi rasvaimulla poistettua rasvaa alettiin siirtää takaisin vartalon alueella. Vähitellen rasvansiirtomenetelmät muuttuivat niin, että kudoksesta imettyjä rasvasoluja alettiin käsitellä niin, että saatiin erotetuksi solut, joiden mukana siirtyi eniten myös kudoksen kasvutekijöitä. Edelleenkään emme varmuudella tiedä onko rasvansiirron tulos siirretyistä rasvasoluista johtuva, vai mukana siirtyneistä kantasoluista tai kasvutekijöistä. Tänä päivänä rasvansiirto on kuitenkin yksi tärkeimmistä plastiikkakirurgian menetelmistä, joka on saanut alkunsa esteettisen kirurgian puolelta. Ihon arpisuutta hoidetaan rasvansiirrolla,( RIGOTTOMIA) Rasvansiirtoa tehdään kudospuutosten korjaamiseksi koko kehon alueella, rintojen rasvansiirrot, pakaroiden suurentaminen rasvansiirrolla. Kasvojen rasvansiirto on kehittynyt edelleen niin, että rasva siirretään pienijakoisempana (NANORASVANSIIRTO). Näihin kaikkiin tekniikkoihin on suomalaisilla plastiikkakirurgeilla koulutus.