.. http://www.autoverotus.net

Lainaus ..

Yksityinen verkkosivusto julkisti tullin autoveropäätökset
Verkossa verotiedot yli 7 000 käytetystä ajoneuvosta

Helsinkiläiset autoharrastajat Jarmo Zielinski ja Miikka Salonen ovat julkistaneet verkkosivuillaan

http://www.autoverotus.net

tullin verotuspäätökset yli 7 000 käytetystä tuontiautosta ja -moottoripyörästä. Tiedot on saatu tullilta, ja ne kuvaavat kattavasti uuden autoverolain kahta ensimmäistä kuukautta toukokuun puolivälistä heinäkuun puoliväliin. Mukana ovat kaikki tavanomaista tuontia koskevat päätökset. Vain erityisryhmät kuten muutto- ja museoautot puuttuvat joukosta. Tulli julkistaa tulliylitarkastaja Janne Huhtamäen mukaan vastaavat tiedot omilla verkkosivuillaan http://www.tulli.fi vielä tällä viikolla.

Uusi autoverolaki on alentanut käytettyjen tuontiautojen verotusta, mikä näkyy selvästi tuontimäärissä: tulli oli verottanut heinäkuun 29. päivään mennessä jo 13 981 käytettyä henkilöautoa. Määrä on viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna lähes 14-kertainen: tuolloin tuontikäytettyjä oli heinäkuun 29:nteen mennessä verotettu vain 1 040.

Jarmo Zielinski uskoo verotuspäätösten julkistamisen helpottavan ostosretken suunnittelua, näkeehän päätöksistä suoraan, minkä arvoiseksi tulli on jonkin tietynmallisen ja -ikäisen auton arvioinut sekä paljonko autosta on peritty veroa. "Saksalaisten käytettyjen hintoihin voi tutustua esimerkiksi mobile.de-verkkosivuilla, missä on tiedot 700 000?800 000:sta eri autosta", hän vinkkaa. "Sen jälkeen verotuspäätöksiä selaamaan. Lopuksi voi selvittää, paljonko käytetty maksaa Suomessa sekä laskea erotuksen." Verotuspäätökset ovat maksutta esillä autoverotus.netin ja tullin omilla sivuilla. Aiemmin verotusarvon haarukoiminen mahdollisimman tarkkaan etukäteen on vaatinut yhteydenottoa maksullisiin palvelunumeroihin. Maksullisia puhelin- ja verkkopalveluja pitää yllä Grey-Hen Oy, entinen Suomen Autoalan Tietopalveluverkko Oy. Yhtiö kerää tietoa autoalan sisäisiin tarpeisiin, mutta myös muun muassa Tilastokeskukselle ja tullille.

Tulli perustaa arvionsa verotusarvoista ensisijaisesti juuri Grey-Henin keräämiin autoliikkeiden pyyntihintoihin, joista tekee tietyt vähennykset. Kuluttajat ovat päässeet käsiksi samoihin hintatietoihin ottamalla yhteyttä Grey-Henin maksulliseen numeroon tai verkkopalveluun. Zielinski arvioi verotuspäätösten julkistamisen vähentävän maksullisten palvelujen kysyntää, kun taas Grey-Henin toimitusjohtaja Mikael Teerilahti arvioi käyttöä olevan molemmille. Grey-Henin maksullisiin kuluttajapalveluihin on Teerilahden mukaan tullut noin 5 000 yhteydenottoa kuukaudessa. Niiden tulot muodostavat yhtiön liikevaihdosta noin kaksi prosenttia.

MATTI HUUSKONEN / Helsingin Sanomat
[email protected]"

1

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      113
      7247
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5233
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3486
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3412
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2524
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1501
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1451
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      42
      1270
    Aihe