Pystyttekö erottamaan väärän kirkon?

Osaatteko erottaa "Paholaisen kirkon" Jos osaatte niin olkaa hyvät ja kertokaa mielipiteenne siitä mikä teidän mielestänne olis sellainen.

Minulla on jo oma näkemys/tunne.
11361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Järjestäytynyt uskonnollisuus on paha sosiaalispsykologinen hahmotushäiriö.
Lähde haarukoimaan siitä.

Äänestä
  • Siksipä hyvinkin.

    Äänestä

On mahdotonta erottaa ei mitään ja ei mitään toisistaan.
Vaikka uskovat kovasti koettavat uskoa eri nimisiin olemattomiin
luuloihinsa ei niistä mikään ole pahan ei minkään tai hyvän ei minkään vallassa.
Tämä touhu aiheuttaa sen että kaikki olemattomiin luulevat uskontokunnat
ovat loppujen lopuksi pahoja, koska ne varastavat ihmisen koko elämän...

Äänestä

kaikki jotka perustavat oppinsa ihmisjärkeilyihin ja tapoihin ovat vääriä uskontoja ja kirkkoja.

Äänestä
  • tuon perusteella kaikki ihmisen keksimät uskonnot ja vajaavaiset käsitykset jumalasta, mukaanlukien kristinusko?

    Äänestä

  • ::: kirjoitti:

    tuon perusteella kaikki ihmisen keksimät uskonnot ja vajaavaiset käsitykset jumalasta, mukaanlukien kristinusko?

    Ei varmaan kannata uskoa muutakuin itseensä ja siihenkin vain varauksella?

    Äänestä

  • Mithähtä kirjoitti:

    Ei varmaan kannata uskoa muutakuin itseensä ja siihenkin vain varauksella?

    rationaalisilla käyttäytymíssäännöillä on tekemistä yliluonnolliseen ilmoitukseen pohjaavan henkilökohtaisen subjektion, eli uskon, kanssa?

    Eihän Suomen lailla ja uskonnolla ole mitään tekemistä toistensa kanssa, edes historiallisessa perspektiivissä.

    Äänestä

Ihan varmuuden vuoksi ei kannata kuulua mihinkään uskonnolliseen yteisöön, ettei sitten uunouttaan tue niitä joita ei pitäisi tukea.

Äänestä

"Minulla on jo oma näkemys/tunne."

Ja se on väärä.

Asia on niin yksinkertainen, että kaiken maailman kirkot ovat lähinnä pappeja ja tekouskovaisia varten. Jumala ei asu maallisissa puitteissa; kirkoissa, moskeijoissa eikä kirjoissa: Ei Raamatussa, ei Koraanissa eikä Leninin teoksissa.

Raamattukin on suureksi osaksi kansansatuja, mutta löytyy sieltä välillä jotain oivalluksia. Jumalankuvien palvonnan kiellolla halutaan vihjata juuri tuota, että jumala ei ole materiasta kiinni. Nykyään tekouskovat palvovat kirjoja ja temppeleitä.

Raamatussa sanotaan, että jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen. No, kyseessä ei ole pelkästään narsismin ylistys vaan vihje siitä, että jumalasuhde, jos sellaista on, on henkilökohtainen. Kuitenkin kaiken maailman tekouskovaiset tuputtavat käskyjään sen varjolla, että heillä muka on parempi yhteys "taivaaseen".

Voi sitä jumalasuhdetta tietysti yrittää sytytellä aluksi palvomalla materiaalisia kohteita. Kun toiset kuulema halailevat puitakin.

Seurakunnasta saattaa löytää samanmielisen, mutta todennäköisemmin löydät jonkun, joka tuputtaa omia neuroosejaan, kirkollisveroa ja WinCapitan osuuksia.

Äänestä

Euroopan unioni määrittelee termin "järjestäytynyt rikollisuus" yhdentoista ominaisuuden luettelolla, Luetelluista ominaisuuksista neljän pakollisen (kohdat 1, 3, 5 ja 11) sekä yhteensä kuuden kohdan on toteuduttava, jotta ryhmä täyttäisi järjestäytyneen rikollisuuden vaatimukset.

1.useamman kuin kahden henkilön yhteistyö
2.ryhmän jäsenillä omat määrätyt tehtävät
3.ryhmä toimii pitkän tai rajoittamattoman ajan
4.ryhmä käyttää sisäistä kuria
5.ryhmää epäillään törkeistä rikoksista
6.ryhmä toimii kansainvälisellä tasolla
7.ryhmä käyttää väkivaltaa tai muita uhkailukeinoja
8.ryhmä käyttää peiteyhtiöitä
9.ryhmä harjoittaa rahanpesua
10.ryhmä pyrkii vaikuttamaan poliitikkoihin, julkiseen hallintoon, tiedotusvälineisiin, oikeusviranomaisiin tai talouselämän edustajiin
11.ryhmän toiminnassa taloudellisen hyödyn ja/tai vallan tavoittelu on määräävänä tekijänä.

Ja minkä kirkon toiminta kattaa nämä kaikki kriteerit:
http://www.scientology.org/home.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mika T.re kirjoitti:

Osaatteko erottaa "Paholaisen kirkon" Jos osaatte niin olkaa hyvät ja kertokaa mielipiteenne siitä mikä teidän mielestänne olis sellainen.

Minulla on jo oma näkemys/tunne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu