Luterilaiset ja uudesti syntyneet

Entinen aikuiskasteella käynyt Jari Hujanen on listannut lyhyesti luterilaisten ja uudestikastajien erot tärkeimmissä uskonasioissa.

http://pp.kpnet.fi/jarih/fi/ero1.html

Mitäs olette mieltä?
Puhuuko Hujanen asiaa?
5295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kylläpäs noiden juttujen perusteella luterilainen näytti vetävän kotiin päin minkä ehti. Joutavia horisi, ei näytä tuntevan helluntaiaisuutta ollenkaan.

Äänestä

molemmista, niin luterilaisita kuin ns. uudestikastajat, joka on jo sinällään haukkumanimi, ja haleksuntaa oaoittava ilamaus uskovista, jotka ei usko luterilaiseen oppiin.
* Täysin arvototonta roskaa koko vertailu, oikeastaan ei osu oikeaan yhdessäkään kohdassa.
* Jari Hujanen joutaa rippituoliin miettimään kirjoituksiaan. Tuo oli typerintä mitä ikinä olen luterilaiselta kuullut ja lukenut.

Äänestä
  • Aloittaja

    Tuo vertailuhan on tehty suhteessa Raamattuun ja Hujanen on löytänyt useita kohtia jotka pitää paikkansa.

    Tämäkin on juuri näin:
    Lut. sanoo: Kaste on Jumalan teko (Matt. 6:29)1.
    U.k. sanoo: Kaste on ihmisen teko.

    Äänestä

omaa totuuttaan, joka ei ole Jeesuksesta. Harhaoppinen kaveri.

Äänestä
  • >> Hujanen höpisee omaa totuuttaan >>

    ... kaikki muutkin teemme. Eroja on tosin siinnä, minkä verran kenenkin 'totuudessa' on oman kokemuksen ja ajattelun tulosta, ja kuinka paljon pelkkää muualta opitun mekaanista toistelua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuulolla10 kirjoitti:

Entinen aikuiskasteella käynyt Jari Hujanen on listannut lyhyesti luterilaisten ja uudestikastajien erot tärkeimmissä uskonasioissa.

http://pp.kpnet.fi/jarih/fi/ero1.html

Mitäs olette mieltä?
Puhuuko Hujanen asiaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu