Tein tieteen kuvalehden älytestin ja matikkaosion viimeinen tehtävä ei vaan mene kaaliin pyhässä yksinkertaisuudessani. Miten tästä saadaan vastauksesi 22 minuuttia joka on oikea vastaus.
"Tukin sahaaminen kuuteen osaan osa kerrallaan vie 10 minuuttia. Kauanko aikaa kuluu, jos tukki sahataan 12 osaan?"
1) 20
2) 22
3) 24
4) 30
Koitin järkeillä, että 10:ssä minuutissa 6 osaa vaatii n. 1.7 minuuttia per osa. Jos 1.7 kerrotaan 12 saadaan 20.4. Äh... miten tää menee? Pitäisi saada vielä melkein pari minuuttia kulutettua lisää aikaa. Vaivaa asia ihan pirusti.
Pikku älypähkinä
10
3052
Vastaukset
- n-1
Tukin sahaaminen n palaan vaatii n-1 sahaamiskertaa, siis kuuteen palaan viisi kertaa eli 2 min per kerta ja kahteentoista palaan 11 sahaamiskertaa eli 11x2=22. Ota paperi ja piirrä kuva, se auttaa aina.
- Annnna-
Niin. Eikös jos kuuteen osaan sahaaminen vie kymmenen min.? Jos se sahataan 12 osaan, niin tottakai jos kuuteen osaan menee 10 min, niin 12 osaan menee 20 min!! :D Kaikessa yksinkertaisuudessaan, vai? Mietis sitä.
- anthropos
voihan tuon vaikka niinkin järkeillä... Ei siitä tosin oikeaa vastausta saa... kuuteen osaan sahatessa sahataan viisi kertaa ja niin edelleen..
- Chihiro--
anthropos kirjoitti:
voihan tuon vaikka niinkin järkeillä... Ei siitä tosin oikeaa vastausta saa... kuuteen osaan sahatessa sahataan viisi kertaa ja niin edelleen..
Jos tukki sahataan kuuteen osaa täytyy tehdä viisi sahausta. Jos tähän menee 10minuuttia niin yhteen sahaukseen menee silloin 2minuuttia
Jos tukki sahataan siitä vielä kahteentoista osaan täytyy viiden sahauksen lisäksi sahata vielä kuusi kertaa. Jolloin kuuteen sahaukseen menee 12minuuttia. Tällöin 12osaan sahaukseen menee 22minuuttia
- HTT82xxxxx
Kuuteen osaan sahattaessa tarvitaan viisi sahausta. Eli jokainen sahaus vie aikaa 2 minuuttia. Kun tukki sahataan 12 osaan, tarvitaan sahauksia yhteensä 11 kpl. Kahden minuutin sahaus täytyy siis toistaa 11 kertaa. Tästä seuraa että tarvittava kokonaisaika on (2 min kertaa 11) eli 22 minuuttia.
- mathnerd
20 min. kääntäen verranolla laskien (;
- kakkapyllykäs
Mulle tuli heti päähän että no tottakai se on 20 jos palaa kestmm 10 min mutta onko tässä sitte jotakii järkee jos se ois niin? Vähän sama ku kysyisit paljo on 10 10?
Oon pölkkypää. - itsekäspaskiainen
Olipas hurjan vaikea tehtävä ja täällä vielä ihmiset jaksaa neljänkin vuoden päästä jauhaa. Aloittajakin lienee hieman yksinkertainen, kun kyseinen tehtävä "ei vaan mene kaaliin". Noh olkoon hän nyttemmin viisastunut, toivotaan ainakin. Vielä enemmän itseäni käy sääliksi nämä tällaiset järjenjättiläiset "6 palaa on 10min, 12 puolestaan 20min" 1 1 ei ole aina 2. No onneksi täällä on sentään järkeviäkin vastauksia muutama kappale annettu =)
- sepeli
tukki kun sahataan 6 osaan vaatii vain 5 sahausta
- ekköälyä
Jos tukki sahataan kuuteen osaan on sahauskertoja sillon 5. Yksi sahaus vie aikaa 2 minsaa (10:2). Jos tukki sahataan 12 osaan, on sahauskertoja silloin 11 ja se vie aikaa (2x11) sen 22 minsaa. ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus53999Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872062Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35722Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648