lain rikkomien on syntiä

Synti = lain rikkominen

Hyvä esimerkki lain rikkomisesta on sunnuntain vietto. Siinä rikotaan Jumalan lakia eli tehdään päinvastoin kuin Jumala on määrännyt: Muista pyhittää sapatti (huom! Jumala ei sano: muista pyhittää sunnuntai)

Huom! Sapatti on myös päivän nimi = lepoa

sunnuntai on Raamatussa vain viikon ensimmäien työpäivä.

sapatti ei koskaan ole työpäivä!!
470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ihmisten olisi hyvä tietää, mistä LAISTA sinä puhut.
Et kai yritä esittää, että LAKI tarkoittaisi Lutherin kymmentä käskyä???

Äänestä
  • Jumalan laki, kymmenen käskyä on ilmoitettu Raamatussa. 2.Moos.20.luku. Jeesus julisti näitä käskyjä sanoin ja teoin. Hän muunmuassa lepäsi sapatin lain käskyn mukaan!

    Kymmenen käskyä ovat ainoa kirjoitus jonka Jumala on itse kirjoittanut!

    Äänestä

  • Raamatussa_10 kirjoitti:

    Jumalan laki, kymmenen käskyä on ilmoitettu Raamatussa. 2.Moos.20.luku. Jeesus julisti näitä käskyjä sanoin ja teoin. Hän muunmuassa lepäsi sapatin lain käskyn mukaan!

    Kymmenen käskyä ovat ainoa kirjoitus jonka Jumala on itse kirjoittanut!

    Minä en ole löytänyt raamatussa kohtaa, missä sanottaisiin, että jumalan laki on yhtä kuin "kymmenen käskyä". Olen löytänyt raamatusta kohdan, missä sanotaan, että "kymmenen käskyä" ovat LIITON EHDOT 2.Moos.34

    2.Moos.20:ssä ei mainita mitään jumalan laista eikä kymmenestä käskystä.

    2.Mooseksen kirja:
    20:1 Ja Jumala PUHUI kaikki nämä SANAT ja sanoi:

    20:22   Ja Herra sanoi Moosekselle: "Sano ISRAELILAISILLE näin: Te olette nähneet, että minä OLEN PUHUNUT teille taivaasta.

    Myös tämä on käsky, jonka jumala PUHUI
    20:26   Äläkä nouse portaita myöten minun alttarilleni, ettei häpysi sen päällä paljastuisi."

    Äänestä

Raamatun lepopäiväkäsky kehottaa muistamaan, että viikoittain on erotettava yksi päivä lepoa varten. Eli, lauseessa substantiivi ilmaisee asiaa tai esinettä, mikä tässä tapauksessa on lepopäivä. ”Shabbath” toimii monille (adventisteille) erisnimen kaltaisesti, nimeten jonkun tietyn viikonpäivän. Kuitenkaan Jumalan käskyssä ei ole kyse tietyn nimisestä viikonpäivästä vaan nimenomaan lepopäivästä. Näitä lepopäiviä, ”shabbath-päiviä”, juutalaisilla oli lukuisia; viikoittain toistuva, kerran kuussa ja useampia eri vuodenaikoihin liittyviä juhlia, niin kuin pääsiäinen.

Jos viettää sunnuntaina lepopäivää, ei missään tapauksessa riko Jumalan käskyä, kysykääpä vaikka Jumalalta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei muuta kirjoitti:

Synti = lain rikkominen

Hyvä esimerkki lain rikkomisesta on sunnuntain vietto. Siinä rikotaan Jumalan lakia eli tehdään päinvastoin kuin Jumala on määrännyt: Muista pyhittää sapatti (huom! Jumala ei sano: muista pyhittää sunnuntai)

Huom! Sapatti on myös päivän nimi = lepoa

sunnuntai on Raamatussa vain viikon ensimmäien työpäivä.

sapatti ei koskaan ole työpäivä!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu