USKONNOT ovat saatanan ja ihmisten
keksimä KORVIKE ELÄVÄLLE, ja
OIKEALLE USKOLLE.
Uskonnoilla ihmiset valheellisesti yrittävät
täyttää sen kaipauksen Jumalan yhteyteen.
Raamattu selitetään nyt järjellä, ei hengellisesti kuten Raamattu edellyttää
ja sovintoverikin hukutetaan järjenpäätelmien alle.
keksimä KORVIKE ELÄVÄLLE, ja
OIKEALLE USKOLLE.
Uskonnoilla ihmiset valheellisesti yrittävät
täyttää sen kaipauksen Jumalan yhteyteen.
Raamattu selitetään nyt järjellä, ei hengellisesti kuten Raamattu edellyttää
ja sovintoverikin hukutetaan järjenpäätelmien alle.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.trishs.net/sda.html
http://www.trishs.net/sda2.html
http://www.trishs.net/sda3.html
ja sillä sipuli.
Sinä siis sanot, että Raamattu pitäisi selittää hengellisesti eikä järjellä. Niinkö?
Onko se, mitä henki sanoo, järjen kanssa yhteensopivaa vai ei?
Häviääkö Jumala, mitä järkeen ja sen käyttöön tulee, ihmisille?
Kuulostaa siltä, niinkuin sinä olisit valmis luovuttamaan taistelussa Jumalan sanan arvovallan puolesta. Minulla ei ole mitään aikomusta vetäytyä mysteerien ja kaanaan kielen sotkuisuuden selän taakse piiloon. Minä olen vieläkin valmis taistelemaan, jos Jumala niin tahtoo, näyttääkseni toteen, että Jumalan sana on järkevämpää kuin tämän maailman viisaiden järjenpäätelmät.
Jos sinulla on ongelmia Jumalan sanan puolustamisessa, niin eikö se voi johtua myös siitä, että sinä olet itse ymmärtänyt sen väärin? Yksikin pakanoilta lainattu ajatus uskonopin ytimessä saa aikaan valtavia aukkoja ja virheitä päättelyssä. Tilanne ei parane yhtään "hengellistämällä" asioita ja siirtymällä seliseli-selityksiin. Parempi on käyttää tuota motivaationa tutkia Jumalan sanaa entistä perusteellisemmin.
Eikö Jumalan sana muka kestä päivänvaloa ja kaiken mahdollisen kritiikin? Minä uskon, että se kestää. Mitä totuuteen ja järkeen tulee, niin eikö juuri Jumalalla ole kotikenttäetu? Jumala pieksää filosofit ja tiedemiehet "heidän omilla aseillaan".