Uusi tyttöystäväni sanoo ettei voi käyttää e-pillereitä koska hän lihoo. Tämän olen kuullut aiemminkin ja pitääkö se todella paikkansa?
Kun tuo kondomin käyttö ehkäisynä vakisuhteessa tuntuu kurjalta. Mitä sivuoireita teillä on pillereistä ollut? Vaihtoehtoja ehkäisyyn?
Syitä e-pillereiden käytön lopettamiseen
7
1226
Vastaukset
- itsekin e
ehkäisyynhän on monia vaihtoehtoja.kierukka,laastarit,sterilisaatio,mitä vielä??
itse olen vakisuhteessa ja en tiedä kuulostaako tämä muista oudolta mutta käytän itse pillereitä ja kuitenkin käytämme rakastelussa kortsuja.
mutta e-pillereistä voin sen sanoa että se on hyvin yksilöllistä.pillereitä on montaa erilaista merkkiä ja ne eroavat toisistaan sivuvaikutuksilla.toiset lihottavat,toiset aiheuttavat mielialamuutoksia jne. itse en ole pillereistä lihonnut mutta joillekin se taas on toisin.niinkuin sanoin,se on yksilöllistä ja sivuvaikutukset riippuvat hyvin paljon pillerin merkistä mutta merkin sinulle parhaiten osaa määritellä lääkäri.itsekin jouduin kokeilemaan pari eri merkkiä ennenkuin päädyin nykyiseeni.
mutta oletko varma ettei tyttöystäväsi syy ole vain tekosyy? jos hän ei vain halua pillereitä,jos hän haluaa pitää kortsun? pilleritkin ottavat osansa rahassa...ja sitäpaitsi,voi olla niin ettei pillerit kertakaikkiaan sovi rakkaallesi,sekään ei ole ihme.joillekin ne käyvät,toisille eivät ollenkaan!- kondomipakko?
Kiitti. Täytyy vielä tutkia asiaa. Tiedän kyllä etteivät ne aina teille sovi mutta täytyy vielä varmistaa miten asia on. Ja että oisko eri merkistä apua. Eihän mun tätä kuulu tutkia mutta kun alkoi vähän kiinnostamaan kun se minuakin koskee. Mutta mieluummin kondomi kuin mielialavaihtelut, teidän kanssanne on ilmankin miespolo joskus hätää kärsimässä :)
- itsekin e
kondomipakko? kirjoitti:
Kiitti. Täytyy vielä tutkia asiaa. Tiedän kyllä etteivät ne aina teille sovi mutta täytyy vielä varmistaa miten asia on. Ja että oisko eri merkistä apua. Eihän mun tätä kuulu tutkia mutta kun alkoi vähän kiinnostamaan kun se minuakin koskee. Mutta mieluummin kondomi kuin mielialavaihtelut, teidän kanssanne on ilmankin miespolo joskus hätää kärsimässä :)
niin,itsekin olen miettinyt että jos vain jatkaisi kondomilla kun tuntuu että välillä masentaa ja itkettää turhankin helposta,tietäisi nyt sitten vaan että johtuuko se pillereistä vai mistä!! mutta koska meillä on mennyt kortsu rikki useampaan kertaan niin pillerit ikäänkuin varmistavat etten tule raskaaksi.itse enemmänkin syön niitä kuukautisteni takia jotta ne ovat säännölliset..
- kondomipakko
itsekin e kirjoitti:
niin,itsekin olen miettinyt että jos vain jatkaisi kondomilla kun tuntuu että välillä masentaa ja itkettää turhankin helposta,tietäisi nyt sitten vaan että johtuuko se pillereistä vai mistä!! mutta koska meillä on mennyt kortsu rikki useampaan kertaan niin pillerit ikäänkuin varmistavat etten tule raskaaksi.itse enemmänkin syön niitä kuukautisteni takia jotta ne ovat säännölliset..
En kyllä varsinaisesti kondomin rikkoutumista pelkää. Poikamiesvuosieni aikana kun niitä on tottunut käyttämään niin ei ole kyllä koskaan hajonnut enkä nyt oikeen ymmärrä kuin se on mahdollista jos sen oikein laittaa. Vaikka joskus on ollut kylmä hiki niskassa kun on tuntunut ettei kaikki ole kunnossa... Mutta jos teillä on hajonnut niin kaitpa tuo on mahdollista.
- MaxBet
Jotkut naiset lihovat koska E-pillerit ovat hormonaalinen valmiste. Joillekin naisille pillerit aiheuttavat myös todella suuria masennus tiloja välillä. Joten kaikille ei E-pillerit todellakaan sovi. Omalla avovaimolla pillerit aiheuttivat lihomista keski kehon alueelle, sekä masennustiloja. Lopettamisen jälkeen painon vaihtelu on tapahtunut tasaisemmin eli rintojen ja jalkojen alueelle myös.Hän on tosin etupäässä laihtunut 10kg.
- ei sovi kaikille
Olen naisia, joiden mielestä e-pillerit, -kierukat yms hormonaaliset systeemit ovat luonnostaan vastenmieleisiä, ja se riittää. Olemme päätyneet ns. varmoihin päiviin, jolloin täytyy pidättäytyä yhdynnästä n. viikon verran joka kuukausi. Ehdottomana edellytyksenä kierron säännöllisyys sekä, ettei mahdollinen lapsi olisi katastrofi.
- pete
jouduin käymään neurolokisella osastolla ja ei oo turhaa ne pillerien vaarat, tietysti harvoin mut ehkä kortsu on silti pieni vaiva :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6568023Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672306Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332228- 1471803
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281302Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511244Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131186Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65855Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59841Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7769