Omistatko vanhan kotimaisen kitaran/basson?

j.j.

Vihdoinkin kootaan samojen kansien väliin suomalaisten ammattilaisten sekä harrastajien rakentamat kitarat ja bassot. Valmisteilla on noin 200 sivuinen, kokonaan 4-värinen ”SUOMIKITARAT” niminen kirja, johon ovat tervetulleita sähkökitarat ja –bassot, akustiset, dobrot, lapsteelit ja kaikki siltä väliltä:

1.
Itse rakennetut ja suunnitellut soittimet (=oma design).

2.
Jo edesmenneiden soitinrakentajien omat mallit mm. Paul Kurt Lippert, Jaakko Noso, Oy Munkers Ab / Landola, Johannes Malmström, Utria Valkama, Helmer Rautsola, Tommie Mansfield. Näistä toivotaan myös historiatietoja ja tarinoita.

Erityisesti haetaan juhannuskokoilta säästyneitä 1960-1970 luvuilla koulujen veistotunneilla nysvättyjä soittimia.

Digikuvat parhaassa alkuperäisessä jpeg-tallennusmuodossa tai tiffinä. Aikaa on vappuun saakka. Kirjaan valittujen kuvien lähettäjille toimitetaan kirja heti sen valmistuttua.

Yhteistyöterveisin,
Juha Vartiainen
Sotkanniemi 75
70870 HILTULANLAHTI
jv.sandwich (at) hotmail.com

1

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulle tupsahti paul kurt lippert.lippu puuttuu pohjasta. 60 lukua ja soittokuntoinen.en oo kuullut ko.tekijästä. onko kiinnostusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      317
      11921
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      152
      11069
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      252
      6397
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      223
      5212
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      166
      3673
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3548
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2513
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1990
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1834
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1725
    Aihe