monikin vastustaja on lopuksi kiinnostunut jehovantodistajuudesta, ja alkanut tutkia Raamattua, ja löytänyt totuuden.
Ei ole kuin ajan kysymys, kun tällä palstalla asuilevat helluntailaiset huomaavat olevansa Saulin kaltaisia. Kohdatessaan totuuden Saulista tuli hyvän uutisen julistaja. Saul tunnetaan myöhemmästä nimestään apostoli Paavalina.
Ei ole kuin ajan kysymys, kun tällä palstalla asuilevat helluntailaiset huomaavat olevansa Saulin kaltaisia. Kohdatessaan totuuden Saulista tuli hyvän uutisen julistaja. Saul tunnetaan myöhemmästä nimestään apostoli Paavalina.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos heitä ei tämä oppi kiinnostaisi pätkääkään, niin ei heitä täällä näkyisi mielipiteineen.
ohjaamaan teitä jotta löytäisitte totuuden Jeesuksessa Kristuksessa. Jeesus on tie totuus ja elämä, ei kukaan tule Isän tykö, muutoin kuin minun kauttani, sanoo Jeesus!
Usko Herraan Jeesukseen niin pelastut!
Jehovalaisuus on täysin harhaoppia, uskokaa nyt hyvänen aika tämä, ennekuin se on teille liian myöhäistä! Jeesus tulee pian!
Vaikuttaa siltä, että helluntailaiset ja Jehovan todistajat kauppaavat täällä omia varmoja totuuksiaan kuin torilla, ja lyövät toisiaan harhaoppikirveellä päähän. Herää kysymys, että onko siinä mitään järkeä. Kuinka kukaan voi tietää, ketä oikeasti kannattaa seurata, ja ketkä opettavat harhaa? Minä luulin jo tulleeni tulokseen, että annan suosiolla uskomisen niille, jotka siihen paremmin pystyvät. Mutta kun nuo todistajat tulivat ovelleni, niin en osannut panna vastaankaan. Ja nyt olen tässä retkussa taas.
Miksei voisi vaan tulla joku luonnonvoiman kaltainen raju kokemus, joka ottaisi turhat luulot pois, asettaisi ihmisen sille paikalle, jolle hän kuuluu, ja ohjaisi toimimaan oikein?
Paavali ei julistanut nimeä Jehova tai Jahve. Ei myöskään tuhatvuotista valtakuntaa.
Lue Raamatusta mitä Paavali julisti!
Ap.t 21:13 Silloin Paavali vastasi ja sanoi: "Mitä te teette, kun itkette ja särjette minun sydäntäni. Sillä minä olen valmis, en ainoastaan käymään sidottavaksi vaan myöskin kuolemaan Jerusalemissa HERRAN JEESUKSEN NIMEN TÄHDEN."
2 Kor 4:5 Sillä me emme julista itseämme, vaan Kristusta Jeesusta, että hän on Herra ja me teidän palvelijanne Jeesuksen tähden.
Ap.t 9:22 Mutta Saulus sai yhä enemmän voimaa ja saattoi Damaskossa asuvat juutalaiset ymmälle näyttäen toteen, että Jeesus on Kristus.
Ap.t 9:27 Mutta Barnabas otti hänet turviinsa ja vei hänet apostolien tykö ja kertoi heille, kuinka Saulus tiellä oli nähnyt Herran, ja että Herra oli puhunut hänelle, ja kuinka hän Damaskossa oli rohkeasti JULISTANUT JEESUKSEN NIMEÄ.
1 Kor 2:2 Sillä minä olin päättänyt olla teidän tykönänne tuntematta mitään muuta paitsi Jeesuksen Kristuksen, ja hänet ristiinnaulittuna.
Jeesus valitsi siis Saulus Tarsolaisen todistamaan Hänestä.
Apt 9:15 Mutta Herra (Jeesus) sanoi hänelle: "Mene; sillä hän (Saul) on minulle valittu ase, kantamaan MINUN NIMEÄNI pakanain ja kuningasten ja Israelin lasten eteen.
Mutta Saul oli Jumalan todistaja
Ap.t 22:14-15 Niin hän sanoi: 'Meidän isiemme JUMALA ON VALINNUT SINUT tuntemaan hänen tahtonsa ja näkemään Vanhurskaan ja kuulemaan hänen suunsa äänen; sillä sinä olet oleva HÄNEN TODISTAJANSA kaikkien ihmisten edessä, sen todistaja, mitä olet nähnyt ja kuullut.
Jeesus on Herra, Israelin Jumala, Luoja josta Saulus todisti kansalle. Lue koko Ap.t 22. luku asiayhteyden vuoksi ja näe tämä totuus.
Ottavatko Jehovan todistajat vastaan todistuksen Jeesuksesta (Ap.t 22:18), vai ajatteko pois Herran Jeesuksen (todistajat)? (Ap.t 22:22-24).