VERTIPAM JA VÄSYMYS

Syön sairauteeni vertipamia säännöllisesti. Ilman lääkettä huimaus menee niin vaikeaksi että olen petipotilas. Olen kuullut, että lääkkeen vaikuttavat aineet voimistavat toistensa vaikutuksia. Minua ainakin lääke väsyttää todella paljon. Onko muita käyttäjiä ja kokemuksia erityisesti väsymyksen suhteen.
82891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

lääkeaineesta on bentzo, rauhoittava lääke=) Yhdessä tabletissa on diatsepamia 2 mg!! On aivan selvää että diatsepam väsyttää....

Äänestä
  • Tiedän lääkkeen nimeltä vertipam ja että se voi väsyttää tottumatonta mutta 2mg diatsepamia on kylläkin niin hivenainemäärä tuota ainetta että hoituu kahvikupposella. Maailman kaikkien rauhoittavien lääkeaineiden pienen yksittäinen myyntivahvuus on juuri tuo 2mg diapam.

    Äänestä

aiemmin bentzoja käyttänyt. Ja ei, eivät buustaa toisiaan nämä lääkeaineet.

Äänestä

Vertipamia ei ole enää saatavilla alkuperäisenä lääkkeenä. En ole saanut perusteltua vastausta miksi valmistus on lopetettu jo monta vuotta sitten. Käytän kuitenkin tuon valmisteen kokoonpanoa siten että korvalääkäri on kirjoittanut reseptin kahdesta sen sisältävästä komponentista eli 2 mg diatsepamia ja 50 mg nikotiinihappoa. Ainakin Yliopiston apteekki on sitä valmistanut kapseloituna. Kolmannen komponentin eli 50 mg syklitsiiniä saa Marztine nimisenä ilman reseptiä 10 tabletin pakkauksina. Tuolla Vertipamilla olen pärjäillyt viimevuosien sikana. Olen todennut tuon hyvin toimivaksi.

Äänestä

Minkälainen huimaus sinulla on ?
Mistä se johtuu ?
Mullakin on, syytä ei ole löydetty eikä lääkettä anneta mitään, siksi kysyn.

Äänestä
  • Anteeksi myöhäinen vastaus! Käytän Vertipamin korvaavaa apteekki slmistetta Menieren taudin hoitoon. Siihen liittyy ajoittain esiintyvä kiertohuimaus .

    Äänestä

Vertipamia minä niin kaipaan, ainut mikä auttoi.

Äänestä
  • Apteekki valmistaa kapselimuotoisena Vertipamia ilman syklitsiiniä jota on saatavana Marzine nimellä. Lääkäriltä kannattaa pyytää resepti. Yliopiston apteekki ainakin valmistaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nukuttaa kirjoitti:

Syön sairauteeni vertipamia säännöllisesti. Ilman lääkettä huimaus menee niin vaikeaksi että olen petipotilas. Olen kuullut, että lääkkeen vaikuttavat aineet voimistavat toistensa vaikutuksia. Minua ainakin lääke väsyttää todella paljon. Onko muita käyttäjiä ja kokemuksia erityisesti väsymyksen suhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu