niin mulla on nyt tällä hetkellä auto joka on 7v. vanha ja autolla ajettu 140tkm. Merkkiä en ala tässä mainostamaan mutta auton hinta pyörii tuossa 10-12tuhannen välillä, tarkoitus olisi vaihtaa halvempaan menopeliin kun noita rahanreikiä on muitakin, niin kysyisinkin tässä onko kellään kokemuksia liikkeessä vaihdosta halvempaan? Kovasti liikkeet mainostavat tuota, ainakin isommat, niin toimiiko tuo juttu hyvinkin, eli kannattaako edes yrittää? tiedän kyllä että takkiin tulee mutta taas yksityisestikkin voisi myydä mutta sekin on aikalailla työlästä hommaa, yhden halvan ritsan myin puolen vuoden yrittämisellä, kaikenlaista hiipparia riitti kyselemässä ja näyttämäänkin piti autoa mennä joskus 100km päähän. Ja lopulta auto meni alihintaan (lähes ilman) eli ei yksityisesti myyminenkään välttämättä ole hyvä vaihtoehto tuon oman kokemukseni jälkeen. Ja liikehän on ainakin varma, eli rekisteröi auton ja rahat saa heti.. Kun taasen yksityisellä jouduin kauan tappelemaan siitä että saan myymäni auton pois nimiltäni.
Vaihto halvempaan.
3
1681
Vastaukset
- toimii!
Jos autosi on oikeesti tuon arvoinen niin lähtökohdaksi otetaan n.8500e, liikkeestä vaihtoauto lappuhinnalla ja siitä lasketaan erotus kouraasi. Vaivatonta, niinkun aina liikkeen kanssa asiointi, ja kallista.
- laskea kannataako
Jos ja kun autoliikkeen kanssa vaihdettaessa tulee takkiin vähintään se 2-3 tuhatta juroa minkä autoliike ottaa katteena että niiden kannattaa edes hommaan ryhtyä niin laskeppa huvikseen kauanko sun pitää sillä halvemmalla ajella ennenkun olet edes - nolla asetelmassa.
ja kun kate on siinä uudessakin laskettuna niin hohojjaa, se on sitten joku tonnin ritsa mihin kannattaa vaihtaa että pääset kohtuullisessa ajassa omilles, mutta niitähän ei lasipalatsista löydy.
Kyllä se vaan on niin että ilmaisia lounaita ei ole. Autosta pääset nopeasti eroon jos myyt reippaalla alennushinnalla yksityiselle autosi, sitten voit uuden katsella mistä lystää.
Auto on surkea sijoitus, vähinten tulee takkiin autolla jolla on lähinnä ´käyttöarvoa. Taikka sitten joku mopoauto, siinä halpaa ajoa, useimmalla suomalaismiehellä vaan ei munan koko riitä sellaiseen "mikkihiiriautoon".- tyjthgdff
Itse vaihdoin uudehkon auton halvempaan asunnon oston takia, hyvitys 23000 e ja laittoivat myyntiin 27900. Halvempi auto oli 8500 e.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423414- 362014
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301749- 161537
- 231508
- 91401
- 241387
- 141237
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781145- 221112