Voihan Joensuun enemmistöpappien nykytietämys. Heidän mukaansa ja tulkintojensa mukaan homous ja lesbous on ok. Siksi heille pidetään erillisiä sateenkaarimessuja. Jopa yhteinen kirkkoneuvosto on ollut sitä mieltä.
Niinpähän se taitaa olla muissakin luterilaisissa seurakunnissa. Kun liian paljon ryhdytään tulkitsemaan, niin metsään mennään ja pahasti.
Niinpähän se taitaa olla muissakin luterilaisissa seurakunnissa. Kun liian paljon ryhdytään tulkitsemaan, niin metsään mennään ja pahasti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
homot ja lesbot niin kummallisen erilaisia ihmisiä, että ne erottuvat meistä heteroista? Senkö takia ne ei voi tulla muiden kanssa samaan messuun?
Jos homous tai lesbous ei näy ihmisestä päällepäin niin mikä on syy erottautua muista vaatimalla erillisiä messuja? Eikö heteroiden seura kelpaa? Syrjiikö vähemmistö näin enemmistöä?
Jospa he itse haluavat tulla huomatuksi että sellaisia he ovat. Ihan outoa hommaa. Ehkä tällä tavoin saadaan runnatuksi samaa sukupuolta olevien parien siunaaminen läpi.
ajaa omaa asiaansa, että saisivat uimahalleihin omat puku-, sauna- ja pesutilat.
Eiväthän he heteroiden kanssa samassa voi olla.
Lesboille myös omat.
Myös wc tilat jokaisessa kuppilassa , kuten ehkä myös omat kuppilatkin ( niitä taitaa jo olla).
Turha nyt kirkolta on vaatia mitään , kun ei ole edes perusasiat vielä kunnossa.
Luultavasti ruokakaupatkin olisi hyvä olla siten, että heillä olisi omansa.
Niin erilaisia ovat.
Aivan turha on taistella tuulimyllyjä vastaan. Hae itsellesi joku oikea vihollinen tai tee jotain oikeesti kehittävää. Auta vaikka ihmisiä hyvästä tahdosta.
Homot itse haluavat huomiota vaikka kukaan ei ole heistä kiinnostuneita. Jotenkin aivotonta porukkaa.
Miksi homot ja lesbot eivät voi tulla samaa ehtoollispöytään heteroiden kanssa? Perustakaa sitten oma ruokakauppakin.