Mielisairaitten köyhyys

Eletään muka elintasomaassa ja vieläkään ei pystytä antamaan kaikille mielisairaille omaa huonetta edes. Mielisairas voi joutua jakamaan asuntolassa pienen huoneen ties kenenkä kanssa. Ja he joutuvat vielä tekemään pakollista työtä sen eteen eli maksavat sen sänkynsä työllään. Afrikassakin on mielisairailla paremmat olot kuin Suomessa. Siellä on myös vapaus eli pakkohoitoa ei juurikaan ole eikä kidutusta lääkkeillä.
7659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

jos Afrikassa on noin hyvin niin miksi ihmeessä sinä vielä täällä makaat?

Äänestä
  • Maailma on nykyään jo täynnä ihmisiä, eikä siksikään maahanmuuttajia hyvällä katsota elleivät tuo rahaa mukanaan. Aivan tästä huolimatta syntyperäisillä kansalaisilla köyhinä ja mielisairainakin voi silti maassa olla kohtalaisen hyvät olot.

    Äänestä

Kyllä vain. Tupakkaan menee tuo raha. Ei niitä hoitoja ilman tupakkaa kestä. Kidutusta ne on ja jos nyt tunnin saa ulkoilla niin hyvä että se. Verkkarit saa talon puolesta ja flanellipaidan. Mutta jos aiot lomille niin milläs maksat bussikyydin?

Äänestä

Ahkeruusraha on 7:n euroa. Siis päivässä. Työpäivät yleensä kuusituntisia. Muuta pahimpia tässä on nuo lääkkeet joita komennetaan syömään kidutuksella uhaten. Jos et syö lääkkeitä saat vielä kamalampia myrkkyjä piikillä. Voit myös joutua kahledituksi määräämättömäksi ajaksi.

Äänestä
  • Sitäkö sinä kirjoituksen aloittaja haluat että paranoidinen skitsofreenikko tulee sinun naapuriisi ja saattaapi olla että on puukko mukana,laitoksessa herran jestas sairaitten täytyy olla,kyllä sen perhana huomaa kun niitä työnnetään laitoksista pois,hulluja pomppii kaikkialla,vai että rahaa täytys antaa lisää,niin kyllähän hullulla rahaa menee kun 5 askia polttaa tupakkia päivässä.

    Äänestä

  • mielisairaat kuuluu kirjoitti:

    Sitäkö sinä kirjoituksen aloittaja haluat että paranoidinen skitsofreenikko tulee sinun naapuriisi ja saattaapi olla että on puukko mukana,laitoksessa herran jestas sairaitten täytyy olla,kyllä sen perhana huomaa kun niitä työnnetään laitoksista pois,hulluja pomppii kaikkialla,vai että rahaa täytys antaa lisää,niin kyllähän hullulla rahaa menee kun 5 askia polttaa tupakkia päivässä.

    Asun itse kerrostalossa vuokralla. Naapurirapuissa on kaksi ihmistä tapettu sinä aikana kun olen täällä asunut. Kumpikaan tekijä ei ollut mielisairas. Oikeastaan voisikin kysyä kumpi on vainoharhaisempi? Ns. "mielisairas" vaiko tämä suomalainen yhteiskunta. Kun holhoaminen ja ihmisoikeuksista piittaamattomuus on tätä luokkaa kun Suomessa vain voi olla niin ei tämä kyllä mikään ihannemaa ole.

    Äänestä

  • etteikö hulluissakin saattaisi köyhiä olla, mutta sairaskertomukset mieluiten tuonne mielenterveysosastolle, pitäkäämme tämä palsta lähinnä talouspoliittisena ja sosiaalipoliittisena keskustelupalstana.
    Yksi muiden ja muut navettaan puolesta ry.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


qwertytrewq kirjoitti:

Eletään muka elintasomaassa ja vieläkään ei pystytä antamaan kaikille mielisairaille omaa huonetta edes. Mielisairas voi joutua jakamaan asuntolassa pienen huoneen ties kenenkä kanssa. Ja he joutuvat vielä tekemään pakollista työtä sen eteen eli maksavat sen sänkynsä työllään. Afrikassakin on mielisairailla paremmat olot kuin Suomessa. Siellä on myös vapaus eli pakkohoitoa ei juurikaan ole eikä kidutusta lääkkeillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu