Kareliaklubin rahahuolet

money talks

Karelia klubin jäseniltä nyhdetään nyt rahaa ihan tosissaan. Nyt ideoidaan nettikirppistä, jossa jäsenet voisivat muuttaa omaisuuttaan rahaksi ja lahjoittaa saadut rahat Karelia klubille. Kaiken huippuna varakkaampien jäsenten pitäisi maksaa enemmän:

" Kokous oli yksituumaisesti sen ajatuksen takana, että niiden jäsenten, joille se on taloudellisesti mahdollista, tulisi tukea yhdistyksen toimintaa muutoinkin kuin pienellä jäsenmaksulla."

http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=1533&author=10

Reijo Vihkosta muuten tuli nyt sitten Karelia klubin puheenjohtaja. Vihkolle nämä rahapelit ovat tuttua puuhaa ja rahaa mieheltä löytyy vaikka koko klubin kustantamiseen.

"Tiedettä rahasta - rahasta tiedettä"
....
"MOT: -Jos 10 vuoden aikana on parikymmentä hakemusta ja niistä puolet hyväksytään, niin onko saavutus hyvä?
Hra Vihko: -Saavutus on aika tavanmukainen menestyvälle tutkijalle.


Professori Pirkko Vihkon kokonaisrahoitus Suomen Akatemialta 7 500 000 mk


MOT: Teidän puolisonne Pirkko Vihko on hakenut 22 kertaa ja saanut 11, miten tätä vastausta .. pidätte sitä …
Vihko: -Mä pidän sitä siis jos ajatellaan keneltä hyväksytään, muuten mitä hänen rahoitukseensa tulee, niin sitä on parasta tiedustella häneltä itseltään, en minä puhu hänen ylitsensä enkä ohitsensa, että olen kiinnostunut näistä tiedoista mitä kerrotte, mutta mitä ne merkitsevät niin sitä on parasta kysyä häneltä.."

http://yle.fi/mot/091000/kasis.htm

3

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutsumuksena karjala

      onhan se niin että rahaa tarvitaan...mikään ei toimi ilman rahaa. eikä valtio avusta

      • taskussa?

        "onhan se niin että rahaa tarvitaan...mikään ei toimi ilman rahaa. eikä valtio avusta "

        On tainnut valtio "avustaa" tuota Vihkoa jo ihan tarpeeksi.


      • sitä liikutaan
        taskussa? kirjoitti:

        "onhan se niin että rahaa tarvitaan...mikään ei toimi ilman rahaa. eikä valtio avusta "

        On tainnut valtio "avustaa" tuota Vihkoa jo ihan tarpeeksi.

        Käet taskussa tarkoitat, niinhän sitä evakot on aina olleet.Lainahousuissa on kuljettu jo kohta seitkytä vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4731
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3463
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1528
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1453
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1266
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1172
    8. 164
      1060
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1058
    10. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      18
      1015
    Aihe