Mitä tarvitaan?
Minä pelkään miestäni eikö se riitä?
Tietääkseni meitä Lohjalaisia naisia jotka pelkäämme puolisoitamme ja tarvitsemme lapsinemme uuden elämän alun on jo suhteessa isoihin kaupunkeihin niinkin paljon että tarvitsemme itsellemme oman turvakodin johon voimme tulla turvaan pahoinpiteleviä puolisoitamme.
Kaikessa mennään eteenpäin, mutta perusturvaa lapsille ja naisille ei vieläkään ole osattu Lohjalla järjestää.
Mitä tämä kertoo kaupungista?
Sitä, että se pitää huolta kaikista asukkaistaan?
Toki.
On otettava huomioon myös sellainen seikka ettei ainoastaan huono osasaiset joudu turvautumaan turvakotiin.
Sitä tarvitsevat myös hyväosaiset naiset.
Ei perheväkivalta ole taloudellisesta asemasta tai tuloista riippuvainen.
itse perheväkivallan uhri...
7
936
Vastaukset
- vakavasta
asiasta, joka on laiminlyöty täysin kunnan osalta.
Tämän kokoisessa kunnassa, varsinkin vielä laajenemisenkin vuoksi olisi todella tärkeätä ottaa ohjelmaan turvakoti naisille,lapsille ja miehillekin (väkivaltaa esiintyy myös miehiä kohtaan kotona).
Turvakoti olisi sanan varsinaisessa merkityksessä tilapäinen turva sekä ennalta ehkäisevä paikka vakavammille seuraamuksille.
Nyt olisi aika seurakunnan ja kaupungin yhteisellä panostuksella saada aikaan aloite nopeasti kehitettävälle strategialle tämän epäkohdan korjaamiselle.
Sinulle ja lapsillesi toivon rauhallista ja aurinkoista keväänodotusta kaikesta huolimatta.
Itse tulen saattamaan tätä asiaa eteenpäin mahdollisuuksien mukaan.- niin kai Lohjallakin
Siis, jos muualla tapahtuu perheväkivaltaa, niin voi todellakin olettaa, että Lohjallakin.
Olisi kamalaa, jos pitäisi pelätä omaa perheenjäsentä! On oltava jokin tie pois tollasesta tilanteesta Lohjallakin.
Varmaan yleisesti ajatellaan, että hyväosaisilla on aivan erilaiset mahdollisuudet ottaa ja lähteä kodistaan ja hommata itselleen uusi asunto kuin heikompiosaisilla. Ainakin minulla on tämä käsitys. Toki monenlaista kärsimystä se tuottaa aina kaikille asianosaisille. - "hyväosainen"
niin kai Lohjallakin kirjoitti:
Siis, jos muualla tapahtuu perheväkivaltaa, niin voi todellakin olettaa, että Lohjallakin.
Olisi kamalaa, jos pitäisi pelätä omaa perheenjäsentä! On oltava jokin tie pois tollasesta tilanteesta Lohjallakin.
Varmaan yleisesti ajatellaan, että hyväosaisilla on aivan erilaiset mahdollisuudet ottaa ja lähteä kodistaan ja hommata itselleen uusi asunto kuin heikompiosaisilla. Ainakin minulla on tämä käsitys. Toki monenlaista kärsimystä se tuottaa aina kaikille asianosaisille.Hyväosaisella on mahdollisuus mennä hotelliin ja hankkia asunto vapailta markkinoilta.
Mutta tosi hankala tilanne on, jos ei ole rahaa tai paikkaa mihin mennä, tai jos tarvitsee henkistä tukea, jotta uskaltaa lähteä pois väkivaltaisesta suhteesta. Kyllä sellainen paikka pitää saada Lohjalle. - samaa...
Olen saunut Lohjalla noin viistoista vuotta sitten.Elin väkivaltaisessa suhteessa.Jouduin vähän väliä soittamaan poliisit miehelleni.Vietiin putkaan ja aamulla kotiin taas räyhäämään.Ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin muuttaa kaupunkia.Muutin sillä aikaa kun ukko oli töissä.Täytyy sanoa että meni tosi pitkään kun uskalsin nukkua yöllä rauhassa ja tiesin että se ei enään tule yöllä kotiin huutamaan ja hakkaamaan.Nyt olen onnellisesti kihloissa ja mummokin jo.Elämä hymyilee ja olo on turvallista.Toivotan sinulle voimia ja uskoa elämässä.Kyllä se siitä vielä joskus kirkastuu.Älä mieti lähtöä liian kauan.Meillä on vaan yksi elämä elettävänä.
- faktahomma
turhamarista, ittepähänootte seuralaisennekelpuuttanut kunnonmiehetkun eikelpaa, täytyy olla liksikas pullistelia tai muutenkova elvistelemään, eikelpaamiehetjotkaon tasapainossa itsensäkanssa janäinollen melko ongelmattomia, eimuutakun pakkelianaamaan ja ettimään bodareitajotkaon vetäneet päänsäpaskakshormooneilla, ONNITTELEN,
- sinua*
ensinnäkin hankkimaan oikeinkirjoitustaidon.
Toiseksi sivistämään itseäsi, ennenkuin tulet mussuttamaan asiattomuuksia. Kolmanneksi koska älykkyysosamääräsi ei riitä asialliseen keskusteluun ja mielipiteiden vaihtoon asiasta, kehottaisin kääntymään asiantuntijoiden puoleen, joka sinun tapauksessa olisi mielenterveystoimisto. - apu-kouluun
kun et edes osaa kirjoittaa, vai olisko se sinun omasta pirinkäytöstsi kiinni?
Todella sekopään kirjoittelua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242391Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3441997Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä251866Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101673Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581488Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 63865
- 55860
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2808