Onko siis luistonesto mahdollista saada autoon jälkikäteen ja minkälainen komponentti se on ja minkä hintainen ja autoon kuin autoonko
luistonesto
amaksi
9594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
myös jälkikäteen.autosta riippuen ja siitä kuka asentaa hintaa tulee parista tonnista ylös päin.
taitaa abs-jarrujen tunnistimet ohjailla vahvasti koko toimintaa, varsinkin jos ei ei abs-jarruja niin ei todellakaan kannata, pirun kallista.
yksinkertaisimmat luistonesto laitteet ovat vähän kuin ABS jarrut tosinpäin, Kun jompikumpi pyörä alkaa pyöriä nopeammin kuin toinen, auto lyö jarrua kiinni ja tasauspyörästö siirtää vetoa toiseenkin pyörään, Liikkeelle lähtöä ne hieman helpottaa, toimiikin vain alhaisessa nopeudessa.
saako niitä jälkiasennuksena, voi saada, itsellä on tehdasasennettu, en kyllä tiedä , onko se loppujen lopuksi laite, josta kovin paljon kannattaa maksaa. Kiinni tälläkin jää, kun tarpeeksi lunta tms, ehkä lumiketjut ja luistonesto, sillä voisi jo selvitä jostain.
Eikö luistonesto yksinkertaisimmillaan vähennä kaasua. Joka jarrun erillinen jarrutus on vaikeampi toteuttaa. Saksalaiset insinöörit suunnitelleet nopeaa ajoa märällä moottoritiellä ajatellen.
kehittyneessä mallissa varmaan vaikuttaa moneen elementtiin yhtä aikaa, näissä karvalakkimalleissa kyllä vain hakkaavat jarrua kiinni auki luistavalla puolella vetävissä pyörissä.Kova rouske niistä kuuluu, vaikutus on aika vaatimaton.
Tuo kaasun säätö ja muu hienous liittynee enemmän ajanhallinta systeemiin, se on enemmän kuin pelkkä luistonesto.
Sen yhden kerran kuin jäin luistonestolla varustetulla autolla jyrkkään mäkeen jumiin, niin opinpahan sen ettei sellaista autoa tähän taloon tule mistä EI saa sitä luistonestoa pois päältä.
Aina kun olin pääsemässä vauhdilla mäen päälle niin l-esto torppasi matkan siihen.
Täysin järjetön keksintö koko härveli...
ooppeli. siinä on ihan perseestä rakennettu systeemi.
Mersu Vito oli kyseessä. Uudemmissa versiossa taitaa luistoneston saada pois päältä kyllä.
Mersun vito meinasi jättää mäkeen kiinni, kun se luistonesto puuttui peliin aina kun meinasin päästä ylös. Uudemmissa vitoissa kait luistoneston saa pois päältä.
Opelista puheenollen, yhtä omegaa meinasin heittää kaasulla ympäri, takavetoinen kun on - enkä luistonestosta tiennyt nii meinasi mennä koko kärry päin seinää! Siitä sen sai kyllä kytkettyä pois päältä.