Turha on kristittyjen kauhistella Islamin nimissä suoritettuja kauheuksia. Samanlaista meno on ollut kristinuskoisissa maissakin, kunnes ateismin ja maallisuuden voittokulku on sivistänyt oloja.
Kristinusko ja Islam
11
562
Vastaukset
- Dhimmi (oikea)
Jaa-a? Jos luet historiaa, opit, ettei mikään "ateismin ja maallisuuden voittokulku" aloittanut olojen sivistämistä läntisessä maailmassa, vaan ns. "radikaalireformaation" piiriin luetut pienet kirkkokunnat, jotka uskonpuhdistuksen aikaan saivat raamatun käsiinsä ja rupesivat noudattamaan sen (Jeesuksen) opetuksia tosissaan (luterilaisten jatkaessa katolisen "kirkon" linjoilla). Heidän päättäväisyytensä ja vakaumuksensa sai aikaan uskonnonvapauden ja sananvapauden - tähän ateilla tuskin olisi ollut sen enempää "munaa" kuin luterilaisilla hännystelijöilläkään - ja valistusihmiset vain ponnistivat pellosta, joka heille oli jo kynnetty.
Toiseksi, on hyvä huomata, että kun väkivaltaa tehdään kristinuskon nimissä, sitä todellakin tehdään sen nimissä. Kristinusko ei opeta väkivaltaan. Islam taas opettaa väkivaltaan, joten islamilaista väkivaltaa ei tehdä islamin "nimissä" vaan sen mukaisesti. Jopa Suomen Vapaa-ajattelijat tuntuvat olevan suureksi osaksi fiksua sakkia, jotka ymmärtävät tämän.
Ja lopuksi, ihminen, jolla ei ole muita periaatteita kuin oma, itsekeskeisen mukavuuden tavoittelu (johon eivät toki kaikki atet kuulu, kuten esim. yllämainitut vapaa-ajattelijat, mutta silti arvatenkin moni atte), on edistämässä muslimien tavoitteita sananvapauden estämiseksi jne. Mistäköhän muusta kun kauppasuhteista on kiinni se, että muslimit sanelevat nykyään, mitä länsimaissa(kin) saa tehdä ilman, että saa tappouhkausta, ja mitä ei?- Satujasi
Teidän hihhulihei lauantaiseurakuntaa ollut olemassakaan lutherin aikoihin.
Samaten millään marginaalilahkolla ole koskaan ollut mitään osuutta kansalaisvapauksien syntyyn. päinvastoin!
Uskonto on ollut kehityksen jarru. - johti edistykseen
Radikaalireformaatio oli vain pieni, merkityksetön sivujuonne vapaan ajattelun ja yhteiskunnan kehittymisessä. Joku kinastelu kasteen suorittamistavasta tai merkityksestä ei nyt varsinaisesti ollut kovin tärkeää sanan-, uskonnonvapauden kannalta historiallisessa perspektiivissä.
Paljon merkittävämpää oli kirjapainotaidon keksiminen ja leviäminen. Se mahdollisti niin uskonnolliset reformaatiot kuin valistusajattelun. Tieto alkoi levitä yhä laajemmille ihmisjoukoille.
"Kristinusko ei opeta väkivaltaan. Islam taas opettaa väkivaltaan"
Molempien opetukset ovat kiinni siitä miten uskontoa tulkitaan. Vasta yhteiskunnallinen edistyminen on muuttanut uskon tulkitsemista kohti lempeämpää suuntaa. - Dhimmi (oikea)
Satujasi kirjoitti:
Teidän hihhulihei lauantaiseurakuntaa ollut olemassakaan lutherin aikoihin.
Samaten millään marginaalilahkolla ole koskaan ollut mitään osuutta kansalaisvapauksien syntyyn. päinvastoin!
Uskonto on ollut kehityksen jarru....koulutettuja, historiaa tuntevia ateisteja, sekä pölkkypää-ateisteja, jotka laukovat typeryyksiä. Samaten tunnen koulutettuja, historiaa tuntevia kristittyjä, ja pölkkypäähihhuleita.
Tässä jaottelussa sinä kuulut luokkaan kaksi.
Mutta asiaan:
Mm. Englannin ensimmäisen, osittaisen uskonnonvapauden takaavan Toleration Actin (1689) saivat käytännössä aikaan kveekarit (kristillinen "lahko"). Hallituksen kiellettyä "vääräuskoisten" kokoontumiset, kveekarit jatkoivat niitä joutuen vankilaan, mutta sieltä päästyään palasivat aina vaan takaisin ja takaisin (siis ne, jotka eivät kuolleet). Lopulta kuninkaalla/hallituksella ei ollut muita mahdollisuuksia, kuin taata osittainen uskonnonvapaus. Kveekarit eivät olleet mitään ateisteja, vaan uskoivat omantunnon ja uskonnon vapauteen raamattunsa lukeneina.
Samaten kveekari William Penn mainitaan wikipedian artikkelissakin henkilönä, jota vastaan nostettu oikeusjuttu Pohjois-Amerikassa oli käänteentekevä uskonnonvapauden varhaishistorian kannalta. Ja kun William Penn sai myöhemmin haltuunsa Pennsylvaniana tunnetun osavaltion, hän lähetti viestin kaikille Euroopan vainituille uskonnollisille vähemmistöille, että heillä olisi turvapaikka Pennsylvaniassa. Ja nämä tulivat sankoin joukoin, joka vielä tänäkin päivänä näkyy Pennsylvaniassa.
Voitko nyt ystävällisesti kertoa, mitä yhtä suurisuuntaista ateistit olivat tehneet 1600-luvun loppuun mennessä? - Dhimmi (oikea)
johti edistykseen kirjoitti:
Radikaalireformaatio oli vain pieni, merkityksetön sivujuonne vapaan ajattelun ja yhteiskunnan kehittymisessä. Joku kinastelu kasteen suorittamistavasta tai merkityksestä ei nyt varsinaisesti ollut kovin tärkeää sanan-, uskonnonvapauden kannalta historiallisessa perspektiivissä.
Paljon merkittävämpää oli kirjapainotaidon keksiminen ja leviäminen. Se mahdollisti niin uskonnolliset reformaatiot kuin valistusajattelun. Tieto alkoi levitä yhä laajemmille ihmisjoukoille.
"Kristinusko ei opeta väkivaltaan. Islam taas opettaa väkivaltaan"
Molempien opetukset ovat kiinni siitä miten uskontoa tulkitaan. Vasta yhteiskunnallinen edistyminen on muuttanut uskon tulkitsemista kohti lempeämpää suuntaa."Radikaalireformaatio oli vain pieni, merkityksetön sivujuonne vapaan ajattelun ja yhteiskunnan kehittymisessä."
Mm. kveekarit syntyivät sen pohjalta, ja heistä voit lukea lisää ylemmästä vastauksestani. Eli tässä kohdin radikaalireformaatio ei ollut mikään "pieni, merkityksetön juonne", eikä kukaan vakavasti otettava historoitsija muutenkaan kutsuisi sitä tuollaiseksi, olipa hän sitten hindu, agnostikko, kristitty tai ateisti tai mikä vaan.
Totta kai uskonnoissa pyhiä kirjoja tulkitaan, mutta kirjasta, jossa sen jumalalliseen alkuperään uskovien lukijoiden Jumalana pitämä henkilö, kieltää väkivallan monessa kohdassa (eikä kehota siihen missään) on vaikeampi löytää perusteita väkivaltaan kuin lähes joka sivulla väkivaltaan ja toisinuskovien tappamiseen kehottavasta kirjasta.
Kannattaisi lukea Uusi Testamentti ja Koraani, ja vertailla vähän.
- on nyt
osapuilleen samanikäinen uskontona, kuin kristinusko oli keskiajalla ja inkvisition aikoihin. Jälkikin on samanlaista. Odotellaan se 500 v ja ehkä sitten on taas uusi uskonto lahtaamassa toisinajattelevia.
- Jytinää
Juutalaisuudesta nuo kummatkin uskonnot ovat syntyneet. Siksi ne ovatkin niin samanlaisia.
Kristinuskossa ja islamin uskossa nämä asiat kiellettyjä.
Masturbointi on kiellettyä.
Homot, lesbot, Bi-seksuaalit kiellettyjä.
Ateistit kiellettyjä.
Tv kielletty. Paitsi jos kattoo vain kirkkojuttuja.
Tanssiminen on kielletty.
Seksi 2 tai enempien naisten tai miesten kanssa yhtäaikaisesti.
Terve järki on kiellettyä, esimerkiksi itsensä tiedostaminen todellisilla asioilla, esimerkiksi tiede.
Selvää ottaminen. Niimpä niin, ei sitä saa mistään oikein ottaa selvää kun jumala voi katsoa sinut helvettiin meneväksi kun sorruit jumalasi uskon tieltä.
Erilaisuus kiellettyä. Siitä onkin lähtenyt se perinne ympäri maapallon että erilaisuutta yritetään perheissä vähentää sillä tavalla että rankaisee lasta tai lähettää sen psykiatrille jos se on yhtään erilainen se lapsi, ellei sitten pakottamalla jollakin keinolla saanut lasta tekemään mitä isä tai äiti halusikaan lapsen tekemään, esim pelko on yksi mitä usein käytetään, sen jälkeen lapsi pumpataankin kaikenlaisia aineita täyteen että siitä tulisi samanlainen kuin muista. Erilaisuutta on olla täysin oma itsensä.
Joissakin perheissä erilaisuuden vihausta on enemmän ja joissakin se pidetään joissakin rajoissa mutta kuitenkin halutaan vihata sitä ettei vain perhettä katsottaisi oudoksi. Ennen muinoin erilaiset lapset pistettiin jotka sanoivat EI ihan järjellisessä asiassa järjellisesti niin ne lapset poltettiin roviolla, mutta ennen sitä niille tehtiin jälki kuumalla polttoraudalla joka oli jokin demonin merkki. Taitaisin olla tällä luokiteltu kuolleeksi jos eläisin vielä keskiajalla, silloin kun kristinusko varsinkin oli johtavassa asemassa.
Sielujen, eli henkien kanssa puhuminen kiellettyä.
Muukalaisten (Ulkoavaruudesta tulleiden) kanssa puhuminen kielletty. Uskonnot osoittelevat niitä sormella ja huutavat demoneiksi tai joksikin pahan kätyreiksi. Eli nekin ovat kiellettyjä.
Asiat tai tekstit tai jutut, ym., jotka todistavat raamatun valheelliseksi, vääräksi, ei todelliseksi, ovat kiellettyjä.
Ym.Ym.Ym.Ym.....................
Niitä on paljon. Lot Of Things What We can't Do Because Of Those, Who Are Lying Themselves What Is Right And What Is Wrong, What Is An Lie, What Is An Truth.- Dhimmi (oikea)
"Homot, lesbot, Bi-seksuaalit kiellettyjä."
Kristinuskon mukaan homous on pahe. Islamin mukaan homot pitää tappaa. Etkö nää mitään eroa?
"Ateistit kiellettyjä."
Kristinusko ei mitenkään "kiellä" ateismia/ateisteja. Kristinuskon mukaan he ovat väärässä. Islamin mukaan ateistit ovat kiellettyjä, ja heidät täytyy tappaa.
"Seksi 2 tai enempien naisten tai miesten kanssa yhtäaikaisesti."
Kristinuskon mukaan ei ole sopivaa kristityille, siis kristityille kiellettyä. Muslimien perustajalla oli 13 vaimoa, jalkavaimoja, ja hän antoi luvan vielä raiskata vankinaisiakin. Mikä on "kiellettyä" islamissa, ja mikä on totuus, on eri asia. Onko islam tässä suhteessa "ateistin taivas"?
"Terve järki on kiellettyä, esimerkiksi itsensä tiedostaminen todellisilla asioilla, esimerkiksi tiede."
Henk. koht. olen mm. kirjoitellut maailmanlaajuiseen, historiaan keskittyvään akateemiseen tiedelehteen, taskussa on maisterin paperit historiasta jne. Ja silti olen uskovainen.
Islamissa esim. sen pyhiä kirjoituksia historiallis-kriittisesti tutkivat henkilöt joutuvat julkaisemaan salanimillä ja saavat tappouhkauksia.
"Selvää ottaminen. Niimpä [sic. btw. oletko Pe.ku?] niin, ei sitä saa mistään oikein ottaa selvää kun jumala voi katsoa sinut helvettiin meneväksi kun sorruit jumalasi uskon tieltä."
Tieteellistä tutkimusta ei voi tehdä ilman asioiden selville ottamista. Joten ks. aiempi vastaus.
"Erilaisuus kiellettyä."
Kristinuskossa ei ainakaan. Kukaan ei kiellä erilaisuutta. Sinä sen sijaan tunnut kieltävän erilaisuuden haukkumalla meitä kristittyjä. Sinä siis kiellät meidät.
"Sielujen, eli henkien kanssa puhuminen kiellettyä."
Kristityille itselleen kyllä. Jos haluat puhua henkien kanssa, siitä vaan. Islamilaisissa maissa poliisi saattaa tosin hölmöydessään pidättää sinut hölmöydestäsi.
"Muukalaisten (Ulkoavaruudesta tulleiden) kanssa puhuminen kielletty."
Kuten yllä.
"Asiat tai tekstit tai jutut, ym., jotka todistavat raamatun valheelliseksi, vääräksi, ei todelliseksi, ovat kiellettyjä."
Kuka kieltää? Sinä saat ystäväni uskoa ihan mitä haluat koskien raamattua (tosin en ole aivan varma, mitä muslimit tekevät, jos väität sitä valheelliseksi). Minua ei kiinnosta sinun mielipiteesi, koska:
a) Raamattu on uskon kirja - vähän niin kuin runokirja. Se puhuu sielulle. Miten todistat runokirjan väittämät vääriksi?
b) Oletko koskaan kuullut tieteenfilosofiasta? Se tiede, johon sinä uskot (ja joka "tutkii" raamattua) ei ole paljon muuta kuin toinen uskonto. Kristityt uskovat, että Messias tuli maailmaan n. 2000 vuotta sitten. Te uskotte, että "lopullinen totuus" löydettiin 1600-luvulla Euroopassa. Revi siitä...
- Meikku-matelija
pojasta Ismaelistako ne islaminuskoiset polveutuvat? Eikös se niin mennyt?
Aabrahamin aikoihin se jumala oli kai vielä yhteinen molemmissa porukoissa, mutta nykyisin nämä sukulaiskansat kai kinaavat siitä kumpaa se jumala oikeesti diggaaa ja kumpi vain kuvittelee. Perheen sisäisiä mustasukkaisuusriitoja on yleensäkin aika vaikea ratkaista. Tasavertainen rinnakkaiselo kun ei sitten tahdo sopia oikein kenellekään. - ***_***
jos vanhaa testamettia ja koraania molempia tulkitaan sanatarkasti niin tuloksena ei ole mitään hyvää.
http://keskustelu.ansamaa.org/ - Samaa paskaa
Samoista kamelikuskien nuotiotarinoista ovat kumpikin peräisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507955Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662245Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2312145- 1451711
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251229Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991113Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65839Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58762Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7736