Tietääkö kukaan, onko se ihan urbaani legenda, että e-pillereitä käyttämällä voisi jotenkin "säästellä" omia munasolujaan?
Siis jos synnyttämistä haluaa lykätä...?
Että niitä munasoluja jäisi ikäänkuin "enemmän käyttöön vastaisen varalle"...?
Siis jos synnyttämistä haluaa lykätä...?
Että niitä munasoluja jäisi ikäänkuin "enemmän käyttöön vastaisen varalle"...?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei Sinun munasolut lopu vaikka, joka kuukausi menkat pitäisit. Lue hieman peruskoulun bilsan kirjaa. Erittäin on, että ovatko ne toimivia. Lisäksi jos miehesi tuottaa vain "lämmintä ilmaa ja pullan muruja".
legenda. Joka kuukausihan vain yksi munasolu irtoaa, sen sijaan kymmeniä, ellei satoja, kuolee joka kuukausi. Kuolinvauhtiin et voi e-pillereillä vaikuttaa, eikä se yksi irtoava munasolu merkitse mitään niiden satojen muiden rinnalla.
Aiheesta oli väite jossakin tiedelehdessä noin vuosi sitten, mutta mitään sen konkreettista en sen jälkeen ole nähnyt.
Tässä muutama englanninkielinen sivu, joilla kysymystä käsitellään:
"Can being on the pill save my eggs and, therefore, prolong my fertility?"
--
"Does taking the Pill 'save up' my eggs?"
http://findarticles.com/p/articles/mi_qn4158/is_20070206/ai_n17198358
http://www.webmd.com/content/Article/75/89898.htm
--
"I read in a women's magazine that being on the pill can save your eggs and, therefore, prolong your fertility. Is this true?"
http://www.webmd.com/content/Article/75/89898.htm
--
Kaikissa noissa vastaus on aika selkeästi tämä: Jos joku vaikutus on niin käytännössä sitä ei havaita.
kuin e-pillereiden ehkäisy tehokin nimittäin todellisuudessa e-pilsuilla vain n 65,7% ehkäisyteho
"kuin e-pillereiden ehkäisy tehokin nimittäin todellisuudessa e-pilsuilla vain n 65,7% ehkäisyteho"
Mitä ihmettä oikein provoilet? Eri ehkäisymenetelmien tehokkuuksia löytyy täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=1500000000000010&posting=22000000033834933
Pillereille tehot ovat reilusti parempia kuin 99%, jos niitä syö ohjeen mukaan. Kun tilastoon otetaan mukaan ne jotka unohtivat ottaa pillerin ajallaan tai jättivät pillereitä väliin niin teho on enää "vain" parempi kuin 95%