On jo myöhäinen ilta

Nukkumaanmenoaika on lähellä ja pikaisesti ennen sitä olisi kiva tietää miten keskiverto suomalainen nukkuu eli:
1. Mahallaan, selällään,kyjellään tahi ei ?
2. Silmät kiinni/auki tahi ei ?
3. Alasti/puettuna tahi ei ?
4. Kädet peiton päällä/alla tahi ei ?
5. Pää täynnä/selvin päin tahi ei ?
6. Jollain muulla tavalla tahi sitten valvoo ?
Tiedän oikean vastauksen ja kerron sen joka tapauksessa ennen nukkumaanmenoani klo 22.00.
9282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kyljellään ja kädet tiukasti sylissä olevan tyynyn ympärillä. Pyjamapaita on pakollinen, kun täällä on kylmä. Pyjama housuja en laita. Silmät on kiinni kai, mistäs sen tiedän, kun nukun.

Äänestä

..oonko keskivertoo, mut verrannon vuoksi voin kertoa, että nukun enimmäkseen silmät kiinni, nakuna, kyljellään ja sikiöasennossa..pehva turvallisesti kiinni Laardissa. Joskus kuorsaan ja kuolaankin...riippuu unesta.. ;)

Äänestä
  • Kyljellään, toinen käsi tyynyn alla, alasti, en kuorsaa enkä kuolaa, peitto päällä, perse pitkällä, niinsanotusti;)

    Äänestä

mahallaan, silti onnistun riehumaan niin että lakana on köytenä...yöpaitaa en voi pitää, kun ennenpitkää varmasti kuristaisin itseni siihen..... Ja usein olen kuulemma nukkunut silmät auki..

joten vastaan 1. 2. 3. 4. 5. 6....tahi ei....

Äänestä

tavoista, mahallaan, selällään, kyljellään, silmät kiinni, puoliksi alastomana, kädet peiton alla, selvin päin tai valvookin. Riippuu tilanteesta.

Äänestä

vaan kirjo on melkoinen. Sen voin kertoa, että ihminen ei aina voi tietää miten sen nukkumisen kanssa on. Itsekin aina väitän etten koskaan kuorsaa mutta todistajalausunnot väittävät aivan muuta.
Yleensä nukun Aatamin asussa, toinen silmä auki, mahallani ja yömyssy syvällä päässä.
Hyvää yötä !

Äänestä
  • voitte miettiä sanonnan "on kuin nukkuneen rukous" syvintä merkitystä.
    P.S. Muistakaa siirtää kellonne viisareita ja huom. oikeaan suuntaan.

    Äänestä

ei mikää noista,ku nukun uunin pankolla!!!!!

Äänestä

miks selekä on kippee jos nukkuu mutkalla...? yläosa patjaa vasten ja vyötäröstä alaspäin mutkalla...? parhaat unet kumminkin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tri G. kirjoitti:

Nukkumaanmenoaika on lähellä ja pikaisesti ennen sitä olisi kiva tietää miten keskiverto suomalainen nukkuu eli:
1. Mahallaan, selällään,kyjellään tahi ei ?
2. Silmät kiinni/auki tahi ei ?
3. Alasti/puettuna tahi ei ?
4. Kädet peiton päällä/alla tahi ei ?
5. Pää täynnä/selvin päin tahi ei ?
6. Jollain muulla tavalla tahi sitten valvoo ?
Tiedän oikean vastauksen ja kerron sen joka tapauksessa ennen nukkumaanmenoani klo 22.00.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu