selittäkää

miten toimii

selittäkää miten se oikein voi toimia eli jos pilleri liuskojen välillä pidetään se tauko ja heti tauon jälkeen siis ekan pillerin ottamisen jälkeen ehkäisyteho alkaa heti vaikka takana on monta pilleritöntä päivää(ne taukopäivät) kun taas jos unohdat yhden pillerin ja aikaa kuluu yli 12tuntia on ehkäisyteho jo laskenut/hävinnyt ositain!? ei mene mun järkeen,,,,jos joku viisas voi auttaa :)!?

4

416

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfsf

      Ehkäisyteho ei häviä taukoviikolla mihinkään. Jos ensimmäisellä pilleriviikolla unohtaa pillerin, tietyt hormonitasot ovat taukoviikon jäljiltä vielä sen verran alhaalla, että unohdus voi romauttaa ne vaarallisen alhaalle ja ovulaatio voi päästä tapahtumaan.

    • farkku

      En ole ihan varma että tiesitkö ehkäisytehon olevan voimassa myös taukoviikolla, kunhan pillerit syö oikein. Kirjoituksestasi kuullostaa, että ehkäisyteho häviää ja alkaa sitten taas ensimmäisestä pilleristä. Näin ei siis ole, vaan taukoviikolla ehkäisy on kunnossa, jos syömisessä ei ole ollut virheitä.
      Perussääntö pillereiden kanssa on seitsemän päivän sääntö: 7 peräkkäistä pilleriä vaaditaan täydellisen ehkäisytehon saavuttamiseksi (kun pillerit aloitetaan), ja 7 päivän tauko ei vielä ehdi käynnistää omaa hormonikiertoa.
      Asia on ehkä helpointa selittää kahtena käyränä. Kun pillereitä aloittaa syömään, ovulaatiomahdollisuus on vielä huipussaan (oma luonnollinen kierto siis vielä pätee), ja pillerin hormonit nollassa. Kun pillereitä syö, ovulaatiokäyrä tulee muutaman päivän aikana alas lähelle nollaa, ja pillereiden vaikutuskäyrä nousee huipuunsa. Näin mennään liuskan loppuun saakka. Taukoviikon alkaessa ovulaatiokäyrä alkaa taas hiljalleen nousta, ja pillerien vaikutus laskea. Jos tauko on enintään 7 päivää, ovulaatiokäyrä ei vielä ehdi ylittää kriittistä rajaa, sillä kun uusi liuska alkaa, ovulaatiokäyrä palautuu taas lähelle nollaa ja pillerien tehokäyrä nousee huippuunsa. Jos taukoviikko on liian pitkä, ovulaatiokäyrä ylittää kriittisen rajan, ja ovulaatio voi tapahtua.
      TÄmän vuoksi pilleriliuskassa ensimmäisellä ja kolmannella viikolla tapahtuvat unohdukset ovat kaikkein huonoimpaan aikaan, kun taukoviikko on lähellä, niin ovulaatiokäyrä saattaa ehtiä kriittisen rajan yli (ensimmäisellä viikolla ei siis ole ehtinyt vielä syödä 7 pilleriä putkeen, ja 3. viikolla ei ole enää 7 pilleriä ennen taukoa, minkä vuoksi liuska pitäisikin ohjeiden mukaan jättää kesken tai jatkaa seuraavaa putkeen).
      En tiedä selventääkö tämä yhtään, mutta näin se menee helpommin jakeluun...

      • asiallisesta

        viestistä!

        ehkäisy teho on siis kokoajan "voimassa" että ei tarvitse muuta ehkäisyä käyttää missään vaiheessa jos muistaa kaikki pillerit syödä?


      • Coitus Int

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      53
      3455
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      35
      3147
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2761
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      43
      2510
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      53
      1959
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1609
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1297
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    10. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1138
    Aihe