valinta tositilanteessa.
Justiin! Näin rahaa meni taas turhiin hankintoihin, tekstiviestit ja asehankinnat päällimmäisenä kansan hyvinvoinnille?
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=125140
Justiin! Näin rahaa meni taas turhiin hankintoihin, tekstiviestit ja asehankinnat päällimmäisenä kansan hyvinvoinnille?
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=125140
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos haluaa teurastaa siviilejä, esim. oman maan aseistautumattomia kansalaisia, niin helikopteri on siihen mainio väline, mutta sotajoukkoa vastaan sillä ei ole mitään mahdollisuuksia.
Helikopteri sopii rauhan töihin, esim. sairaankuljetuksiin.
Mites Evp. Ahti Lappi oikein selittää helikoptereiden merkityksen sodankäynnissä tai kriisitehtävissä, jollei ne ole korvaamattomia. Ja todellakin hyvin tärkeitä myös rauhan aikana, sillä jokainen tajuaa että nuo osaston siirrot, ja pelastus operaatiot on mahdotonta suorittaa muuten, mikä taas osoittaa koko helikopterin suunnitteluun satsatun miljardi omaisuuksien tarpeellisuuden varsin perustellusti.
Ja kuten Evp. Ahti Lappi varmasti tunnustaa että helikopterin käyttö sotilas tehtävissä on aina punnittava uudestaan tilanteen mukaan. Ja tämä olennaista koko toiminnassa, että helikopterien käyttö on aina perusteltua ja viisasta niissä mahdollisissa sotilastehtävissä joissa on toki aina oltava valppaana alas ampumisen varalta singolla tai ohjuksella. Vaan jo pelkästään siviili tehtävissä toimiessa on otettava huomioon ainutkertainen hyöty mahdollisuus pelastus tehtävissä ympäri vuoden. JA ONKO TÄHÄN MUUTA SANOMISTA, KUIN ETTÄ NOI KOPTERIT ON JO HANKITTU, JA TOLLANEN EVP. LÄNKYTYS ON JONNIN JOUTAVAA.
Jokainen on myös selvillä meidän Suomalaisten erikois osaamisesta, noiden helikoptereiden huolto toimista, joihin perehdytämme koko ajan uusia asentajia, kokoamalla perinteen mukaisesti helikopterit itse. Ja se on jotain mikä poikii myös työtä tulevaisuudessa, ja ennenkaikkea huolto varmuutta omasta takaa kalustomme kunnossa pidosta. JA TÄMÄHÄN ON MEIDÄN LINJAMME TÄNÄÄNKIN SUOMESSA, JA VOIN SANOA TUNNISTAVANI SIINÄ SUOMALAISEN VALTIO VIISAUDEN, JOKA MÄÄRITTELI TUONKIN KAUPAN, PERINTEEMME MUKAISESTI. JA SILLOIN EVP. HAISTAKOON TIETÄMÄTTÖMYYDESSÄÄN PASKAN! SALUT