Elämäsi juuret???

onebody

Abrahamin elämän juuret alkoivat Kaldean Uurista, joka oli tunnettu Sin kuunjumalan palvonnastaan. Apostolien tekojen 7:ssa luvussa Stefanus sanoi: ”Miehet, veljet ja isät, kuulkaa! Kirkkauden Jumala ilmestyi meidän isällemme Aabrahamille hänen ollessaan Mesopotamiassa, ennenkuin hän oli asettunut asumaan Harraniin, ja sanoi hänelle: 'Lähde maastasi ja suvustasi ja mene siihen maahan, jonka minä sinulle osoitan.' Silloin hän lähti kaldealaisten maasta ja asettui asumaan Harraniin. Ja kun hänen isänsä oli kuollut, siirsi Jumala hänet tähän maahan, jossa te nyt asutte”.

Kaldean Uurista Aabrahamin tie vei Isänsä mukana Harraniin Kanaanin maahan. Harran oli Sin kuunjumalan keskuspaikka monine temppeleineen, jotka oli omistettu tälle epäjumalan palvonnalle. Aabraham eli keskellä suurta epäjumalan palvontaa. Hän näki ja koki sen kulttuurin, jonka elämän voima nousi tuosta epäjumala Sinin palvonnasta. Tämä oli Aabrahamin elämän lähtöpiste ja hänen luonnollinen perintöosansa. Tämä perintöosa vaikutti siihen mitä hän oli ja se muokkasi hänen ajattelutapaansa ja suhdetta ympärillä oleviin ihmisiin. Aabraham oli aikansa lapsi. Hän kasvoi ja imi elämän voimansa ympärillä olevista asioista mm. aikansa asenteista, käyttäytymissäännöistä, kulttuurista ym. Ympärillä oleva maailma oli varmasti myös muokannut Aabrahamia ja jättänyt omat jälkensä hänen elämäänsä. Ajattele kuinka hän monia vuosia eli täydellisen pimeyden keskellä, ilman Jumalan rakkautta ja hänen läsnäoloaan. Varmasti Aabrahamille tuli rakkaiksi omaisensa, sukulaisensa ja koko se ilmapiiri missä hän eli ja asui. Hänen sydämensä oli varmasti kiintynyt luonnolliseen perintöosaansa, joka hänellä oli Harranissa. Aabrahamilla oli luonnolliset siteet, jotka pitivät hänet Harranissa, missä oli kaikki se, mikä oli hänelle rakasta. Hänen oli hyvä olla perintöosansa keskellä. Hänellä oli vaimo, jota hän rakasti. Aabrahamilta puuttui ainoastaan vain perillinen ja tieto ja kokemus todellisesta elämästä, jonka lähteenä on elävä, Herra Jumala, Kaikkivaltias.

Sinullakin on luonnollisen elämän juuret, jotka ovat muokanneet sinun sisäistä maailmaasi, niiden vaikutteiden mukaisiksi joiden alla olet kasvanut. Ympärillä oleva maailma sekä synti, mikä on tässä maailmassa on myös koskettanut sinun sydämeesi ja tehnyt asuntonsa sinun sydämeesi. Synti tarjoaa sinullekin oman perintöosasi, jota synti haluaa sinun käyttävän. Synti myös haluaa, että eläisit tämän perintöosan voimasta. Jokainen istutus, jota taivaallinen Isä ei ole istuttanut on juurineen revittävä pois. Tämä on Jumalan tahto, meidän luonnollisten juurien ja tämän maailman perintöosan pois purkaminen. Annathan Jumalan tehdä sen sinulle ? Älä pelkää tuota Jumalan juurihoitoa, sillä hän on rakkaus eikä Hän vahingoita sinua. Kun Jumala purkaa ja perkaa pois synnin sinun elämästäsi, Hän rakentaa sinun sisimpääsi rakkautensa, armonsa ja kirkkautensa valtakunnan, ihanan puutarhan, joka on täynnä kaikkein kauneimpia ja ihanimpia luomuksia. Tuo puutarha tulee sinun sydämeesi uskon kautta. Tässä puutarhassa kasvavat Jumalan rakkaus, armo, kirkkaus, totuus, pyhyys ja laupeus. Näköalat ovat Kristuksessa Jeesuksessa aivan valtavat, tartu siis kiinni Jumalan lupauksiin.

http://koti.phnet.fi/petripaavola/Matkalla kohti Jumalan lupausten toteutumista

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

        Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
        Maailman menoa
        651
        7996
      2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

        Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
        Maailman menoa
        467
        2283
      3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

        Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
        Kotimaiset julkkisjuorut
        233
        2199
      4. Poliisi otti Stefun kiinni!

        Seiska tietää kertoa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        147
        1775
      5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

        Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        25
        1262
      6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

        Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
        Viihde ja kulttuuri
        51
        1243
      7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

        Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
        Kotimaiset julkkisjuorut
        110
        1165
      8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

        nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
        Ikävä
        65
        849
      9. Steppuli veressä

        Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        59
        815
      10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

        Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
        Suhteet
        7
        754
      Aihe