roskaista sakkia ollaan

tosi huono juttu

päättäjiä on aihetta kovistella asioista mutta tämä luonnon roskaaminen on meidän juttu. Siinä ei päättäjiä tarvita, lopetetaan se roskien heitto pitkin tienvarsia ja metsiä. Ei hajoteta paikkoja. Näytetään esimerkkiä, vai olemmeko yhtä kamalia kuin päättäjät arvioidessaan asioiden tärkeyttä ?

7

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monen vetää ?

      Tuskin kotona tai omalla pihalla heitätte kaiken jätteen siihen eteenne?

    • ja pitäisikö

      kaupungin suunnitella asukkailleen joku jätepussisysteemi jonka saa pieneen tilaan ja tarvittaessa olalle kunnes löytyy se roskis mihin jätteensä voi tyhjentää ?

    • varautuu etukäteen

      jollain pussilla taskuun tai laukkuun jos ottavat mukaan evästä tms. josta jää roskaa.

      • koirat ihan jees

        koirankakka roskiksia eriksee,ei ole mukavaa odottaa bussia,kun koiran ulkoiluttaja tuo tuoreen koirankakkapussin nenän eteen pikkuroskiksee bussikatokseen ja jatkaa matkaa.


    • lenkkeilijän

      joka kertomansa mukaan kerää roskia kävelyreissullaan matkan varrelta pussiin ja sitten roskikseen, tahtoo omalta osaltaan pitää vantaata siistinä ja roskia kuulemma piisaa jatkuvasti

    • enemmän

      kaupungilla kuljeksijoille, kai sekin siisteyteen liittyy ?

      • ja milloin liitytään

        kolmet kovat yhdeksi kaupungiksi ?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      122
      2263
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2197
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      31
      1485
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      95
      1437
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1407
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1170
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1170
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1030
    Aihe