Hei! Kysymyksiä pari olisi shellin autopesuista. Täällä varmaan monikin pesettää autonsa shellillä niin kysellään vähän kokemuksia ja tietoa. Shellin sivut eivät tarjonneet juuri mitään.
Käytin tuossa jokunen aika sitten autoni ensimmäistä kertaa automaatissa, ja pesutulokseen olin hyvin tyytyväinen. Päätin siis että käsinpesu saa loppua, koska kone tekee sen vain muutaman hassun euron kalliimmalla.
Täällä oleva asema tarjoaa kolmea vaihtoehtoa, tehopesu, luksuspesu ja sit oli jokin kevytpesu? Näiden pesuohjelmien sisältö minua kiinnostaa, mitä kukin pitää sisällään, vai onko kaikki samaa mutta eri nimellä vain ja otetaan aina hienommasta nimestä 2 euroa lisää.
Tällaista tietoa jos löytyisi ja omia kokemuksiaan saa vapaasti kertoa.
Shell autopesut
6
3256
Vastaukset
- pesula....
Luksuspesu = harjapesu kaikilla herkuilla sisätilan puhdistusliinat, tuulilasille ja vinylille. Ulkopesussa, esipesu, pesu, kuumavaha ja alustapesu ja tietysti fööni..
Tehopesu = normaali harjapesu, vaha ja fööni.
Kevytpesu = usein vesipesu ja fööni.
Täydentäkööt muut. - tiskin päällä
> Täällä oleva asema tarjoaa kolmea vaihtoehtoa, tehopesu, luksuspesu ja sit oli jokin kevytpesu? Näiden pesuohjelmien sisältö minua kiinnostaa, mitä kukin pitää sisällään, vai onko kaikki samaa mutta eri nimellä vain ja otetaan aina hienommasta nimestä 2 euroa lisää.
Kyllä ne pesujen sisällöt ihan taatusti löytyvä tiskin päälle ripustetusta taulusta.
Näin ulkomuistista tehopesu = suht tavallinen pesu sis. esipesun (vaahtopesun nimellä tms.) ja kuumavahan.
Mitään kevytpesuja tai harjattomia on turha kokeilla kurakeleillä - niillä jää auto paskaiseksi, mutta paskan päälle levitetään kuumavaha, jonka jälkeen paskaa ei tahdo saada edes käsinpesussa irti. Harjattomasta on vain irtopölyn poispuhalteluun!
Tehopesua kalliimmissa vaihtoehdoissa on mukana myös alustapesu, kiillotus ja/tai kaupan päälle saa pari rättiä lasien ja kojelaudan putsaamiseen.
Ja Shellillähän on hinta&laatusehde aivan ylivoimainen, koska pesut saa iltayhdeksän jälkeen puoleen hintaan. Siis Shelliltä irtoaa pesu "kaikilla herkuilla" reilulla kympillä, kun esmes Teboil huutaa vastaavasta liki kolme kymppiä! - -pesu
Tehopesu on yleensä ns. liuotinpesu tai ainakin ruiskuttaa pesuaineen kahdesti ja huuhtelee välillä.
Kevytpesu, vaahtopesu, peruspesu on yhden kerran pesuaineen ruuttaavia pesuja.
Luksuspesu..., en tiedä.
Jossain on kalliimpi pesu, jossa esipesu painepesuna ja sitten harjakoneella perään, värivahoja ja käsin painepesua yms. 30 vuotta. Kaikki pesut samanlaisia, samanhintaisia ja KUNNOLLA!
- Marxgf
Niissä harjoissa on aina vähän hiekkaa mukana, oli pehmoharjat tai ei.
- pesussa
on myös alustapesu mukana, mitä ei tehopesussa ole, muita eroja ei kai ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2037154- 512733
- 1882241
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101603Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1391546Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke191217- 741180
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381133Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241097Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty491003