Miksi luterilainen kirkko ummistaa silmänsä ja sallii saarnamiesten ja pappien jotka on eristäneet ihmisiä jatkaa työtään?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003;conference=4500000000000490;posting=22000000033879158
Myös käytäntö pakollisesta julkisista synnintunnustuksista on erittäin yleinen luterilaisten uskovien piireissä.
Luterilaisuus ja eristäminen
13
460
Vastaukset 13
- Paaviton
Tuohon vanhoillislestadiolaisten käytäntöön ei liene osallistunut lainkaan pappeja tai muita kirkon työntekijöitä, joiden mahdollinen virkavirhe olisi voitu käsitellä tuomiokapitulissa.
Tavallisten seurakuntalaisten synteihinhän kirkolla ei ole valtuuksia puuttua.
Joka tapauksessa tuo hoitokokoussukupolvi on eläkkeellä tai haudassa jo, joten asia on virkasuhdemielessä vanhentunut.Valtaosa luterilaisista uskovista Suomessa on lestadiolaisia ja heillä on ollut kolme piispaakin kirkossa.
Julmat hoitokokoukset on aika tuoreita ja ne on nytkin tapetilla ja aloitukseen linkittämääni viestiä on tällä viikolla lukenut yli 65 000 lukijaa kun tämän palstan viestit kerää vain murtoosan tuosta määrästä.
Kyseisiä pappeja on lestadiolais-palstan keskustelujen perusteella edelleenkin viroissaan mutta nimiä ei jostain syystä saa julkaista.
Kirkossa on tällä hetkellä 160 vanhoillislestadiolaista pappia.
Eduskunnassa on myös kautta aikain heitä istunut.
Aloituksessa mainitsemani julkirippi kiellettiin luterilaisessa kirkossa jo 1800-luvulla mutta käytännön annetaan jatkua edelleenkin.
Tietoa hoitokokouksista:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hoitokokous_(lestadiolaisuus)- höpinääää
En ole koskaan kuullut pakollisesta synnintunnustuksesta käytännössä. Aivan myytti ainakin minun piirissäni.
Vapaaehtoisesta olen kuullut, ja hyvä olisi Pekunkin tuntea omat syntinsä. Toisten synneistä tehty katumus ei hyödytä mitään. höpinääää kirjoitti:
En ole koskaan kuullut pakollisesta synnintunnustuksesta käytännössä. Aivan myytti ainakin minun piirissäni.
Vapaaehtoisesta olen kuullut, ja hyvä olisi Pekunkin tuntea omat syntinsä. Toisten synneistä tehty katumus ei hyödytä mitään.on kyllä tuttua vieläkin lestadiolaisilla alueilla.
Lestadiolaisuushan on aina painottunut tietylle alueelle.
Lestadiolaisuuden piiristä tulee suurimmaksi osaksi myös luterilaisuuteen liitetty naispappeuden vastustus joka näkyy tilastona linkissä:
http://www.naisteologit.fi/niemela.htm
Sivu ei ole ihan tuore mutta asia on kyllä aika sama nykyäänkin.
Tietoa hoitokokouksista:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hoitokokous_(lestadiolaisuus)
Nimimerkki Admatan yhteenvetoa lestadiolais-palstalta:
http://koti.mbnet.fi/vltietoa/hoitokokoukset/hoito.html- lestadiolainen
Pe.ku kirjoitti:
on kyllä tuttua vieläkin lestadiolaisilla alueilla.
Lestadiolaisuushan on aina painottunut tietylle alueelle.
Lestadiolaisuuden piiristä tulee suurimmaksi osaksi myös luterilaisuuteen liitetty naispappeuden vastustus joka näkyy tilastona linkissä:
http://www.naisteologit.fi/niemela.htm
Sivu ei ole ihan tuore mutta asia on kyllä aika sama nykyäänkin.
Tietoa hoitokokouksista:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hoitokokous_(lestadiolaisuus)
Nimimerkki Admatan yhteenvetoa lestadiolais-palstalta:
http://koti.mbnet.fi/vltietoa/hoitokokoukset/hoito.htmlKauanko olet ollut lestadiolaisena`?
Minä en ole ikinä törmännyt näihin ilmiöihin lest liikkeessa, eivät liioin vanhempani. Kokemusta on 100 v. ajalta. lestadiolainen kirjoitti:
Kauanko olet ollut lestadiolaisena`?
Minä en ole ikinä törmännyt näihin ilmiöihin lest liikkeessa, eivät liioin vanhempani. Kokemusta on 100 v. ajalta.mutta uhrit kertovat.
Asia vaan on yleinen keskustelunaihe kyseisellä palstalla.
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&advanced=1&all_words=julkirippi&some_words=&exclude_words=&exact_words=&conference=vanhoillislestadiolaisuus&poster=&sort=relevance&search_interval=fixed_interval&fixed_interval_time=0&sd=01&sm=01&sy=2008&ed=30&em=3&ey=2008&hpp=25
Ja hoitokokous-keskustelut on olleet vuosia ja nytkin Suomi24: top-kymppilistalla kymmenillä tuhansilla lukijoillaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&advanced=1&all_words=Hoitokokous&some_words=&exclude_words=&exact_words=&conference=Vanhoillislestadiolaisuus&poster=&sort=date&search_interval=fixed_interval&fixed_interval_time=0&sd=01&sm=01&sy=2008&ed=30&em=3&ey=2008&hpp=25
Niin kauan kuin asioista vaietaan tai entisiä salataan ilman anteeksipyyntöä ja myöntämistä niin hommat säilyy keskustelun aiheina.
- Tuomiokapitulin edustaja
On vaikea puuttua nimettömiin paljastuksiin. Tuomiokapituliimme ei ole tullut yhtäkään valituta aiheesta koskaan. Jos tiedät tapauksen yksityiskohtia ja henkilöiden nimiä, tee kirjallinen selonteko tapahtuneesta ja tutkimme tapauksen. Missään tapauksessa luterilainen kirkko ei hyväksyä kuvattua hoitokokoustapahtumaa. Julkirippi ei myöskään kuulu luterilaisen kirkon toimenkuvaan kirkkojärjestyksen ja kirkkokäsikirjan mukaan. Lopetetaan siis väärien tietojen ja huhujen ruokkiminen. Mikäli tiedät julkirippiä tapahtuvan jossakin, ilmoita meille tuomikapituliimme ja tutkimme senkin tapauksen.
lestadiolaisten palstalla.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000033999086
Julkiripin olemassaolon kieltäviä vastauksia ei tullut.
Yksi ei ollut sellaista koskaan huomannut.
Kaksi vastaajaa ilmoitti julkirippiä olevan vieläkin tapauksissa että joku on saanut vihiä uhrin jostain hairahduksesta.
Eli käytännössä julkirippi on pakollinen tietyissä tilanteissa edelleenkin ellei halua ongelmia.
- Umpiluterilainen
...niin ota yhteyttä lähimpään Tuomiokapituliin.
Niin ja millä tavalla tämä asia sinuun koskee ateistina.tarvitse tuomiokapitulin lupaa tänne kirjoittamiseen vaan tämä on keskustelupalsta luterilaisuudesta.
Hoitokokoukset ja julkiripit ovat olennainen ja todistetustikin kiinnostavin keskustelunaihe luterilaisilla kun viestiketjuilla on jatkuvasti kymmeniä tuhansia lukijoita mutta ei tällä "emo-palstalla" joten on hyvä että asioita luetaan tälläkin palstalla jolle se myös kuuluu.
Suomessa on kai jotain 100 000 lestadiolaista eli se tarkoittaa sitä että suurin osa luterilaisista uskovista on lestadiolaisia.
Mainitsin aiemmin että lestadiolaiset luterilaiset on se ryhmä jossa on ylivoimaisesti eniten naispappeuden vastustajia.- Umpiluterilainen
Pe.ku kirjoitti:
tarvitse tuomiokapitulin lupaa tänne kirjoittamiseen vaan tämä on keskustelupalsta luterilaisuudesta.
Hoitokokoukset ja julkiripit ovat olennainen ja todistetustikin kiinnostavin keskustelunaihe luterilaisilla kun viestiketjuilla on jatkuvasti kymmeniä tuhansia lukijoita mutta ei tällä "emo-palstalla" joten on hyvä että asioita luetaan tälläkin palstalla jolle se myös kuuluu.
Suomessa on kai jotain 100 000 lestadiolaista eli se tarkoittaa sitä että suurin osa luterilaisista uskovista on lestadiolaisia.
Mainitsin aiemmin että lestadiolaiset luterilaiset on se ryhmä jossa on ylivoimaisesti eniten naispappeuden vastustajia....en minä niin sanonutkaan, koita nyt hyvä ihminen lukea mitä kirjoitetaan älä lue niinkuin korvasyyhysi sanoo.
Kuten kirjoitin, jos asia sinua vaivaa niin ota yhteyttä lähimpään Tuomiokapituliin, kyllä he tutkii. Umpiluterilainen kirjoitti:
...en minä niin sanonutkaan, koita nyt hyvä ihminen lukea mitä kirjoitetaan älä lue niinkuin korvasyyhysi sanoo.
Kuten kirjoitin, jos asia sinua vaivaa niin ota yhteyttä lähimpään Tuomiokapituliin, kyllä he tutkii.palsta ole se jossa luterilaisuudesta keskustellaan.
Tuomiokapitulilla ei tietääkseni ole mitään keskustelupalstaa.
- synnyttää ajatuksia
Japanissako se oli, missä tuomittu pistetään kadulle kävelemään kyltin kanssa " olen raiskaaja" ihmisten keskelle, on ollut hyvin tehokas rikollistorjuja.
Olen usein miettinyt , että miksei meilläkin voisi olla tällaista?
Julkinen häpeä.
Siellä missä raiskaaja valitsee uhrinsa, sinne samaan paikkaan päiväaikaan kävelemään.
Miksi meillä hyysätään rikollisia?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421670- 1541134
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi349992Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70980- 69768
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56743- 69701
- 38654
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi8623Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33591